FitnessSamba - karnawałowy taniec z Rio de Janeiro. Kroki samby

Samba - karnawałowy taniec z Rio de Janeiro. Kroki samby

Samba - karnawałowy taniec z Rio de Janeiro. Kroki samby
Źródło zdjęć: © iStock.com
18.09.2018 19:54, aktualizacja: 19.12.2018 13:17

Samba jest niezwykle żywiołowym i energetycznym tańcem brazylijskim, powszechnie kojarzonym z karnawałem w Rio de Janeiro. Zalicza się ją do grupy tańców latynoamerykańskich. Samba jest szybkim tańcem, w którym bardzo ważny jest ruch bioder. Wyróżnia się dwa podstawowe typy tego tańca: sambę ludową (tańczoną w grupie) i sambę towarzyską (wykonywaną w parze).

Historia samby

Samba jest tańcem brazylijskim, który, prawdopodobnie powstał na gruncie tańca afrykańskiego ludu Bantu. Obecnie zalicza się ją do grupy tańców latynoamerykańskich tuż obok: rumby, cza-czy, pasodoble i jive’a.

Prymarna forma samby powstała już w XV w. Nazwa tego tańca pochodzi od słowa "semba", które wskazuje na niezwykle energiczny i gwałtowny charakter samby. Wyróżnia się dwa podstawowe typy samby:

  • ludowy — wykonywany w większej grupie osób,
  • towarzyski — wykonywany w parze.

W Europie samba pojawiła się tuż przed wybuchem I wojny światowej, jednakże wówczas nie wzbudziła ona większego zainteresowania. Prawdziwy jej rozkwit przypada na lata 40. XX w.

Samba - cechy charakterystyczne

Samba uznawana jest za niezwykle energiczny i żywiołowy taniec, w którym do głosu silnie dochodzi zmysłowa strona tancerzy. Jest ona tańcem o metrum 4/4, co czyni ją również bardzo szybkim tańcem. Charakterystyczną cechą samby jest tzw. falowanie partnerów, które uzyskuje się poprzez naprzemienne zginanie i prostowanie nóg w kolanach. Wyróżnia się kilka typów samby:

  • Samba baiao, która utrzymywana jest w bardzo wolnym tempie (ok. 30 taktów na 60 sek).
  • Samba horo, która utrzymywana jest w tempie umiarkowanym (ok. 42 takty na 60 sek).
  • Samba de morro, która utrzymywana jest w bardzo szybkim tempie (ok. 54 taktów na 60 sek).

Samba - podstawowe kroki

Samba nazywana jest tańcem kochanków, ponieważ partnerzy znajdują się w bardzo bliskiej odległości względem siebie. Partner powinien obejmować swoją partnerkę prawą ręką natomiast lewa, powinna pozostać luźna. Krok podstawowy samby zaczyna się od lewej nogi (w przypadku partnerki) i prawej nogi (w przypadku partnera) w tył. W sambie bardzo ważny jest tzw. bounce, czyli falujący ruch bioder, który można uzyskać za pomocą naprzemiennego zginania i prostowania kolan.

Co istotne, samba jest tańcem progresywnym, co oznacza, że partnerzy podczas jego wykonywania bardzo szybko przemieszczają się po parkiecie. Nie bez znaczenia jest również to, że w celu zachowania szybkiego tempa samby, tańczy się ją na przedniej części stopy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także