Przytnij w tym miejscu, a będą uginać się od kwiatów. Surfinie i petunie odżyją

Przytnij w tym miejscu, a będą uginać się od kwiatów. Surfinie i petunie odżyją

Kwiaty balkonowe mają szansę przetrwać zimę
Kwiaty balkonowe mają szansę przetrwać zimę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NT
22.09.2022 21:35, aktualizacja: 23.09.2022 10:45

Nadchodzi jesień, a jest to czas, kiedy należy otoczyć kwiaty szczególną opieką. Okazuje się, że te balkonowe niekoniecznie są roślinami jednorocznymi. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, mogą cieszyć oko przez kilka sezonów. Co więcej, potrafią nawet zakwitnąć zimą. Mowa o petuniach i surfiniach. Jak o nie dbać?

Dbanie o rośliny to nie tylko podlewanie, przesadzanie i przycinanie. To również odpowiednie zabezpieczenie ich na okres jesienno-zimowy. W tym czasie większość roślin przechodzi w stan spoczynku, aby móc w pełni odrodzić się na wiosnę. Jak dbać o najpopularniejsze kwiaty balkonowe - petunie i surfinie?

Jak dbać o surfinie i petunie jesienią?

Większość kwiatów nie przetrwa zimy, jeśli niezabezpieczone pozostaną na zewnątrz. Pod wpływem mrozów obumierają i ponownie nie zakwitną. Najlepszym sposobem, by temu zapobiec, jest przeniesienie doniczek w suche i cieplejsze miejsce. Najlepiej będą się czuły w jasnych pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza 10 stopni. Doskonałe warunki będą miały na werandzie lub w ogrodzie zimowym. Jednak jeśli nie dysponujesz taką przestrzenią i np. mieszkasz w bloku, możesz je przenieść na klatkę schodową. Inne odpowiednie miejsca dla roślin to jasny przedsionek, dobrze oświetlony garaż lub piwnica.

Zanim je schowamy, trzeba przyciąć ich pędy na długość 5-7 cm. Warto co 2-3 tygodnie delikatnie je podlewać. Na przełomie lutego i marca przestawiamy kwiaty do cieplejszego pomieszczenia i nawadniamy je obficie. Gdy nowe pędy surfinii lub petunii urosną na około 5 cm, to znak, że możemy rozpocząć nawożenie. W maju można ponownie wystawić kwiaty na balkon.

Chcesz, aby rośliny zakwitły zimą?

Jeśli chcesz, by petunie lub surfinie zakwitły zimą, musisz je przenieść do domu. Taką roślinę należy przyciąć do wysokości 10 cm i zanurzyć w "ukorzeniaczu" do roślin miękkich. Kolejno przesadzić ją do donicy z lekkim podłożem i solidnie podlać. W tym czasie powinna znajdować się z nasłonecznionym miejscu, ale z dala od kaloryfera. W okolicach grudnia roślina zakwitnie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta