UrodaPuder matujący – kosmetyk idealny dla tłustej cery

Puder matujący – kosmetyk idealny dla tłustej cery

Puder matujący – kosmetyk idealny dla tłustej cery
Źródło zdjęć: © 123RF
08.06.2018 17:33, aktualizacja: 01.07.2018 13:17

Letnie upały bywają bezlitosne dla posiadaczek tłustej cery. Wytwarzające się sebum potrafi zepsuć makijaż i uprzykrzyć nawet najlepszy dzień. Z pomocą przychodzi puder matujący, który zapewni świetny wygląd skóry twarzy przez długie godziny.

Puder matujący – charakterystyka

Puder matujący to taki rodzaj pudru, którego podstawowym zadaniem jest nie nadawanie kolorytu cerze, ale jej matowienie. Pudry tego typu stworzone są do blokowania nadmiernego wytwarzania się sebum. Z tego właśnie powodu powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety, której cerę nazwać można tłustą.

Dobry puder matujący nie powinien zawierać substancji dodatkowych takich jak talk, który skutecznie zatyka pory. Lepiej unikać również parabenów, czyli konserwantów będących co prawda neutralnymi wobec skóry, ale mimo wszystko niepotrzebnych. Swoje właściwości matujące puder tego typu zawdzięcza natomiast kilku substancjom, które są w stanie absorbować tłuszcz. Najsilniejsze z nich to krzemionka i biała glinka. Mniejszą zdolnością do pochłaniania sebum odznacza się mika, również pojawiająca się w składzie pudrów matujących.

Szeroki wybór pudrów znajdziesz teraz na WP radarOkazji.

Produkt może przyjąć dwie formy. W sklepach dostać można bowiem zarówno puder matujący w kamieniu, jak i puder matujący sypki. To, który wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Postać stała czy sypka nie wpływa na właściwości pudru, a jedynie komfort jego aplikacji.

Biały puder matujący, czyli transparentny utrwalacz

Jednym z typów pudru matującego jest tzw. puder transparentny. Oznacza to, że nałożenie go na skórę twarzy nie zmieni jej kolorytu. Warto zaznaczyć, że pudry transparentne nie sprawdzą się na skórze z tendencją do powstawania zaskórników, wągrów i innych niedoskonałości, ponieważ ich nie zamaskują. Białe pudry są za to bardzo trwałe i skuteczne w blokowaniu występowania sebum.

Puder matujący – dla kogo?

Puder matujący to kosmetyk stworzony dla osób zmagających się z problemem nadmiernego wytwarzania się sebum. Sprawdzą się także w wykończeniu makijażu na skórze normalnej. Pudru matującego powinny unikać kobiety o cerze suchej i dojrzałej, ponieważ kosmetyk podkreśla zarówno suche skórki, jak i głębokie zmarszczki.

Jak używać pudru matującego?

Puder matujący powinien być rozprowadzany po twarzy za pomocą dużego i miękkiego pędzla z zaokrąglonym włosiem. Dotyczy to zarówno pudrów sypkich, jak i w kamieniu.

Technika aplikacji jest bardzo prosta. Chodzi o to, aby brzegami pędzla bardzo delikatnie omiatać skórę twarzy, nie zaś ocierać albo nakłuwać twarz pędzlem. Dobrym sposobem będzie zataczanie lekkich kółek. Należy pamiętać, że puder matujący nie koloryzuje twarzy, dlatego okrągłe ruchy nie stworzą plam i nieładnych pociągnięć.

Co więcej, jeśli wybieramy matujący puder transparentny, ważne będzie zastosowanie pewnego triku. Otóż na początku należy nałożyć bardzo dużą ilość pudru na twarz i odczekać około 2 minuty, aby ten się przyjął. Po upływie tego czasu należy usunąć nadmiar pyłku. Wtedy puder matujący będzie spełniał swoją funkcję przez kilka godzin.