Rusza ogólnopolska akcja walki z żylakami
Ogólnopolska akcja walki z żylakami rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa do połowy sierpnia. W tym czasie za darmo będzie można zbadać się pod kątem niewydolności żylnej nóg i zasięgnąć porad lekarskich – poinformowali organizatorzy we wtorek na konferencji.
22.05.2013 11:53
Ogólnopolska akcja walki z żylakami rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa do połowy sierpnia. W tym czasie za darmo będzie można zbadać się pod kątem niewydolności żylnej nóg i zasięgnąć porad lekarskich – poinformowali organizatorzy we wtorek na konferencji.
W ramach akcji ruszy tzw. Instytut Zdrowych Nóg skupiający lekarzy i fizjoterapeutów, zajmujących się leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej nóg. Lekarze Instytutu odwiedzą 23 miasta (w tym Wrocław, Warszawę, Poznań, Kraśnik Stargard Szczeciński) i przeprowadzą m.in. badania USG nóg.
"Przewlekła niewydolność żylna to jedna z chorób cywilizacyjnych. W krajach rozwiniętych, również w Polsce, problem ten dotyka kilkudziesięciu procent populacji" - mówił podczas konferencji prof. Marek Maruszyński z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej z Centralnego Szpitala Klinicznego MON.
Przewlekła niewydolność żylna to utrwalone zaburzenie odpływu krwi żyłami kończyn dolnych. Jak wyjaśnił prof. Maruszyński, objawy tej choroby to m.in. obrzęki, uczucie ciężkich nóg, ból koncentrujący się wzdłuż przebiegu żył, nocne skurcze, świąd, a także zespół niespokojnych nóg.
Choroba może prowadzić do powstawania żylaków, wylewów podskórnych, zakrzepicy żylnej i owrzodzeń.
Prof. Krzysztof Ziaja z Katedry I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach zwrócił uwagę, że główną przyczyną problemów z żylakami jest przyjęcie wyprostowanej postawy przez naszego przodka (Homo erectus) przed około 2 milionami lat. Dziś do choroby przyczynia się otyłość, siedzący tryb życia, noszenie obcisłych spodni i skarpetek, a w przypadku kobiet – także wysokie obcasy utrudniają sprawny przepływ krwi.
Czynniki ryzyka choroby można wyeliminować, stosując odpowiednią profilaktykę. Dr hab. med. Tomasz Urbanek z Katedry I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach przyznał, że nie ma cudownej tabletki na żylaki - jednak jest wiele leków doustnych i stosowanych miejscowo. Niektóre można kupić bez recepty. Pomocną mogą się też okazać odpowiednio dobrane podkolanówki, pończochy czy rajstopy o stopniowanym ucisku oraz bandaże. Jest wreszcie leczenie zabiegowe - na przykład usuwanie zmienionych chorobowo żył.
Właściwa profilaktyka i wczesne leczenie nie tylko poprawiają komfort życia pacjenta, ale też minimalizują koszty leczenia. Wcześnie wdrożone i prawidłowo prowadzone leczenie umożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie - w tym pracę zawodową, co znacząco obniża koszty związane ze zwolnieniami lekarskimi czy rehabilitacją.
Według szacunków epidemiologów z niewydolnością żylną – w różnych stadiach rozwoju tej choroby - zmaga się co druga kobieta i około 40 proc. mężczyzn. Badania przeprowadzone wśród pacjentów poradni podstawowej opieki zdrowotnej wykazały, że aż u 48 proc. z nich występują żylaki, u 27 proc. - teleangiektazje (pajączki żylne), u 11 proc. obrzęki, u 10 proc. - zmiany troficzne, zaś owrzodzenia - czynne i wyleczone - u 1 do 3 proc.
Instytut Zdrowych Nóg przyjedzie do Zgorzelca, Wrocławia, Żywca, Oświęcimia, Myszkowa, Olkusza, Nowego Targu, Krosna, Kraśnika, Starachowic, Kutna, Płońska, Warszawy, Pułtuska, Łomży, Ełku, Malborka, Chełmna, Inowrocławia, Darłowa, Stargardu Szczecińskiego, Poznania i Leszna. Na podstawie zebranych wyników oraz ankiet, które wypełnią pacjenci powstanie pierwszy w Polsce obszerny raport dotyczący problemu przewlekłej niewydolności żylnej.
„To pierwszy tak szeroko zakrojony projekt badań profilaktycznych w Polsce. Lekarze z Instytutu Zdrowych Nóg będą przeprowadzać badania praktycznie we wszystkich rejonach kraju” – mówiła na konferencji Marzena Siemińska, dyrektor handlowy PPF Hasco-Lek S.A. Wrocławska firma farmaceutyczna jest partnerem akcji.
„Pojawimy się w największych polskich aglomeracjach: w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Ale przede wszystkim odwiedzimy mniejsze miejscowości, w których pacjenci mają trudniejszy dostęp do bezpłatnych badań” – dodała.
W wybranych miastach pojawi się mini przychodnia z dwoma zainstalowanymi stanowiskami z USG Dopplera. Przez cały dzień – w godzinach 10.00-18.00 – w specjalnie przygotowanym namiocie na pacjentów będzie czekać dwóch lekarzy, którzy przeprowadzą badania, na miejscu ocenią stan nóg i poinformują, czy i jakie leczenie należy kontynuować. Dla wszystkich oczekujących Instytut Zdrowych Nóg przygotował spotkanie z fizjoterapeutą, który będzie odpowiadał na pytania dotyczące przewlekłej niewydolności nóg.
(PAP/mtr), kobieta.wp.pl