ModaSkarpety do lekkich butów i nie tylko. Ciepło przez całą zimę

Skarpety do lekkich butów i nie tylko. Ciepło przez całą zimę

Skarpety do lekkich butów i nie tylko. Ciepło przez całą zimę
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
29.11.2018 12:25

Osoby uprawiające sport zimą zmagają się nie tylko z kontuzjami, ale również niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. By zminimalizować dyskomfort podczas codziennych ćwiczeń na świeżym powietrzu, warto wybrać odpowiedni strój.

Polecamy skarpety, które nadadzą się zarówno do sportów zimowych, takich jak narty czy snowboard, ale również innych dyscyplin – trekkingu, joggingu czy nawet nordic walkingu. Sprawdzą się więc zarówno w połączeniu z ciężkimi butami, w których łatwo o odciski i przetarcia, ale również zapewnią odpowiednie ciepło w przypadku lekkiego obuwia sportowego.

Nie rezygnuj z lekkich butów

Cienka podeszwa nie jest w stanie odpowiednio odizolować nogi od zimnego podłoża. Wystarczy kilka minut przy ujemnej temperaturze i stopy zmienią się w sople. Z drugiej strony do takich czynności jak jogging nie wybierzesz butów z grubą podeszwą, w których każdy krok będzie wiązał się z uniesieniem monstrualnego ciężaru. Dlatego odpowiednim rozwiązaniem będą skarpety przeznaczone do cienkich butów.

Przędza termiczna bardzo dobrze chroni ciało przed zimnem z zewnątrz, a przy tym sposób układania pętelek umożliwia gromadzenie ciepła tuż przy skórze. Dodatkowy system antypoślizgowy sprawia, że możesz ich równie dobrze używać jako skarpet do chodzenia po domu, jeśli narzekasz na wiecznie chłodne stopy.

Obraz
© iStock.com | ArieM

Wytrzymałość i komfort stóp

Osoby, które uprawiają turystykę górską, potrzebują skarpet, które ochronią nie tylko przed chłodem, ale również uszkodzeniami, na jakie możesz się narazić nosząc niewygodne buty. Aby zminimalizować ryzyko obtarć i odcisków, warto wybrać skarpety, które mają dodatkową warstwę ochronnego materiału na pięcie i w okolicach palców, czyli tam, gdzie najłatwiej o uszkodzenia.

Dodatkowo większość skarpet jest wzmocniona frotté, które zwiększa amortyzację. Dzięki temu poprawi się komfort marszu gdyż zmniejszy się obciążenie stawów. Oczywiście skarpety sportowe są tak skonstruowane, by zapewnić stopie odpowiednią cyrkulację powietrza, a także należyty stopień odprowadzania wilgoci. Dla osób, które nie przepadają za bielizną termoaktywną, przygotowano nieco dłuższe skarpety, sięgające łydek, dzięki czemu nawet brodząc w śniegu nie narazisz się na odmrożenia.

Co na narty

Skarpety narciarskie powinny być natomiast możliwie jak najlepiej dopasowane do stopy i najcieńsze, w ten sposób nie będą sprawiać dyskomfortu w połączeniu z mocno zapinanym lub ciasnym butem. Do tego zadania bardzo dobrze sprawdzi się wełna Merino, która nie tylko gwarantuje utrzymanie odpowiedniej temperatury stóp, ale również zapewni komfort nawet przy całodniowej jeździe.

Źródło artykułu:WP Kobieta