Różowy Księżyc na niebie. Niecodzienna pełnia już wkrótce

Jesteśmy wtedy niespokojni i mamy problemy ze snem... Pełnia Księżyca silnie oddziałuje na ludzi. Nawet jeśli nie wiemy, kiedy będzie, podświadomie odczuwamy jej wpływ. Ta kwietniowa jest jedyna w swoim rodzaju. Czym jest "różowy Księżyc"?

Pełnia Księżyca w maju
Pełnia Księżyca w maju
Źródło zdjęć: © ESA

23.03.2023 | aktual.: 06.05.2023 12:10

Pełnia to zjawisko, w którym tarcza Księżyca jest w całości oświetlona. To sprawia, że możemy oglądać go w pełnej okazałości. Trwa to zwykle około trzech dni. Potem Księżyc zaczyna się powoli zmniejszać i przechodzić w kolejne fazy, aż do nowiu, kiedy jest praktycznie niewidoczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pełnię możemy obserwować praktycznie co miesiąc, ale ta w kwietniu jest warta uwagi. Nazywa się ją "różowy Księżyc". Wystąpi już w czwartek 6 kwietnia 2023.

Różowy Księżyc na niebie

Choć nazwa zachwyca, nie oznacza to, że księżyc będzie faktycznie w kolorze różowym. Przymiotnik ten ma jedynie znaczenie symboliczne. Odnosi się do barwy charakterystycznych kwiatów zwanych floksami, które o tej porze roku kwitną właśnie na różowo, zwłaszcza w Ameryce Północnej. Chrześcijanie nazywają ją również pełnią paschalną.

Wyjątkowa pełnia kwiecień 2023. Jak zobaczyć księżyc w pełni?

Do obserwacji warto odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim wybrać właściwe miejsce. Najlepiej sprawdzi się otwarta przestrzeń poza miastem: plaże, pustynie czy góry. Ale jeśli nie mamy takiej możliwości, nic straconego. Różowy Księżyc zobaczymy również w mieście, ale warto oddalić się od najbardziej oświetlonych terenów i znaleźć zaciemniony punkt. Jeśli jesteśmy ambitni, najlepiej wstać z samego rana, bo dokładnie o 06:37 Księżyc będzie najbardziej oświetlony. Obserwację mogą popsuć jedynie gęste chmury.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)