Trwa ładowanie...

Skuteczne usuwanie blizn

Blizny powstają w wyniku operacji chirurgicznych, po nacięciach skóry, przebytym trądziku czy doznanych oparzeniach. Skutecznie uprzykrzają życie i oszpecają ciało, ale okazuje się, że można z nimi wygrać. Metod usuwania blizn jest, co najmniej kilka. Każda z nich posiada swoje wady i zalety, różny stopień skuteczności i dużą rozpiętość cenową.
Share
Skuteczne usuwanie blizn
Źródło: Jupiterimages
d4awbtv

Blizny powstają w wyniku operacji chirurgicznych, po nacięciach skóry, przebytym trądziku czy doznanych oparzeniach. Skutecznie uprzykrzają życie i oszpecają ciało, ale okazuje się, że można z nimi wygrać. Metod usuwania blizn jest, co najmniej kilka. Każda z nich posiada swoje wady i zalety, różny stopień skuteczności i dużą rozpiętość cenową.

Najbardziej inwazyjnymi metodami są operacje usunięcia blizn, a ich największą wadą są… blizny. Chociaż brzmi to niedorzecznie, to trzeba sobie uświadomić, że rany powstałe po operacji usunięcia blizn także niosą za sobą wystąpienie nowych, ale za to mniejszych blizn. Metody usuwania blizn dzielimy na farmakologiczne, zabiegi laserowe, stosowanie ucisku, masaże, jak również zabiegi z pogranicza medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Wszystkie wymienione metody – w mniejszym lub większym stopniu – pozwalają na zmniejszenie rozmiaru blizn, wygładzenie ich powierzchni oraz wyrównanie koloru skóry. Pierwsza z wymienionych metod, czyli metoda farmakologiczna polega na przyjmowaniu sterydów i stosowana jest zazwyczaj w przypadku blizn stosunkowo płaskich. Jeżeli blizny są dosyć gładkie warto wcierać w nie specjalistyczne kosmetyki i preparaty, które zostały stworzone z myślą o usuwaniu blizn (np. Veraderm, żel na blizny – cena ok. 73 zł, Deloxar, żel kosmetyczny na blizny, 15 ml – cena ok. 170 zł, Dermatix, żel, silikonowy, do leczenia blizn – cena ok. 130 zł, No-Scar Perła Inków, krem przeciw bliznom, 30 ml – cena ok. 40 zł, Silkyderm, żel silikonowy na blizny – cena ok. 80 zł).

d4awbtv

Kolejną, bardzo popularną metodą są zabiegi laserowe przynoszące znakomite efekty w przypadku różnego rodzaju blizn, przy czym – w zależności od indywidualnego przypadku – jeden zabieg może okazać się niewystarczający (blizny zapadnięte i uniesione). Najczęściej stosowanymi laserami są Laser Fraxel, Mosaic, IPL, CO2, ERB i laser diodowy. Zabiegi laserowego usuwania blizn przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym (maść Emla) i trwają zazwyczaj ok. 30 minut. Po zabiegu należy przykładać zimne okłady, które pomogą złagodzić ból, konieczne jest również – w miejscu działania lasera – unikanie kontaktu skóry ze słońcem i stosowanie kremów lub maści przyspieszających gojenie (czas gojenia wynosi ok. 7 dni). Zmniejszanie blizn można również wspomagać poprzez manualny masaż uciskowy, który wykonuje się przy użyciu ogólnodostępnych kremów i maści. Zalecane jest również noszenie opatrunków uciskowych i poddawanie się zabiegom hydroterapii.

Z pomocą przychodzi także medycyna estetyczna, która oferuje szereg zabiegów mających na celu korektę/usunięcie blizn. Są nimi m.in. jonoforeza, dermabrazja i mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, kwas hialuronowy i mezoterapia bezigłowa. Popularnymi peelingami lekarskimi są TCA i yellow peel. Złuszczają one naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry właściwej. Ubytki w skórze zostają wypełnione, następuje wzmożona produkcja kolagenu i elastyny. Najlepsze rezultaty widoczne są po poddaniu się kilku zabiegom. Innym, aczkolwiek bardziej inwazyjnym peelingiem jest peeling kwasem trójchlorooctowym, który oprócz blizn usuwa również rozstępy. Po zabiegu skóra regeneruje się przez kilka dni, wówczas może schodzić nawet tzw. płatami i nie można jej samodzielnie zrywać.

Najbardziej inwazyjne są zabiegi chirurgiczne, które – jak to już zostało wspomniane – także pozostawiają po sobie blizny. Operacje plastyczne wykonywane są w celu zmniejszenia nawet rozległych blizn. Odbywają się w znieczuleniu miejscowym, a lekarz wycina bliznę i następnie zszywa skórę. Po operacji następuje druga część procesu usuwania/korekty blizn. Stosuje się w tym celu m.in. maści i kremy zwierające w swoim składzie alantoinę czy heparynę. Ponadto w aptekach dostępne są żele i opatrunki silikonowe pomocne w korekcie blizn.

Wszelkie maści, kremy i żele powinno się zacząć stosować około 2-3 tygodnie po zabiegu. Wówczas możemy liczyć na ich optymalne działanie i szybkie wygładzenie blizn.

Usuwanie blizn nie jest tanie. Cena ogólnodostępnych w aptekach preparatów zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, a kończy na kilkuset. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to wydatek od 150 zł wzwyż, przy czym warto dodać, że dla uzyskania najlepszych efektów trzeba wykonać całą serię zabiegów. Z kolei zabiegi laserowe i chirurgiczne nierzadko oscylują nawet w granicach kilku tysięcy złotych.

d4awbtv

Podziel się opinią

Share
d4awbtv
d4awbtv