Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, co robisz źle

Gwiazda betlejemska nie zalicza się do roślin pokojowych najłatwiejszych w uprawie, jednakże przy odrobinie systematyczności i zapewnieniu właściwych warunków powinna cieszyć oczy przynajmniej przez kilka tygodni po zakupie. Niestety zwykle tak nie jest, wręcz przeciwnie - ogołaca się z liści i kolorowych przylistków już po kilku dniach. Co jest przyczyną? Jak temu przeciwdziałać?

Gwiazda betlejemska to obowiązkowa ozdoba świąteczna w wielu domach
Gwiazda betlejemska to obowiązkowa ozdoba świąteczna w wielu domach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Gwiazda betlejemska, znana także jako wilczomlecz nadobny i poinsecja (Euphorbia pulcherrima) uchodzi za najważniejszy (zaraz po choince), żywy symbol świąt Bożego Narodzenia. Jej największą ozdobą są kolorowe przylistki przykwiatowe, błędnie uważane za kwiaty. Mają różnorodną barwę, zależnie od odmiany. Są nie tylko czerwone, lecz także różowe, białe, kremowe, żółte i wielobarwne. Niestety, roślina traci cały swój urok, gdy ogałaca się z liści.

Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście? Najważniejsze przyczyny

Rośliny pokojowe gubią liście, gdy zostają poddane czynnikom stresotwórczym. U gwiazdy betlejemskiej przebiega to szybciej i intensywniej w porównaniu z większością gatunków. Przyczyną jest niewłaściwy transport, słabe warunki w pomieszczeniu, a także nieodpowiednia pielęgnacja. Poznaj główne powody gubienia liści u gwiazdy betlejemskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ile Polki planują wydać na prezenty? "Wszystko podrożało"

Gwiazda betlejemska jest wystawiona na działanie skrajnych temperatur

Poinsecję często kupuje się bezpośrednio przed świętami, w grudniu. W rezultacie roślina ze względnie ciepłego pomieszczenia (w sklepie, w kwiaciarni) jest wystawiona na zimno lub nawet mróz (np. dystans od sklepu do samochodu, później do domu); następnie ustawia się ją w bardzo ciepłym, ogrzewanym pomieszczeniu. W krótkim czasie jest więc narażona na wysokie, wręcz ekstremalne różnice temperatur. Skutkiem jest stres fizjologiczny i gubienie liści (począwszy od tych najstarszych). Proces można ograniczyć lub całkowicie zniwelować.

Zakupy roślin warto robić w czasie umiarkowanie chłodnych dni. Na czas transportu gwiazdę betlejemską należy osłonić (np. delikatnie owinąć papierem w taki sposób, by nie uszkodzić liści). W domu czy mieszkaniu trzeba zapewnić jej stopniową aklimatyzację. Na czym to polega? Rośliny nie przenosi się od razu do ogrzewanego pokoju, lecz ustawia wcześniej na 1-2 dni w chłodnym pomieszczeniu (o ile jest widne). Może to być ganek, klatka schodowa bądź budynek gospodarczy.

Gwiazda betlejemska traci liście, bo jest niewłaściwie podlewana

Podlewanie niektórych roślin wymaga wprawy, gdyż nadmierna ilość wody powoduje żółknięcie i zamieranie liści, a krótkotrwały niedobór - brązowienie i zamieranie. Tak jest w przypadku gwiazdy betlejemskiej. Roślina powinna mieć stale lekko wilgotne (a nie mokre) podłoże. Nawadnianie wykonuje się, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. W ciepłym pomieszczeniu podlewa się ją nawet 2-3 razy w tygodniu. Do podlewania najlepiej używać przegotowanej wody o temperaturze pokojowej.

W pomieszczeniu jest dla gwiazdy betlejemskiej za ciepło, za ciemno i za sucho

Rośliny pokojowe zimą cierpią na skutek niedostatecznej ilości światła. Zwykle wolniej rosną, tworzą mniejsze liście i słabsze pędy. Symptomem u gwiazdy betlejemskiej jest niestety masowe zrzucanie liści. Dlatego należy ustawić ją jak najbliżej okna lub na parapecie.

To gatunek, który nie znosi suchego powietrza (wilgotność poniżej 40 proc.), dlatego zaleca się regularnie korzystać z nawilżacza powietrza, najlepiej elektronicznego. Gwiazdę betlejemską można zraszać, lecz trzeba unikać moczenia kolorowych przylistków i kwiatów. Pochodzi z obszaru o znacznie cieplejszym klimacie (Meksyk, Gwatemala), jednakże zimą woli lekkie ochłodzenie.

W mieszkaniu może być jej zbyt gorąco. Na czas świąt można nieco obniżyć ogrzewanie, to wpłynie korzystnie na rośliny pokojowe, a także żywą choinkę. Należy uważać, aby nie narażać gwiazdy betlejemskiej na przeciągi i przemrożenie w czasie wietrzenia pomieszczenia. Cyrkulacja powietrza wpływa na nią korzystnie. Unika się uprawy w kuchni, w której używana jest kuchenka gazowa.

Nietrudno nie zauważyć, że gwiazda betlejemska jest kapryśna, jednakże ze względu na spektakularne piękno rozetowych przylistków wybacza się jej tę wadę.

Źródło artykułu:Michał Mazik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)