Redaktorka naczelna BBC Ukraine zdała poruszającą relację z wydarzeń w kraju. "Nie ma już bezpiecznego miejsca"
Marta Shokalo jest redaktorką naczelną BBC News Ukraine i mieszka w Kijowie. Na łamach swojego medium opisała przeżycia związane z rosyjskimi atakami na jej ojczyznę. W tej poruszającej relacji z pierwszej ręki stwierdziła, że na Ukrainie nie ma już bezpiecznego miejsca.
24 lutego nad ranem Władimir Putin zapowiedział, że rozpoczyna inwazję na Ukrainę. Marta Shokalo jako redaktorka naczelna BBC News Ukraine postanowiła zdać relację z tego, jak wygląda sytuacja w jej ojczyźnie podczas ataku ze strony Rosji. Sama mieszka w Kijowie i opisała, jak przeżyła wybuch wojny. Nie ukrywa, że jest w szoku, że pod ostrzałem znalazł się cały kraj.
Nie spodziewała się ataku na stolicę
"Tamtej nocy nie spałam, gdy otrzymałam od kolegi wiadomość o przemowie Władimira Putina zapowiadającego inwazję. Wtedy natychmiast zaczęły się eksplozje. Słyszałam je z mojego domu. (…) Zorientowanie się, że to Kijów jest atakowany, nie linia frontu na wschodzie kraju, było prawdziwym szokiem. Na Ukrainie nie ma już bezpiecznego miejsca" – stwierdziła Marta Shokalo. "Bombardowanie Rosjan dotknęło wszystkie regiony kraju. Nawet we Lwowie, blisko granicy z Polską, rano zawyły syreny" – dodała.
Marta Shokalo ma małego syna, który przeżywa obecnie potworny stres. W opublikowanym artykule zaznaczyła, że w razie pogorszenia się sytuacji schroni się z nim w piwnicy.
"Ubrałam mojego 10-letniego syna. Zjedliśmy śniadanie, siedząc jak najdalej od okien, ale on był tak przestraszony, że zwymiotował. Wzięliśmy świeczkę i wodę do naszej piwnicy, która będzie naszym schronieniem na wypadek, gdy sytuacja się pogorszy" – wyznała naczelna BBC Ukraine.
Marta Shokalo z BBC Ukraine o działaniach rodaków
Dziennikarka opisała również, jak konkretnie wygląda sytuacja w stolicy Ukrainy i co robią ludzie. Większość z nich przygotowuje zapasy żywności, wypłaca pieniądze i próbuje wydostać się z kraju lub chociażby z miasta.
"Pod supermarketami w pobliżu mojego domu są ogromne kolejki, podobnie jak do bankomatów, z czego w części z nich zabrakło już pieniędzy. Panuje panika teraz, kiedy wiemy, że atakowany jest cały kraj. Drogi wyjazdowe z miasta są zablokowane przez korki. Ale to niebezpieczna wyprawa. Bycie w długich, wolno poruszających się kolejkach może łatwo sprawić, że daleko od domu zabraknie paliwa" – zaznaczyła Marta Shokalo.
Zobacz: Halynę Shevchuk na Ukrainie zatrzymała wojna. Kobieta chce przedostać się z dziećmi do Polski
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Polski rząd zapewnia o pomocy dla obywateli Ukrainy. "Każdy może liczyć na wsparcie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl