Skakanie na skakance wymodeluje twoją sylwetkę lepiej niż niejeden trening
Skakanka to niepozorny przedmiot, który kojarzy się z dziecięcą zabawą. Tymczasem to prawdziwy fit gadżet, dzięki któremu możesz spalić sporo kalorii i pięknie wymodelować sylwetkę. Lista korzyści z niepozornych podskoków jest całkiem spora.
20.06.2022 12:53
Korzyści z regularnego skakania na skakance:
· poprawa sprawności fizycznej,
· lepsza kondycja,
· spalanie kalorii – podczas godziny skakania możesz spalić nawet 600 kalorii,
· jędrne nogi,
· płaski brzuch,
· mocne plecy.
Skakanie na skakance to świetne kardio, które z powodzeniem może zastąpić np. bieganie (jest w tym równie skuteczne, a znacznie mniej obciąża stawy), pomysł na rozgrzewkę i urozmaicenie każdego treningu – właśnie w takiej formie, jako kolejna forma stosowanej aktywności fizycznej, skakanie przynosi najlepsze efekty w postaci wymodelowania sylwetki. Całej! Skoki na skakance angażują bowiem wiele grup mięśniowych: ramiona, barki, przedramiona, pośladki, łydki, uda, brzuch, plecy. Skacząc, pracujesz więc nad całą sylwetką, nie tylko wybranymi partiami.
Jak skakać?
Jeśli chcesz, żeby skakanie na skakance przyniosło ci więcej korzyści aniżeli tylko dobrą zabawę, nie rób tego byle jak, byle gdzie. Po pierwsze zadbaj o dobrą amortyzację. Skacz w obuwiu sportowym, najlepiej na amortyzującej powierzchni, w domu wystarczy, że rozłożysz matę gimnastyczną. Po drugie, zadbaj o technikę. Weź przykład z bokserów, oni (mimo swojej wagi) skaczą lekko, na palcach, z lekko ugiętymi kolanami. Nie skacz wysoko i nie opadaj na całe stopy. Po trzecie, rob to systematycznie, ale z głową. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z podskokami, nie katuj się długimi seriami. Zacznij od skakania przez 1-3 minuty w pięciu seriach (z 60 sekundowymi przerwami pomiędzy). Stopniowo wydłużaj trening do 15-20 minut. Ćwicz co najmniej trzy razy w tygodniu.
Jak wybrać odpowiednią skakankę dla siebie?
Przy zakupie skakanki zwróć uwagę na jej długość – powinna być ona dostosowana do wzrostu. Za długa, będzie plątać się pod nogami, za krótka, uniemożliwi skakanie. Jak sprawdzić, czy wybrana przez ciebie skakanka jest dla ciebie odpowiednia? Weź końce skakanki w dłonie, stań jedną nogą na środku liny. Jeżeli końce uchwytów sięgają twoich pach, oznacza to, że skakanka ma odpowiednią długość.
W sklepach możesz znaleźć modele z dodatkowymi obciążeniami na uchwytach. Przydadzą się one osobom nastawionym na kształtowanie i rozwijanie mięśni ramion oraz klatki piersiowej.
Kwestia materiału, z którego wykonane są linka i uchwyty, to już sprawa indywidualnych preferencji. Wykonaj w sklepie kilka podskoków i sprawdź, czy skakankę dobrze się trzyma.
Przeciwwskazania do skakania
Istnieje kilka przeciwwskazań do skakania: zburzenia równowagi, kłopoty ze stawami lub z układem krążenia, osteoporoza i znaczna nadwaga. Jeśli nie dotyczy cię żadne z powyższych, skacz na zdrowie!