Zagadka z podstawówki. Wielu popełnia błąd w tym samym miejscu

Zagadka z podstawówki. Wielu popełnia błąd w tym samym miejscu

Test na logikę, który rozwiążą dzieci w podstawówce. Dasz sobie z nim radę?
Test na logikę, który rozwiążą dzieci w podstawówce. Dasz sobie z nim radę?
Źródło zdjęć: © materiały własne
18.01.2024 09:35, aktualizacja: 18.01.2024 12:29

Zagadki matematyczne potrafią sprawić sporo problemu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W przypadku niektórych prac domowych uczniowie proszą o pomoc rodziców. Jednak tzw. "równanie jajka" i dla nich okazuje się zbyt skomplikowane.

Matematyka, należy do tych przedmiotów szkolnych, które zazwyczaj nie podbijają serc uczniów. Często jest to związane z negatywnym nastawieniem, wynikającym z odbierania jej jako trudnej i skomplikowanej nauki. Warto jednak zauważyć, że wiedza matematyczna i umiejętności logicznego myślenia przydają się w codziennym życiu.

I chociaż w szkole matematyka często była powodem do zmartwień i przynosiła sporo trudności, to obecnie w sieci zagadki logiczne i równania matematyczne są niezwykle popularne. Można wręcz powiedzieć, że robią furorę wśród internautów. Warto też wspomnieć, że rozwiązywanie takich łamigłówek pobudza umiejętność analitycznego rozumowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Równanie jajka" - szkolne zadanie, które sprawia problem dorosłym

Pytanie o jajko i kurę zna chyba każdy, a jak jest z "równaniem jajka"? Ta zagadka niedawno podzieliła internautów, którzy nie potrafili odpowiedzieć na szkolne zadanie.

O co dokładnie chodzi? Dokładna treść zadania brzmi: "Ile jaj zniesie pół tuzina kur w ciągu pół tuzina dni, jeśli półtorej kury zniesie półtora jajka w ciągu półtora dnia?".

Ile jaj zniesie pół tuzina kur w ciągu pół tuzina dni?
Ile jaj zniesie pół tuzina kur w ciągu pół tuzina dni?© materiały własne

Problemem jest tutaj nie tylko samo równanie, ale nagromadzenie słowa "pół" i "półtora", które powodują niemały mętlik w głowie. Dodatkowo sporo internautów przeważnie uważa, że poprawną odpowiedzią jest liczba 36, co jest błędnym wynikiem.

Jak więc poprawnie rozwiązać tę zagadkę?

Jedyna prawidłowa odpowiedź

Prawidłowym wynikiem w "równaniu jajka" jest liczba 24. Dlaczego? Warto przypomnieć, że tuzin to 12 sztuk, a więc rozwiązaniem zagadki są dwa tuziny jaj. Jeżeli czterokrotnie zwiększymy liczbę kur, a także ilość dostępnego czasu (czyli 1,5 x 4 = 6), liczba jaj wrośnie 16 razy. To daje nam następujące równanie 16 x 1,5 = 24.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl