UrodaSkuteczne sposoby na lśniące włosy

Skuteczne sposoby na lśniące włosy

Lśniące włosy to zdrowe włosy – bez łojotoku, łupieżu, niezniszczone zabiegami fryzjerskimi i stylizacją. Jednak takimi włosami może się pochwalić niewielka liczba kobiet. Zdecydowana większość boryka się z przetłuszczającymi, suchymi, łamliwymi i matowymi włosami, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i utrudnić ich codzienną pielęgnację.

Skuteczne sposoby na lśniące włosy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.09.2010 | aktual.: 09.09.2010 15:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lśniące włosy to zdrowe włosy – bez łojotoku, łupieżu, niezniszczone zabiegami fryzjerskimi i stylizacją. Jednak takimi włosami może się pochwalić niewielka liczba kobiet. Zdecydowana większość boryka się z przetłuszczającymi, suchymi, łamliwymi i matowymi włosami, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i utrudnić ich codzienną pielęgnację.

Im gładsza powierzchnia włosa, tym więcej promieni słonecznych się od niego odbija, co zwiększa intensywność blasku. Jednak jest to tylko efekt wizualny. Aby móc cieszyć się lśniącymi włosami trzeba w ich pielęgnacje zainwestować trochę czasu i cierpliwości.

Jeżeli chcemy uzyskać natychmiastowy efekt gładkich i lśniących włosów wystarczy użyć jedwabiu do włosów. Pamiętajmy jednak, że da to wyłącznie chwilowy efekt. Uzyskanie długotrwałego efektu wymaga o wiele więcej pracy, zmienienia pewnych nawyków, w tym żywieniowych, wykluczenia jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu oraz wdrożenia w życie czterech prostych zasad: zadbać o gładkość, blask, czystość włosów oraz zdolność odbijania światła.

Gładkie włosy są jednym z najważniejszych czynników warunkujących powstawanie blasku. Wspomnianą gładkość przedstawia wygładzona łuska włosa, bez żadnych chropowatych powierzchni i postrzępionych końcówek. Światło, które napotyka na swojej drodze jakiekolwiek nierówności rozprasza się powodując załamanie się promieni – jest to efekt utraty blasku.

Kolejną zasadą jest utrzymanie czystych włosów – wówczas zyskują one najlepszą głębie blasku. Pamiętajmy, że zanieczyszczenia na włosach oprócz fatalnej prezencji przyczyniają się do efektu matowości. Pamiętajmy również, że światło nie tylko odbija się od włosów, ale przenika również do ich wnętrza, aby odbić się od zawartego pigmentu.

Kosmetyki nadające blask

Idealne kosmetyki to takie, które wygładzają strukturę włosów. Szampon zastosowany wraz z odżywką czy maską pomaga wygładzić chropowate łuski włosów. Ponadto warto zastosować na suche bądź lekko wilgotne włosy olejek wygładzający lub kilka kropli płynnego jedwabiu.

Jeżeli włosy są zniszczone, suche i łamliwe trzeba je zregenerować, ponieważ nigdy nie będą lśnić. Regeneracja włosów to nic innego jak uzupełnienie powstałych ubytków w ich wewnętrznej strukturze. Ubytki te powstają na wskutek zbyt silnego przesuszenia oraz uszkodzenia i uwrażliwienia włosów.

Regenerację rozpoczynamy od doboru odpowiednich kosmetyków, które stworzone zostały z myślą dogłębnej odbudowy włosów. Są to specjalne produkty, które różnią się stopniem intensywności, a w ich skład wchodzą przeważnie szampony, balsamy, maski oraz ampułki. Balsamy wykazują najsłabsze działanie i mają na celu zamknięcie łuski włosa, przeznaczone są głównie do włosów naturalnych, lekko suchych. Odżywki wykazują silniejsze działanie od balsamów i przeznaczone są do włosów normalnych i farbowanych, także lekko suchych. Najmocniej skoncentrowane są maski i ampułki – posiadają w swoim składzie najwięcej substancji regenerująco-odbudowujących. Warto jeszcze wspomnieć o olejku migdałowym, który jest jednym z najczęściej stosowanych olejków w szamponach i maskach do włosów. Olejek migdałowy doskonale się sprawdza w walce z łupieżem, świerzbem oraz innymi chorobami skóry głowy, jest bogaty w proteiny, sole mineralne oraz witaminy z grupy A, B oraz E.

Zdrowe włosy, a naturalny połysk

Zdrowy włos lśni dzięki cienkiej warstwie łoju – tłustej substancji wydzielanej przez gruczoły łojowe skóry głowy. Dzieje się tak za sprawą naturalnego sebum rozmieszczonego równomiernie na całej długości włosów. Ponadto okazuje się, że duże znaczenie ma także kolor włosów. - Najbardziej intensywnie lśnią włosy farbowane, ponieważ w ich wnętrzu znajduje się spora ilość równomiernie rozłożonego pigmentu. Silniejszy połysk mają także włosy brunetek niż blondynek, bo ciemny pigment pochłania więcej promieniowania dając wrażenie głębi i intensywniejszego koloru - mówi Agnieszka Obstawska, fryzjer stylista z kliniki Handsome Men.

- Natomiast skręt włosów ogranicza ich połysk, stąd właścicielki kręconych włosów tak często narzekają na ich matowy wygląd. Powód? Od poskręcanych powierzchni promienie światła odbijają się w wielu kierunkach ulegając częściowemu rozproszeniu, a im mniejsza ilość dotrze do naszego oka, tym obraz wyda się bardziej matowy - dodaje Agnieszka Obstawska fryzjer stylista.

Problematyczne przetłuszczanie się włosów

Włosy przetłuszczające się, poza nieestetycznym wyglądem już w kilka godzin po umyciu, są trudne w „utrzymaniu”. Bardzo istotne jest, aby do ich pielęgnacji stosować kosmetyki przeznaczone wyłącznie do tego rodzaju włosów i myć je tak często, jak tego potrzebują – zazwyczaj codziennie. Do pielęgnacji włosów przetłuszczających się najlepsze są preparaty wzbogacone w wyciągi z ziół (pokrzywa, chmiel, czarna rzepa, łopian, skrzyp, rumianek czy brzoza). Ekstrakty z roślin regulują pracę gruczołów łojowych, działają antyseptycznie, oczyszczająco, bakteriobójczo oraz łagodząco.

-W przypadku włosów tłustych wykluczone staje się stosowanie kosmetyków typu „2 in 1” oraz odżywek i masek bez spłukiwania. Obciążają one bowiem włosy i przyspieszają ich oklapnięcie. Aby włosy przetłuszczające się lśniły należy pielęgnować je lekkimi kosmetykami, pozbawionymi substancji natłuszczających, a odżywki aplikować wyłącznie na włosy, nie zaś na skórę głowy. ― tłumaczy Agnieszka Obstawska, fryzjer stylista z kliniki Handsome Men.

Co symbolizują matowe włosy?

Stan włosów i skóry głowy jest wyraźnym wskaźnikiem stanu zdrowia człowieka. Prawie każda choroba czy stres może spowodować zmatowienie włosa lub pozbawić go życia. Zły stan włosów może być sygnałem ostrzegawczym wskazującym np. na niedobory niektórych witamin i składników mineralnych, a one jak wiadomo mają ogromny wpływ na kondycję całego organizmu, w tym na stan i zdrowie włosów.

-Niedobór witamin sprawia, że włosy tracą na swojej naturalnej elastyczności, matowieją, stają się szorstkie i kruche. Dla włosów ogromną rolę odgrywają witaminy z grupy B, które odpowiedzialne są za ich prawidłowy wzrost, a dodatkowo stanowią ochronę przed chorobami włosów, zapobiegają pojawieniu się łojotoku i związanych z nim zmian skórnych - mówi Agnieszka Obstawska, fryzjer stylista.

- Witaminy B1 i B6 ułatwiają wchłanianie aminokwasów, a wraz z witaminą A wspomagają odżywianie komórek macierzy włosa. Osoby, u których występują niedobory tych witamin mają włosy suche z tendencją do kruszenia i łamania się. Z kolei witamina B5 jest jednym z naturalnych składników budulcowych włosa i odpowiedzialna jest za utrzymanie jego odpowiedniej wilgotności - dodaje Agnieszka Obstawska, fryzjer stylista.

Włosy mogą również ulec zmatowieniu, gdy nie dostarczamy im odpowiednich ilości cynku, miedzi, żelaza oraz białka keratynowego, które odpowiedzialne jest za ich sprężystość i połysk. Nie zapominajmy również, że zmatowienie włosów może mieć podłoże kliniczne. Bardzo często objawy takie towarzyszą chorobom tarczycy i łuszczycy.

Trzy proste triki, które pomogą wydobyć blask twoich włosów

- wygładzający strumień powietrza (podmuch powinien przesuwać się od czubka głowy ku końcówkom),
- czesanie płaską szczotką,
- wzmacnianie koloru (intensywna barwa wzmacnia blask).

Źródło artykułu:WP Kobieta
odżywkapielęgnacjaszampon
Komentarze (0)