Wiosna to czas, gdy wiele osób planuje aranżację ogrodu, wybierając rośliny ze względu na ich wygląd czy zapach. Jednak niektóre gatunki mogą przyciągać kleszcze - a te są nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne. Należy pamiętać, że pajęczaki preferują zacienione i wilgotne miejsca, dlatego warto unikać roślin okrywowych, które tworzą gęstą powierzchnię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkleszczowe zapalenie mózgu. Ekspert ostrzega przed nowymi chorobami i gatunkami kleszczy
Co przyciąga kleszcze?
Kleszcze, aktywne przez cały rok z powodu łagodnych zim, często pojawiają się nie tylko w lasach, ale także na osiedlowych trawnikach i w przydomowych ogrodach. Rośliny, które tworzą idealne warunki dla ich rozwoju, to te, które zapewniają cień i wilgoć. Regularne dbanie o ogród, takie jak koszenie trawy i przycinanie krzewów, może pomóc w ograniczeniu ich obecności.
Wśród roślin, które przyciągają kleszcze, znajdują się: bluszcz pospolity, konwalie oraz leszczyna, paprocie, mszaki, czarny bez, wysokie trawy oraz gęste krzewy, takie jak np. jeżyny i berberysy.
Naturalne "odstraszczacze" kleszczy
Na całe szczęście istnieją też rośliny, za którymi kleszcze nie przepadają. Jeżeli chcesz mieć je w ogródku, najlepiej zaopatrz się w sadzonki: mięty, lawendy, trawy cytrynowej, bergamotki, chryzantem, pelargonii, aksamitek czy rozmarynu lekarskiego. Te małe, nieprzyjemne pajęczaki nie lubią się również z chrzanem, cebulą, czosnkiem oraz tymiankiem i piołunem. Kleszcze będą omijać szerokim okiem grządki i rabaty z zasadzonymi wymienionymi wyżej roślinami.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.