Trwa ładowanie...

Ślub kościelny - krok po kroku

Ślub w kościele, w białej sukni z welonem to dla niejednej dziewczyny spełnienie marzeń. Jednak czasami formalności związane z przygotowaniem do uroczystości spędzają sen z powiek. Ile w przybliżeniu kosztuje ślub kościelny? Czy za wydanie metryki chrztu powinna być pobierana opłata? To tylko kilka trapiących przyszłych małżonków dylematów, na które postaramy się odpowiedzieć.

Ślub kościelny - krok po krokuŹródło: Thinkstockphotos
dwzi6g8

Ślub w kościele, w białej sukni z welonem, to dla wiele kobiet spełnienie marzeń. Jednak czasami formalności związane z przygotowaniem do uroczystości spędzają sen z powiek. Ile w przybliżeniu kosztuje ślub kościelny? Czy za wydanie metryki chrztu powinna być pobierana opłata? Co zrobić, aby wszystko idealnie zaplanować i zdążyć na czas, żeby droga do ołtarza nie była kręta, ale usłana różami?

Ślub w kościele to jedna z piękniejszych ceremonii. Chociaż jesteśmy coraz bardziej otwarci na świat, to w tych przełomowych chwilach powracamy do tego, co w naszych domach przekazywane było z pokolenia na pokolenie. W tej kwestii nadal pozostajemy bezwzględnymi konserwatystami. Kiedy już decydujemy się na ślub, zazwyczaj czynimy to tradycyjnie: polska para młoda pragnie stanąć na ślubnym kobiercu oraz przysięgać miłość, wierność i uczciwość małżeńską aż po grób w kościele wypełnionym rodziną. W czasie uroczystości często pojawiają się łzy wzruszenia. Jak się zabrać za przygotowywanie do tego wyjątkowego dnia?

Data ślubu

Najpierw musimy wybrać kościół. Sakrament małżeństwa najczęściej jest zawierany w parafii pani lub pana młodego. Jednak jeżeli proboszcz wyrazi zgodę, możemy wziąć ślub w dowolnej parafii. Warto pamiętać, że przynajmniej pół roku wcześniej powinniśmy zarezerwować datę ślubu kościelnego. Należy udać się do kancelarii i załatwić wszystkie formalności. Obowiązkowo musimy przygotować niezbędne dokumenty: dowody osobiste, metryki chrztu z adnotacją o sakramencie bierzmowania.

dwzi6g8

I tutaj często napotykamy na problemy. – Mój narzeczony za wydanie metryki chrztu musiał zapłacić aż 80 złotych. Niestety katecheta zapomniał o informacji o sakramencie bierzmowania. Narzeczony więc ponownie zgłosił się do kancelarii i ksiądz wydał mu potrzebny dokument bezpłatnie – mówi 22-letnia Weronika.

Dlaczego jedni księża pobierają opłaty za wydanie metryki chrztu (od 20 do 80 zł), a inni wydają ją bezpłatnie? Ile pieniędzy powinniśmy przeznaczyć na ślub kościelny? - Wszelkie potrzeby i czynności załatwiane są w kancelarii parafialnej. Nie ma żadnych określonych zasad. Wszystko zależy od profilu parafii, liczby wiernych – uzależnione jest od sytuacji parafii. Są różne potrzeby, różni ludzie: czasem jest to dobrowolna ofiara, a czasem przybliżona suma. W tej sprawie dotykamy delikatnej materii. Najważniejsze jednak powinny być wartości religijne – mówi ksiądz prałat dr Rafał Markowski z Archidiecezji Warszawskiej.

Protokół przedślubny

Przynajmniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu musimy spisać protokół przedślubny. Przyszła para młoda powinna w tym celu zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpowiednio przygotowanymi dokumentami. Potrzebne będą dowody osobiste, metryki chrztu (z uwzględnioną informacją o sakramencie bierzmowania), świadectwa nauki religii (ostatnie jakie posiadamy) oraz zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do zawarcia sakramentu małżeństwa. Po spisaniu protokołu przedślubnego powinniśmy przystąpić do sakramentu pokuty. Należy odbyć dwie obowiązkowe spowiedzi i przedłożyć potwierdzenie kapłanowi. Potem przez dwie kolejne niedziele ogłaszane są zapowiedzi. Po ich wygłoszeniu otrzymujemy specjalne zaświadczenie, które również przedstawiamy w kancelarii parafialnej.

Co z naukami przedmałżeńskimi?

Kurs przedmałżeński jest jednym z warunków otrzymania sakramentu małżeństwa. Jednak Ci, którzy w szkole średniej uczęszczali na lekcje religii i otrzymali specjalne zaświadczenie, mogą być zwolnieni z tego obowiązku. Najlepiej zapisać się już trzy miesiące wcześniej przed planowaną datą ślubu. Całość odbywa się przez około 7-10 tygodni i zostaje zakończona obligatoryjnym spotkaniem w poradni rodzinnej. – Wspólnie z narzeczonym chodziłam na nauki przedmałżeńskie, za które musieliśmy zapłacić po 50 zł. Uczęszczałam również na katechezy, które odbywały się w parafii przyszłego męża. Z racji tego, że nie należałam do tej parafii, dopłaciłam dodatkowo 30 zł – dodaje 22-letnia Weronika.

dwzi6g8

Tydzień przed terminem ślubu narzeczeni wraz ze świadkami oraz wszystkimi zaświadczeniami i dokumentami ponownie zgłaszają się do biura parafialnego w celu spisania aktu ślubnego. Przyszli małżonkowie dostarczają do kancelarii parafialnej następujące dokumenty: dowody osobiste, zaświadczenie ukończenia nauk przedmałżeńskich wraz z informacją o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej oraz zaświadczenie o wygłoszeniu niedzielnych zapowiedzi. Zadaniem świadków jest przyniesienie jedynie dowodów osobistych. Zaś w przeddzień ślubu musimy pamiętać o drugim sakramencie pokuty i o zaświadczeniu o jego odbyciu, które zabieramy następnego dnia do kościoła.

Dzień ślubu

To zarówno najbardziej stresujący, jak i najpiękniejszy dzień w życiu przyszłych małżonków. Wszystko zostało już przygotowane, więc pamiętajmy jedynie o uśmiechu, spokoju i pogodzie ducha, a wtedy cudowne chwile pozostaną na długo w naszej pamięci. Podajemy przybliżone opłaty związane ze ślubem kościelnym: nauki przedmałżeńskie: po 50-100 złotych od osoby, wydanie metryki chrztu: 20-80 zł, zapowiedzi: 50-100 zł, ślub: najczęściej „co łaska”, ok. 500-1000 zł, organista: 200-500 zł, wystrój kościoła: około 300 zł. Ale oczywiście ceny są uzależnione od wielkości, miejsca położenia parafii i wielu innych warunków.

(ms/pho)

dwzi6g8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwzi6g8