Trwa ładowanie...
d4iv5ud
Ratowniczka medyczna szuka genetycznego bliźniaka. Przeszczep to jedyna szansa

Ratowniczka medyczna szuka genetycznego bliźniaka. Przeszczep to jedyna szansa

Olga Łakomska, ratowniczka medyczna z Trójmiasta, dwa miesiące temu dowiedziała się, że choruje na białaczkę. Jedynym ratunkiem dla niej jest przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. W bazie DKMS jest zarejestrowanych ponad 1,5 miliona osób, ale niestety w tej grupie nie ma nikogo z odpowiednim genotypem. - Przeszczep to jedyna szansa, żeby pokonać tę chorobę. Biorę teraz chemię. Jeśli nie znajdzie się dawca, to szanse nawrotu choroby są bardzo duże. Jest prawdopodobieństwo, że choroba nawróci i nie ma pewności, że nie skończy się to najgorszym, czyli śmiercią - przyznała ratowniczka medyczna w programie "Newsroom".

W tym momencie jedynym ratunkiem dRozwiń

Transkrypcja:

W tym momencie jedynym ratunkiem dla pani jest przeszczep. Przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy, tak. I tutaj mnie właśnie ciekawi, ponieważ wiem, że w bazie DKMS jest ponad półtora miliona zarejestrowanych osób. Dlaczego tak trudno jest znaleźć tą osobę z takim samym genotypem? To jest nadal mało. To co pani powiedziała, to jest nadal mało. Bardzo się cieszę, że ta świadomość ludzi troszkę wzrasta przez te nasze programy, czy właśnie jakiś takie udostępnianie na Facebooku, na portalach społecznościowych tej informacji, bo to jest bardzo ważne. Dlaczego jest tak dużo mało tych ludzi zarejestrowanych, a ciężko jest znaleźć dawce? Myślę, że to mogłaby odpowiedzieć pani Ania Dorsz z DKMS-u, nie mam takiej tutaj wiedzy. Wydaje mi się, że jest szereg badań prowadzonych pod kątem zgodności i być może dlatego. Wolałbym, żeby odpowiedzi na to pytanie udzieliła pani Ania Dorsz. Wracając właśnie jeszcze do tego, co mówią lekarze. Ile lekarza pani dają czasu, co mówią, kiedy najlepiej byłoby wykonać ten przeszczep szpiku? W moim przypadku jest konieczny przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. To jest jedyna szansa, żeby pokonać tę chorobę - może nie do końca w 100%, ale w dziewięćdziesięciu paru procentach. Natomiast jeżeli nie dostanę przeszczepu i nie znajdzie się dawca w odpowiednim momencie, pobieram nadal chemię. Natomiast jeżeli bym nie podjęła decyzji, że będę podchodziła do przeszczepu, szansę nawrotu choroby jakby ze zdwojoną siłą i też nie wiadomo jak ta choroba by postępowała, mogłyby być już ubytki zdrowotne dosyć mocne, jest bardzo duża. Bardzo duża, jest to bardzo duży odsetek procentowy jest, że ta choroba nawróci i nie ma pewności tutaj w tej chorobie, że nie skończy się to po prostu śmiercią, zgonem. Czyli liczy się tak naprawdę każdy dzień.
d4iv5ud
d4iv5ud

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj