Trwa ładowanie...
d2eiecm

Ślub kościelny - krok po kroku

Ślub w kościele, w białej sukni z welonem to dla niejednej dziewczyny spełnienie marzeń. Jednak czasami formalności związane z przygotowaniem do uroczystości spędzają sen z powiek. Ile w przybliżeniu kosztuje ślub kościelny? Czy za wydanie metryki chrztu powinna być pobierana opłata? To tylko kilka trapiących przyszłych małżonków dylematów, na które postaramy się odpowiedzieć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ślub kościelny - krok po kroku
(Thinkstockphotos)
d2eiecm

Ślub w kościele, w białej sukni z welonem, to dla wiele kobiet spełnienie marzeń. Jednak czasami formalności związane z przygotowaniem do uroczystości spędzają sen z powiek. Ile w przybliżeniu kosztuje ślub kościelny? Czy za wydanie metryki chrztu powinna być pobierana opłata? Co zrobić, aby wszystko idealnie zaplanować i zdążyć na czas, żeby droga do ołtarza nie była kręta, ale usłana różami?

Ślub w kościele to jedna z piękniejszych ceremonii. Chociaż jesteśmy coraz bardziej otwarci na świat, to w tych przełomowych chwilach powracamy do tego, co w naszych domach przekazywane było z pokolenia na pokolenie. W tej kwestii nadal pozostajemy bezwzględnymi konserwatystami. Kiedy już decydujemy się na ślub, zazwyczaj czynimy to tradycyjnie: polska para młoda pragnie stanąć na ślubnym kobiercu oraz przysięgać miłość, wierność i uczciwość małżeńską aż po grób w kościele wypełnionym rodziną. W czasie uroczystości często pojawiają się łzy wzruszenia. Jak się zabrać za przygotowywanie do tego wyjątkowego dnia?

Data ślubu

d2eiecm

Najpierw musimy wybrać kościół. Sakrament małżeństwa najczęściej jest zawierany w parafii pani lub pana młodego. Jednak jeżeli proboszcz wyrazi zgodę, możemy wziąć ślub w dowolnej parafii. Warto pamiętać, że przynajmniej pół roku wcześniej powinniśmy zarezerwować datę ślubu kościelnego. Należy udać się do kancelarii i załatwić wszystkie formalności. Obowiązkowo musimy przygotować niezbędne dokumenty: dowody osobiste, metryki chrztu z adnotacją o sakramencie bierzmowania.

I tutaj często napotykamy na problemy. – Mój narzeczony za wydanie metryki chrztu musiał zapłacić aż 80 złotych. Niestety katecheta zapomniał o informacji o sakramencie bierzmowania. Narzeczony więc ponownie zgłosił się do kancelarii i ksiądz wydał mu potrzebny dokument bezpłatnie – mówi 22-letnia Weronika.

Dlaczego jedni księża pobierają opłaty za wydanie metryki chrztu (od 20 do 80 zł), a inni wydają ją bezpłatnie? Ile pieniędzy powinniśmy przeznaczyć na ślub kościelny? - Wszelkie potrzeby i czynności załatwiane są w kancelarii parafialnej. Nie ma żadnych określonych zasad. Wszystko zależy od profilu parafii, liczby wiernych – uzależnione jest od sytuacji parafii. Są różne potrzeby, różni ludzie: czasem jest to dobrowolna ofiara, a czasem przybliżona suma. W tej sprawie dotykamy delikatnej materii. Najważniejsze jednak powinny być wartości religijne – mówi ksiądz prałat dr Rafał Markowski z Archidiecezji Warszawskiej.

Protokół przedślubny

d2eiecm

Przynajmniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu musimy spisać protokół przedślubny. Przyszła para młoda powinna w tym celu zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpowiednio przygotowanymi dokumentami. Potrzebne będą dowody osobiste, metryki chrztu (z uwzględnioną informacją o sakramencie bierzmowania), świadectwa nauki religii (ostatnie jakie posiadamy) oraz zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do zawarcia sakramentu małżeństwa. Po spisaniu protokołu przedślubnego powinniśmy przystąpić do sakramentu pokuty. Należy odbyć dwie obowiązkowe spowiedzi i przedłożyć potwierdzenie kapłanowi. Potem przez dwie kolejne niedziele ogłaszane są zapowiedzi. Po ich wygłoszeniu otrzymujemy specjalne zaświadczenie, które również przedstawiamy w kancelarii parafialnej.

Co z naukami przedmałżeńskimi?

Kurs przedmałżeński jest jednym z warunków otrzymania sakramentu małżeństwa. Jednak Ci, którzy w szkole średniej uczęszczali na lekcje religii i otrzymali specjalne zaświadczenie, mogą być zwolnieni z tego obowiązku. Najlepiej zapisać się już trzy miesiące wcześniej przed planowaną datą ślubu. Całość odbywa się przez około 7-10 tygodni i zostaje zakończona obligatoryjnym spotkaniem w poradni rodzinnej. – Wspólnie z narzeczonym chodziłam na nauki przedmałżeńskie, za które musieliśmy zapłacić po 50 zł. Uczęszczałam również na katechezy, które odbywały się w parafii przyszłego męża. Z racji tego, że nie należałam do tej parafii, dopłaciłam dodatkowo 30 zł – dodaje 22-letnia Weronika.

Tydzień przed terminem ślubu narzeczeni wraz ze świadkami oraz wszystkimi zaświadczeniami i dokumentami ponownie zgłaszają się do biura parafialnego w celu spisania aktu ślubnego. Przyszli małżonkowie dostarczają do kancelarii parafialnej następujące dokumenty: dowody osobiste, zaświadczenie ukończenia nauk przedmałżeńskich wraz z informacją o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej oraz zaświadczenie o wygłoszeniu niedzielnych zapowiedzi. Zadaniem świadków jest przyniesienie jedynie dowodów osobistych. Zaś w przeddzień ślubu musimy pamiętać o drugim sakramencie pokuty i o zaświadczeniu o jego odbyciu, które zabieramy następnego dnia do kościoła.

d2eiecm

Dzień ślubu

To zarówno najbardziej stresujący, jak i najpiękniejszy dzień w życiu przyszłych małżonków. Wszystko zostało już przygotowane, więc pamiętajmy jedynie o uśmiechu, spokoju i pogodzie ducha, a wtedy cudowne chwile pozostaną na długo w naszej pamięci. Podajemy przybliżone opłaty związane ze ślubem kościelnym: nauki przedmałżeńskie: po 50-100 złotych od osoby, wydanie metryki chrztu: 20-80 zł, zapowiedzi: 50-100 zł, ślub: najczęściej „co łaska”, ok. 500-1000 zł, organista: 200-500 zł, wystrój kościoła: około 300 zł. Ale oczywiście ceny są uzależnione od wielkości, miejsca położenia parafii i wielu innych warunków.

(ms/pho)

POLECAMY:
Rozwód – klęska, wyzwolenie czy nauczka?
Matematyczny wzór na rozwód
Rodzice się rozstają - jak mądrze przygotować dziecko?

d2eiecm

Podziel się opinią

Share
d2eiecm
d2eiecm