UrodaSłońce we włosach

Słońce we włosach

Słońce we włosach
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Zadbaj o nie, funduj im odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne i ochronne, a odwdzięczą się pięknym połyskiem i zdrowym wyglądem.

O ile nauczyliśmy się już, by latem twarz i ciało smarować kremami z filtrem, zakładać okulary przeciwsłoneczne, o tyle o ochronie włosów często zapominamy. A przecież, podobnie jak skóra, są one narażone na niekorzystne oddziaływanie wielu czynników, m.in. promieniowania ultrafioletowego i słonej czy chlorowanej wody. Oczywiście zdrowy włos pokryty jest szczelną otoczką, która chroni jego rdzeń przed urazami mechanicznymi i nadmierną utratą wilgotności, ale ta bariera może się okazać zbyt słaba, jeśli w czasie urlopu całe dnie planujemy spędzać na plaży.

*POD OCHRONĄ *
Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego oraz w wyniku częstego moczenia włosów w chlorowanej i morskiej wodzie zniszczeniu ulega nie tylko otoczka, ale i keratyna, czyli budulec włosa, w znajdującej się pod spodem warstwie korowej. Dochodzi też do uszkodzenia połączeń między atoniami siarki i węgla, co jest przyczyną rozjaśniania się włosów. Wszystko to sprawia, że stają się one łamliwe, mniej elastyczne, strzępią się na końcach. Najgorzej, jeśli na słońcu suszymy włosy mokre, zawierające jeszcze drobiny soli morskiej działającej jak soczewka – z cząsteczek wody powstają wtedy wolne rodniki, które przecinają włókna keratynowe. Jeśli więc planujemy dłuższy pobyt na plaży, powinniśmy osłonić głowę kapeluszem, czapką z daszkiem lub chustką, możemy też zaopatrzyć się w parasolkę. Wchodząc do morza, jeziora czy basenu, zakładajmy czepek. Jeżeli mamy taką możliwość, od razu po takiej kąpieli opłuczmy włosy zwykłą wodą, a w domu koniecznie je umyjmy.

*KOKI I KAPELUSZE *
Przed każdym wyjściem z domu powinniśmy też stosować specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów latem. Najlepiej sprawdzą się preparaty w sprayu – tzw. mgiełki. Są łatwe w użyciu, nie przetłuszczają włosów i zawierają filtry UV. Trzeba je rozpylić pół godziny przed wyjściem na słońce, a potem ponawiać aplikację co kilka godzin i po każdej kąpieli, bo większość dostępnych na rynku środków nie ma właściwości wodoodpornych. Jeśli jednak nie dysponujemy profesjonalnym produktem ochronnym, możemy zastosować zwykłą oliwkę dla dzieci – wystarczy nałożyć ją na skórę głowy, a następnie zaczesać włosy do tyłu, by wyglądały jak mokre. Pamiętajmy, że szczególnej uwagi wymagają włosy długie. To właśnie ich końce są najbardziej narażone na przesuszenie. Dlatego w ciągu dnia, a zwłaszcza przed wyjściem z domu, należy je wysoko upiąć – tak, by nie ocierały się o plecy i nie mógł ich plątać wiatr. Takie fryzury są najbardziej korzystne także dlatego, że stosunkowo mała powierzchnia włosów jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

BLIŻEJ NATURY
Latem lepiej też oszczędzić włosom nadmiernego wysiłku związanego z farbowaniem i trwałą ondulacją. Jeśli często zakładamy kapelusze, koniecznie sięgnijmy po odżywkę nawilżającą, bo nakrycie głowy dodatkowo wysusza włosy. Po powrocie z plaży należy bezwzględnie umyć włosy – możemy to robić nawet 2–3 razy dziennie. Dzięki takim zabiegom pozbędziemy się pozostałości kosmetyków, soli morskiej i piasku. Wybierzmy szampon dopasowany do rodzaju naszych włosów, unikajmy twardej i mocno chlorowanej wody, nie przesadzajmy też z jej temperaturą i siłą strumienia. Przed nałożeniem szamponu na skórę głowy rozcieńczmy go na dłoni niewielką ilością wody – duże stężenie detergentów może bowiem nadmiernie wysuszyć i tak już słabe kosmyki. Pamiętajmy, że mycie włosów nie polega na ich czochraniu i mierzwieniu, ale powinno przypominać kojący masaż, który przyniesie ulgę naszej skórze. Najlepiej sięgnąć po szampony ze specjalnych linii letnich, które nadają się do codziennego stosowania. Są delikatne, nawilżają i odżywiają włosy, a także wygładzają ich powierzchnię. Jednocześnie dokładnie usuwają tłuszcz i zanieczyszczenia. Jeśli jednak mamy problem z łojotokiem lub łupieżem, stosujmy te kosmetyki, co zawsze. Pamiętajmy, żeby przed myciem delikatnie wyszczotkować pasmo po paśmie. Polewajmy głowę letnią wodą, która zamyka łuski włosa, i dokładnie (przez ok. 3 minuty) spłukujmy szampon, by jego pozostałości nie obciążały fryzury.

