Blisko ludziSąd Najwyższy w Meksyku podjął decyzję w sprawie aborcji. To historyczny moment

Sąd Najwyższy w Meksyku podjął decyzję w sprawie aborcji. To historyczny moment

Przełomowy moment dla meksykańskich kobiet
Przełomowy moment dla meksykańskich kobiet
Źródło zdjęć: © Getty Images | Agencia Press South
08.09.2021 13:25

Wczoraj Sąd Najwyższy w Meksyku jednogłośnie zdecydował, że karanie za dokonanie aborcji jest niezgodne z konstytucją. To historyczny moment, który może być początkiem na drodze do zliberalizowania prawa do aborcji w tym kraju.

We wtorek 7 września Sąd Najwyższy w Meksyku jednogłośnie orzekł, że karanie za aborcję jest niezgodne z konstytucją. Sędziowie unieważnili w ten sposób przepisy obowiązujące w stanie Coahuila. Pozwalały one na wymierzenie kary więzienia kobietom, które przerwały ciąże, nawet te będące wynikiem gwałtu. 

Decyzja Sądu Najwyższego w Meksyku jest bez wątpienia kluczowa dla losu jego mieszkanek. Przyznał to również sam prezes instytucji, Alvaro Zaldívar: "To przełom w historii kobiet, szczególnie tych najbardziej narażonych". 

Już w tym momencie spekuluje się, że historyczna decyzja Sądu Najwyższego da możliwość uwolnienia kobiet ukaranych więzieniem za dokonanie aborcji, a w konsekwencji stanie się również przyczynkiem do zliberalizowania prawa aborcyjnego w Meksyku. "To historyczny krok w kierunku realizacji praw kobiet – powiedział sędzia SN, Luis Maria Aguilar. 

Teksas z decyzją o znacznym ograniczeniu aborcji 

W przyszłości może to doprowadzić do tego, że mieszkanki amerykańskiego stanu Teksas będą decydować się na podróż za południową granicę w celu przerwania ciąży. Taka sytuacja może mieć miejsce ze względu na zmianę przepisów aborcyjnych w Teksasie, która weszła w życie z początkiem września.  

Nowa ustawa obowiązująca od początku miesiąca w Teksasie mówi o tym, że kobieta nie ma prawa przerwać ciąży po wykryciu bicia serca płodu, czyli w około 6. tygodniu. Ustawa została przyjęta w maju. Sąd Najwyższy USA nie podjął żadnej decyzji o jej zablokowaniu, w związku z czym weszła w życie z początkiem września. To pierwsze tak daleko idące ograniczenie prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych.  

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta