Wiele osób o tym zapomina. Przez to twój skrzydłokwiat marnieje

Skrzydłokwiat to popularna roślina doniczkowa w polskich domach. Nie tylko świetnie oczyszcza powietrze, ale jest stosunkowo łatwa w uprawie. Jednak aby cieszył się dobrą kondycją, trzeba pamiętać o kilku rzeczach.

Skrzydłokwiat skutecznie oczyszcza powietrze z toksycznych substancji lotnych
Skrzydłokwiat skutecznie oczyszcza powietrze z toksycznych substancji lotnych
Źródło zdjęć: © Pexels

Pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej skrzydłokwiat nie tylko stanowi wyjątkową ozdobę pomieszczeń, ale także skutecznie oczyszcza powietrze z toksycznych substancji, takich jak benzen, tlenek węgla czy formaldehyd.

Dodatkowym plusem jest jego stosunkowo łatwa uprawa, nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jego zakup. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, bez których skrzydłokwiat nie kwitnie lub wręcz marnieje.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Podstawową kwestią jest stanowisko rośliny. Skrzydłokwiat najlepiej czuje się w miejscu, w którym światło jest rozproszone, dlatego najlepiej nie stawiać go ani bezpośrednio na parapecie, ani w cieniu. Z racji tego, że lubi dużą wilgotność - spokojnie odnajdzie się np. w łazience z oknem.

Jeśli chodzi o podłoże - powinno być lekko przepuszczalne i stale wilgotne. Na dole doniczki warto zadbać o drenaż, ponieważ nadmiar wody może spowodować, że korzenie zaczną gnić. W przypadku tej rośliny, przesada nigdy nie jest wskazana, dlatego warto kontrolować wilgotność podłoża, nie dopuszczając ani do jego przesuszenia, ani przelania. Latem, gdy temperatury są wysokie, skrzydłokwiat można podlewać codziennie lub co dwa dni.

Wykorzystaj jeden składnik, a skrzydłokwiat zakwitnie

Jeśli spełnimy odpowiednie warunki - skrzydłokwiat będzie kwitnąć nawet cały rok. Należy pamiętać nie tylko o zapewnieniu mu odpowiedniej ilość promieni słonecznych, ale także o tym, żeby przesadzać go jedynie na wiosnę, zawsze do o rozmiar większej doniczki.

Dodatkowo, aby cieszyć się pięknymi kwiatami, dobrze pomyśleć o nawozie. Zanim jednak sięgniemy po dedykowane specyfiki, warto wykorzystać prosty, domowy sposób i przygotować nawóz z bogatych - m.in. w potas - skórek od bananów. Pierwiastek ten świetnie wpływa na kwitnienie różnych roślin, sprawdzi się także w przypadku skrzydłokwiatów.

Wystarczy pokroić skórki na małe kawałki, wrzucić do słoika, zalać go wodą i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie nawóz będzie gotowy i można podlewać nim rośliny. Najlepiej stosować go raz w miesiącu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Jak prawidłowo podlewać rośliny? Wiele osób robi to źle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)