Różowy Księżyc na niebie. Niecodzienna pełnia już wkrótce

Różowy Księżyc na niebie. Niecodzienna pełnia już wkrótce

Pełnia Księżyca w maju
Pełnia Księżyca w maju
Źródło zdjęć: © ESA
23.03.2023 21:52, aktualizacja: 06.05.2023 12:10

Jesteśmy wtedy niespokojni i mamy problemy ze snem... Pełnia Księżyca silnie oddziałuje na ludzi. Nawet jeśli nie wiemy, kiedy będzie, podświadomie odczuwamy jej wpływ. Ta kwietniowa jest jedyna w swoim rodzaju. Czym jest "różowy Księżyc"?

Pełnia to zjawisko, w którym tarcza Księżyca jest w całości oświetlona. To sprawia, że możemy oglądać go w pełnej okazałości. Trwa to zwykle około trzech dni. Potem Księżyc zaczyna się powoli zmniejszać i przechodzić w kolejne fazy, aż do nowiu, kiedy jest praktycznie niewidoczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym przyciąga Chorwacja? Dziennikarka zdradza, gdzie najlepiej spędzić urlop po sezonie

Pełnię możemy obserwować praktycznie co miesiąc, ale ta w kwietniu jest warta uwagi. Nazywa się ją "różowy Księżyc". Wystąpi już w czwartek 6 kwietnia 2023.

Różowy Księżyc na niebie

Choć nazwa zachwyca, nie oznacza to, że księżyc będzie faktycznie w kolorze różowym. Przymiotnik ten ma jedynie znaczenie symboliczne. Odnosi się do barwy charakterystycznych kwiatów zwanych floksami, które o tej porze roku kwitną właśnie na różowo, zwłaszcza w Ameryce Północnej. Chrześcijanie nazywają ją również pełnią paschalną.

Wyjątkowa pełnia kwiecień 2023. Jak zobaczyć księżyc w pełni?

Do obserwacji warto odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim wybrać właściwe miejsce. Najlepiej sprawdzi się otwarta przestrzeń poza miastem: plaże, pustynie czy góry. Ale jeśli nie mamy takiej możliwości, nic straconego. Różowy Księżyc zobaczymy również w mieście, ale warto oddalić się od najbardziej oświetlonych terenów i znaleźć zaciemniony punkt. Jeśli jesteśmy ambitni, najlepiej wstać z samego rana, bo dokładnie o 06:37 Księżyc będzie najbardziej oświetlony. Obserwację mogą popsuć jedynie gęste chmury.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)