FitnessRafting - poziomy trudności i przygotowanie. Gdzie na rafting w Polsce?

Rafting - poziomy trudności i przygotowanie. Gdzie na rafting w Polsce?

Rafting to ekstremalny spływ górską rzeką lub rwącym potokiem. Jeszcze do niedawna rafting był atrakcją dostępną tylko dla garstki szukających wrażeń osób. Dziś coraz więcej spływów organizowanych jest na polskich rzekach. Na czym polega rafting i jak się przygotować do spływu?

Rafting - poziomy trudności i przygotowanie. Gdzie na rafting w Polsce?
Źródło zdjęć: © iStock.com | StrahilDimitrov

31.10.2018 20:23

Co to jest rafting?

Rafting z języka angielskiego oznacza spływ tratwą. W rzeczywistości jest to turystyczny spływ rzeczny, w którym wykorzystuje się tratwy, łodzie, kajaki czy pontony. Podczas spływu umiejętnie lawiruje się między skałami, omija się wiry, a także mniejsze i większe skały. Nieodłączną atrakcją raftingu są wywrotki do wody. Spływ pontonem odbywa się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności.

Stopnie raftingu

W ofercie raftingu znajdują się różne stopnie trudności, dlatego jest to sport, który może być nie tylko atrakcją dla szukających wrażeń, ale też rozrywką dla rodzin z dziećmi. W zależności od stopnia trudności spływu, wyróżnia się:

  • ZWC - to rafting, który zaleca się osobom początkującym lub rodzinom z dziećmi. Rzeka płynie spokojnym nurtem i rzadko zdarzają się ekstremalne sytuacje czy wywrotki do wody.
  • WW I - to rafting, w którym na powierzchni wody pojawiają się już niewielkie fale. To poziom polecany osobom, które już choć raz spróbowały raftingu
  • WW II - to poziom raftingu zalecany tym, którzy w spływach czują się zdecydowanie pewniej. Fale na wodzie towarzyszą uczestnikom raftingu przez cały spływ.
  • WW III - na tym poziomie raftingu oprócz fal, pojawiają się także przeszkody i miejsca trudne do pokonania
  • WW IV - to rafting dla zaawansowanych. Oprócz doświadczenia, wymagana jest odpowiednia kondycja fizyczna. Przy pokonywaniu silnego nurtu rzeki i przeszkód wymagana jest siła i ciężka praca.
  • WW V - to poziom raftingu przeznaczony dla profesjonalistów. Wysokie fale i liczne skalne progi towarzyszą całemu spływowi.
  • WW VI - to najwyższy poziom raftingu i zarazem najbardziej ekstremalny. Jak nie trudno się domyślić, to spływ, na który mogą się zdecydować tylko eksperci w raftingu.

Sprzęt potrzebny do raftingu

W amatorskim raftingu nie wymaga się od uczestników posiadania konkretnego stroju czy sprzętu. Ważna jest jednak umiejętność pływania i dobra kondycja zdrowotna. Firmy organizujące rafting dla początkujących najczęściej same dbają o to, by zaopatrzyć uczestników spływu w odpowiedni sprzęt. Natomiast osoby, które planują uprawiać rafting regularnie powinny zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które mogą się okazać przydatne podczas spływu.

Należy się zatem zaopatrzyć w kurtkę przeciwdeszczową, skarpety neoprenowe i wiązane buty. Zawodowcy podczas raftingu powinni mieć przy sobie kamizelki asekuracyjne, pagaje oraz kask ochronny. Przy kilkudniowych spływach nie można zapomnieć o sprzęcie biwakowym.

Najlepsze miejsca na rafting w Polsce

Najczęściej wybieranymi miejscami do raftingu w Polsce są rzeki na Dolnym Śląsku. Rzeką o trudności ZWC -WW I jest Nysa Kłodzka. Zaletą tej trasy jest niezwykły krajobraz rozpoczynający się na odcinku Przełomu Bardzkiego. Trasa prowadzi między lasami i skalistymi brzegami. Trasę o trudności WW III można znaleźć na Bystrzycy Dusznickiej, szczególnie między Szczytną a Polanicą-Zdrój. Odcinek ten nazywany jest piekielną doliną.

Jedną z najtrudniejszych rzek w Polsce na rafting jest Kamienna. Jest poziom trudności osiąga nawet do WW V.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik fitnessraftingekstremalne sporty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)