GRUNT TO NAWILŻANIE
Kolejny etap to nałożenie odżywki – stosujmy ją, nawet jeśli nasze włosy mają skłonność do przetłuszczania się, ale pamiętajmy, by nie wsmarowywać jej w skórę głowy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy problem z łojotokiem. Wtedy najlepiej nanieść kosmetyk od połowy długości włosów. Preparaty regenerujące z letnich serii często zawierają emolienty, czyli niepowodujące podrażnień substancje naturalnie nawilżające i wygładzające strukturę włosa. Wysuszone włosy tęsknią za wilgocią, dlatego od czasu do czasu możemy zastosować dostępne w aptekach maseczki nawilżające, np. L’Biotica Biovax, Biokap lub Pilomax Wax. Kluczem do regeneracyjnego sukcesu będzie właściwy dobór produktów i ich odpowiednia aplikacja. Możemy też zafundować sobie maskę słoneczną – trzyma się ją na głowie przynajmniej 5–10 minut. Odbudowuje ona strukturę włosów, odżywia je, nawilża, przywraca im sprężystość i blask. Działa też łagodząco na skórę głowy. A co najważniejsze, taki kosmetyk można przygotować samodzielnie. Świetnie działa np. maska z awokado – wystarczy dojrzały i miękki owoc rozgnieść widelcem, nałożyć na włosy na ok. 20 minut, a następnie spłukać. Już po pierwszym zabiegu będą lepiej nawilżone, odżywione i bardziej błyszczące. Możemy też wypróbować maskę z jajka, soku z połowy cytryny i 3 łyżek oliwy z oliwek. Gęstą, jednolitą masę raz w tygodniu nakładamy na świeżo umyte, wilgotne włosy i trzymamy przez ok. 30 minut. Dla wzmocnienia efektu można założyć na głowę plastikowy czepek i owinąć go ręcznikiem. Właścicielki długich pukli powinny dbać o końcówki. Jeśli już się rozdwajają, konieczna jest wizyta u fryzjera, ponieważ żaden preparat już nie pomoże. Jeśli natomiast włosy są świeżo podcięte, warto na ich końce nałożyć specjalną oliwkę na gorąco. Tubkę trzeba podgrzać (np. w kubku z gorącą wodą), a jej zawartość wetrzeć we włosy, odczekać minutę i spłukać.

Zasady pielęgnacji włosów latem:
• Pamiętaj o ochronie przeciwko promieniowaniu UV. Przed każdym wyjściem na plażę rozpyl na włosach mgiełkę, zastosuj tonik z filtrami lub wetrzyj w nie oliwkę dla dzieci.
• 1–2 razy w tygodniu nakładaj maskę regeneracyjną – pozostaw ją na włosach przez 20 minut (najlepiej pod ręcznikiem), po czym spłucz letnią wodą.
• Stosuj odżywki bez spłukiwania. Pozostawiają one na kosmykach ochronny film, który zabezpiecza przed wysuszeniem, nadaje włosom piękny połysk i elastyczność. Po umyciu włosów nanieś na nie niewielką ilość odżywki, rozczesz grzebieniem i pozostaw do wyschnięcia.
• Nie stosuj latem suszarki do włosów. Jeśli musisz po nią sięgnąć, wybierz model z regulowaną temperaturą nawiewu – chłodne powietrze, w przeciwieństwie do gorącego, zamyka łuski włosów, dzięki czemu włosy są zdrowsze i gładsze.
• Pamiętaj o nakryciu głowy. Kapelusz czy czapka skutecznie ochronią włosy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.
• Po kąpieli w morzu koniecznie spłucz włosy letnią wodą (najlepiej mineralną) i osusz je ręcznikiem. Słona woda usztywnia włosy i utrudnia ich rozczesywanie. Jeśli po umyciu nadal trudno je rozczesać, wypłucz je w wodzie z sokiem z cytryny.
• Pamiętaj o zbilansowanej diecie bogatej w witaminy i mikroelementy lub stosowaniu dostępnych w aptece suplementów, które mają wpływ na odnowę budulca włosa oraz poprawiają ich wygląd.
• Nawilżaj włosy również od środka i pamiętaj o wypijaniu ok. 2 I wody
mineralnej dziennie.
• Nie zapominaj o aktywności fizycznej – jeśli nasz organizm jest dotleniony i zrelaksowany, poprawia się stan skóry i włosów.

Obraz
© Moda na Zdrowie