Te rośliny są silnie trujące dla kotów. Sprawdź, czy masz je w domu
Każdy właściciel kota wie, że to zwinne zwierzę chodzące własnymi ścieżkami, więc spacery po parapecie połączone z podgryzaniem znajdujących się tam roślin są na porządku dziennym. Jednak niektóre rośliny są trujące dla kotów i lepiej nie mieć ich w domu. Których zatem trzeba się wystrzegać?
15.08.2022 | aktual.: 15.08.2022 10:37
Właściciele kotów starają się swoim podopiecznym zapewnić jak najlepsze warunki do życia. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ten niezależny zwierzak potrafi wejść w najdziwniejsze miejsca. Decydując się na takiego lokatora, trzeba dobrze więc przeanalizować co i gdzie postawić, żeby w razie czego nie spadało z wysokości.
Koty chętnie spacerują po parapetach, często także podgryzają stojące na nich rośliny. Niektóre z nich zawierają silnie toksyczne dla tych zwierząt związki takie, jak glikozydy, szczawiany, żywice czy saponiny. Podpowiadamy, jakie rośliny usunąć z domu, w którym będzie kot.
Rośliny domowe trujące dla kotów
Wśród roślin toksycznych dla kotów znajduje się wiele popularnych i lubianych w polskich domach roślin. Jedną z nich jest popularna w okresie bożonarodzeniowym poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Silnie trujący dla kotów jest też aloes, bluszcz, fikus i skrzydłokwiat.
Zatrucie mogą wywołać także wystające lekko nad ziemię cebule uroczego kwiatu, jakim jest amarylis. Silnie toksyczna jest także alokazja, kliwia, monstera i azalia.
Jeśli chcemy mieć w domu kota, powinniśmy się także pożegnać z myślą o cyklamenach, czyli inaczej fiołkach alpejskich. Ten uroczy kwiat może wpływać na zaburzenia rytmu serca, które w konsekwencji mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Podobnie oleander, który dodatkowo może uszkodzić jelita.
Szkodliwe rośliny ogrodowe
Jeśli kot wychodzi na spacery, szczególnie na smyczy, warto zwrócić uwagę na ogrodowe rośliny, z którymi może mieć styczność. Bardzo trująca zarówno dla kotów, jak i dla ludzi jest konwalia.
Wystrzegać się należy także naparstnicy i ostróżki, a także ostrokrzewu, bukszpanu i hortensji. Podstępne objawy mogą pojawić się po zjedzeniu lilii, ponieważ początkowo mogą one ustępować, a ich zaostrzenie pojawia się nagle, doprowadzając zwierzę do śmierci.
Istotna jest szybka reakcja
W większości przypadków najczęstszym objawem zatrucia są wymioty, ślinotok, zwiększone pragnienie. Często po zjedzeniu roślin mogą pojawić się drgawki lub paraliż. Objawem zatrucia może być także pojawienie się krwi w kale lub moczu, co może być oznaką zjedzenia przez kota np. kliwii.
W każdym przypadku należy niezwłocznie udać się do weterynarza i zgłosić, z jaką rośliną zwierzak mógł mieć kontakt.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.