Rząd wprowadzi rejestr ciąż? Mówi o tym projekt noweli o Systemie Informacji Medycznej
Zgodnie z niedawno przekazanym do konsultacji projektem zmiany rozporządzenia ministra zdrowia, do Systemu Informacji Medycznej mają trafiać jeszcze bardziej szczegółowe dane na temat pacjentów, w tym informacje o ciąży. Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej wystosował list do Adama Niedzielskiego z zapytaniem o faktyczny cel prowadzenia swoistego rejestru pacjentek w ciąży.
8 listopada do konsultacji publicznych trafił projekt zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w zakresie danych przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej. Ministerstwo Zdrowia informuje, że projekt zakłada doprecyzowanie szczegółowego zakresu danych, które od 1 lipca 2022 roku będzie trzeba przekazywać do Systemu Informacji Medycznej. Zgodnie z oficjalnie podawanymi informacjami, zakładane zmiany mają usprawnić pracę personelu medycznego, ułatwić obieg dokumentacji medycznej oraz zwiększyć dostępność i przejrzystość informacji przekazywanych do SIM.
Projekt zakłada przekazywanie informacji o ciąży pacjentki
Projekt znacznie rozszerza katalog danych o pacjentach. Zgodnie z projektem od lipca 2022 roku trzeba będzie w nim zawrzeć m.in. kod pocztowy miejsca zamieszkania, informację o grupie krwi, alergiach, zaimplantowanych wyrobach medycznych czy ciąży. Ta ostatnia kwestia wzbudziła największe kontrowersje.
Krzysztof Brejza interweniuje w sprawie kontrowersyjnego projektu
Całą sprawę nagłośnił teraz na Twitterze Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej. W swoim wpisie załączył list, który wystosował w trybie interwencji senatorskiej do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Napisał w nim, że zgodnie z projektem "usługodawcy udzielający świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, jak i usługodawcy realizujący je komercyjnie będą mieli obowiązek raportowania do Systemu Informacji Publicznej faktu ciąży u pacjentki". Polityk chce uzyskać informację, kto zainicjował zmianę w rozporządzeniu ministra zdrowia oraz "z czego wynika potrzeba monitorowania zgłoszeń ciąż już na bardzo wczesnym etapie we wszystkich podmiotach leczniczych".
Pod postem Brejzy opublikowanym na Twitterze widać wielkie poruszenie internautów. "To trzeba nagłośnić! Zrobiono z nas podręczne!", "Z każdego poronienia w prokuraturze się będziemy tłumaczyć", "To się nie mieści w głowie. Skandaliczne", "Odpowiedzą, że to w trosce o kobiety, tak jak w innych przypadkach", "Pełna inwigilacja" – piszą użytkownicy Twittera.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl