UrodaWągry – zapobieganie i leczenie

Wągry – zapobieganie i leczenie

Wągry – zapobieganie i leczenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak
01.05.2017 20:05, aktualizacja: 03.05.2017 10:51

Nie lubimy wągrów. Są nieestetyczne, a w dodatku mogą wywoływać inne dolegliwości skórne, np. pryszcze. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się wągrów, które są skuteczne i z których z łatwością możesz skorzystać w domu.

Wągry - co to jest?

Wągry, inaczej zaskórniki, to zatkane ujścia mieszków włosowych. Powstają wtedy, kiedy skóra wydziela bardzo duże ilości sebum, które łączy się z brudem na twarzy i martwymi komórkami naskórka. Wągry występują w postaci ciemnych kropeczek, zazwyczaj na nosie, ale mogą się również pojawić na dekolcie lub plecach i wydawać by się mogło, że to zmora głównie nastolatków.

Nic bardziej mylnego: wągry pojawiają się również na cerach dojrzałych, zwłaszcza tłustych i mieszanych. Wągry to zmora wielu osób. Często znajdują się głęboko pod skórą i bywają trudne do usunięcia, a wokół niektórych może rozwijać się także stan zapalny, który prowadzi do powstania pryszczy. Ale na wągry istnieją skuteczne sposoby.

Jak zapobiegać powstawaniu wągrów?

Oczywiście, żeby zapobiec powstawaniu wągrów, musisz dbać o odpowiednią higienę. Często złuszczaj martwy naskórek peelingami, a najlepiej stosuj dwa: ziarnisty na szybko przetłuszczające się partie skóry, a enzymatyczny na suche bądź podrażnione obszary.

Nie używaj ciężkich, tłustych kremów, jeżeli ich nie potrzebujesz, a zastąp je lekkimi kosmetykami, np. z kwasem salicylowym, który skutecznie oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu wągrów. Dokładnie zmywaj makijaż, aby jego resztki się nie gromadziły niepotrzebnie, a także – jeżeli masz dosyć częste problemy z wągrami – unikaj solarium i długiego opalania. Pod żadnym pozorem nie wyciskaj wągrów samodzielnie (może to robić jedynie kosmetyczka), gdyż może to spowodować zakażenie bakteriami i powstawanie jeszcze większych wągrów oraz pryszczy.

Jak pozbyć się wągrów?

Wągrów można pozbyć się w salonie kosmetycznym, gabinecie dermatologicznym lub w domu – przy pomocy plastrów i maseczek.

Wągry, szczególnie te uporczywe i bardzo trudne do zlikwidowania samodzielnie, można skutecznie usunąć w gabinecie kosmetycznym lub w gabinecie dermatologicznym. Współczesna kosmetologia i medycyna oferują wiele zabiegów, które bywają dosyć drogie, ale przynoszą pożądane efekty.

  • Peeling kawitacyjny – to specjalny peeling na wągry, który przeprowadza się ultradźwiękami; często wykonuje się go w seriach, w odstępach najczęściej dziesięciodniowych. Cena to ok. 200 zł.
  • Oczyszczanie manualne twarzy – opiera się na głębokim oczyszczeniu, odkażeniu i wyciśnięciu wągrów, ale warto z niego korzystać okazjonalnie, gdyż skóra pod wpływem takiego oczyszczania rozciąga się; cena to ok 100-150 zł.
  • Jonoforeza – polega na wprowadzaniu pod skórę specjalnych preparatów niszczących wągry z użyciem prądu galwanicznego, cena to ok. 40 zł.

W gabinecie dermatologa wykonać można zabiegi takie jak:

  • Mikrodermabrazja – bardzo inwazyjny zabieg, który polega na ścieraniu naskórka głowicą diamentową; tą metodą usuwa się nie tylko wągry, ale także np. głębokie blizny po trądziku; cena wynosi ok. 300 zł.
  • Oczyszczanie skóry kwasami – do tego zabiegu usuwania wągrów stosuje się mocne kwasy, np. glikolowy lub salicylowy, cena waha się od 300 zł do 600 zł.
  • Laserowy zabieg na wągry – bardzo skuteczny w przypadku głęboko osadzonych, zamkniętych wągrów, jest to bezpieczny i prawie bezbolesny zabieg, cena waha się od 100 do nawet 800 zł.

Do kupienia w drogeriach są również specjalne plastry na wągry, które przykleja się najczęściej do nosa. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla zabieganych osób.. Wystarczy tylko zwilżyć delikatnie nos, przykleić plaster i odczekać parę minut, aż plaster stwardnieje i będzie go można oderwać wraz z niechcianymi wągrami. Cena waha się od 10 do 20 zł.

Maseczki na wągry mogą być zarówno kupione w drogeriach, jak i wykonane z naturalnych składników domowych. Te ze sklepu powinny zawierać w swoim składzie glinkę albo drożdże, które działają również antybakteryjnie i regulują pracę gruczołów łojowych, co również zapobiega wągrom. Domowa maseczka na wągry może składać się z ubitego białka jaja kurzego i soku z cytryny bądź żurawiny; może również być sporządzona na bazie siemienia lnianego (siemie lniane zalewa się wrzącą wodą i po ostygnięciu nakłada na twarz).

Źródło artykułu:WP Kobieta