Trwa ładowanie...
d21eok2

Samba - karnawałowy taniec z Rio de Janeiro. Kroki samby

Samba jest niezwykle żywiołowym i energetycznym tańcem brazylijskim, powszechnie kojarzonym z karnawałem w Rio de Janeiro. Zalicza się ją do grupy tańców latynoamerykańskich. Samba jest szybkim tańcem, w którym bardzo ważny jest ruch bioder. Wyróżnia się dwa podstawowe typy tego tańca: sambę ludową (tańczoną w grupie) i sambę towarzyską (wykonywaną w parze).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samba jest tańcem latynoamerykańskim
Samba jest tańcem latynoamerykańskim (iStock.com)
d21eok2

Historia samby

Samba jest tańcem brazylijskim, który, prawdopodobnie powstał na gruncie tańca afrykańskiego ludu Bantu. Obecnie zalicza się ją do grupy tańców latynoamerykańskich tuż obok: rumby, cza-czy, pasodoble i jive’a.

Prymarna forma samby powstała już w XV w. Nazwa tego tańca pochodzi od słowa "semba", które wskazuje na niezwykle energiczny i gwałtowny charakter samby. Wyróżnia się dwa podstawowe typy samby:

  • ludowy — wykonywany w większej grupie osób,
  • towarzyski — wykonywany w parze.
d21eok2

W Europie samba pojawiła się tuż przed wybuchem I wojny światowej, jednakże wówczas nie wzbudziła ona większego zainteresowania. Prawdziwy jej rozkwit przypada na lata 40. XX w.

Samba - cechy charakterystyczne

Samba uznawana jest za niezwykle energiczny i żywiołowy taniec, w którym do głosu silnie dochodzi zmysłowa strona tancerzy. Jest ona tańcem o metrum 4/4, co czyni ją również bardzo szybkim tańcem. Charakterystyczną cechą samby jest tzw. falowanie partnerów, które uzyskuje się poprzez naprzemienne zginanie i prostowanie nóg w kolanach. Wyróżnia się kilka typów samby:

  • Samba baiao, która utrzymywana jest w bardzo wolnym tempie (ok. 30 taktów na 60 sek).
  • Samba horo, która utrzymywana jest w tempie umiarkowanym (ok. 42 takty na 60 sek).
  • Samba de morro, która utrzymywana jest w bardzo szybkim tempie (ok. 54 taktów na 60 sek).

Samba - podstawowe kroki

Samba nazywana jest tańcem kochanków, ponieważ partnerzy znajdują się w bardzo bliskiej odległości względem siebie. Partner powinien obejmować swoją partnerkę prawą ręką natomiast lewa, powinna pozostać luźna. Krok podstawowy samby zaczyna się od lewej nogi (w przypadku partnerki) i prawej nogi (w przypadku partnera) w tył. W sambie bardzo ważny jest tzw. bounce, czyli falujący ruch bioder, który można uzyskać za pomocą naprzemiennego zginania i prostowania kolan.

Co istotne, samba jest tańcem progresywnym, co oznacza, że partnerzy podczas jego wykonywania bardzo szybko przemieszczają się po parkiecie. Nie bez znaczenia jest również to, że w celu zachowania szybkiego tempa samby, tańczy się ją na przedniej części stopy.

d21eok2

Podziel się opinią

Share
d21eok2
d21eok2