Blisko ludziSłyszysz mruczenie? Niekoniecznie jest oznaką dobrego nastroju kota

Słyszysz mruczenie? Niekoniecznie jest oznaką dobrego nastroju kota

Mruczenie kota kojarzymy z zadowoleniem pupila. Okazuje się jednak, że to niejedyny powód, dlaczego zwierzak może wydawać charakterystyczny dźwięk. Istnieje ich co najmniej kilka.

Słyszysz mruczenie? Niekoniecznie jest oznaką dobrego nastroju kota
Słyszysz mruczenie? Niekoniecznie jest oznaką dobrego nastroju kota
Źródło zdjęć: © Pexels

Jeśli jesteś właścicielką lub właścicielem kota, to oczywiste, że chcesz wiedzieć wszystko na temat jego zachowań, zwyczajów, potrzeb i opieki, którą trzeba go otoczyć. Mało znanym faktem jest to, iż koty mruczą nie tylko wtedy, gdy są zadowolone, czują się komfortowo i mają dobry nastrój. Robią to także w różnych innych sytuacjach, a konkretne rodzaje mruczenia da się rozpoznać i zinterpretować. 

Koty mruczą, by się uleczyć i uspokoić

Koty mruczą przede wszystkim wtedy, gdy są w przyjemnym otoczeniu, gdzie czują się spokojne i zrelaksowane. Jednak powód mruczenia nie zawsze będzie radosny. Czasami koty mruczą, by przynieść sobie ulgę. Gdy są ranne i cierpią, to mruczą w sposób "samouspokajający". Działa to na tej samej zasadzie, jak w przypadku dziecka, które ssie kciuka. Co więcej, eksperci donoszą, że koty za pomocą mruczenia mogą się także uzdrawiać. Ponoć mruczenie o niskich częstotliwościach wywołuje wibracje, które mogą uśmierzać ból, ułatwić oddychanie, zmniejszyć obrzęk, a nawet wspierać naprawę ścięgien i kości. 

Mruczenie jako forma komunikacji

Koty mogą mruczeć również wtedy, gdy są głodne. W tym przypadku, mruczenie występuje naprzemiennie z miauczeniem i w ten sposób możemy łatwo zorientować się, że pupil domaga się jedzenia. Mruczenie jest także sposobem komunikacji wykorzystywanym najczęściej między kocią matką a kociętami. Maleństwa dają w ten sposób znać, gdzie są lub, że nic im nie jest. Zaczynają mruczeć już po kilku dniach od narodzin. Z kolei kotka, która urodziła, traktuje mruczenie jak kołysankę. Skuteczna jest również w przypadku ludzi. Trzeba bowiem przyznać, że to niezwykle kojący dźwięk. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)