GotowaniePrzepisySmak wielkanocnych słodkości

Smak wielkanocnych słodkości

Babka gotowana, sernik z ziemniakami, drożdżówka z jabłkami oraz makówc to kaszubskie przepisy na ciasta. Nadchodząca Wielkanoc może być bardzo dobrą okazją do przypomnienia sobie tych niesłusznie zapomnianych na co dzień wypieków.

Smak wielkanocnych słodkości
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Babka gotowana, sernik z ziemniakami, drożdżówka z jabłkami oraz makowiec to kaszubskie przepisy na ciasta. Wielkanoc może być bardzo dobrą okazją do przypomnienia sobie tych niesłusznie zapomnianych na co dzień wypieków.

Wiosenne święta

Nie ma chyba w kalendarzu drugiego tak wiosennego i kolorowego święta. Już sama wiosenna atmosfera pozytywnie nastraja do jedzenia, a naprawdę jest w czym wybierać... Tradycyjne wypieki, obok żurku z chrzanem i białą kiełbasą, pieczonej szynki, jajek faszerowanych, pasztetów i różnego rodzaju sałatek warzywnych, są nieodłącznym elementem świątecznych stołów w całej Polsce.

Regionalne specjały

Podobnie jak w innych regionach Polski, na Kaszubach z okazji Wielkanocy piecze się: babki, serniki, drożdżówki, makowce i mazurki. Z tego regionu pochodzą lokalne odmiany tych ciast, niektóre z nich zostały wpisane na listę tradycyjnych potraw województwa pomorskiego (drożdżówka z jabłkami, sernik z ziemniakami, drożdżówka z kruszonką). Są to proste wypieki, ale naprawdę smaczne i dlatego warto o nich pamiętać przygotowując się do Wielkiej Nocy.

Tradycyjne baby

Chyba najbardziej znanym rodzajem wielkanocnego ciasta jest babka. To najstarszy wielkanocny wypiek. Jest nieodzownym składnikiem każdej święconki. Różnego rodzaju baby są specjalnością regionu kaszubskiego. Piecze się ich kilka rodzajów, niektóre z nich to: babka piaskowa, marmurkowa, drożdżowa czy typowo kaszubska, ciekawa, ale już trochę zapomniana babka gotowana. Ciasto to, w odróżnieniu od tego tradycyjnie pieczonego w piekarniku, gotuje się w specjalnej formie.

Przepis na babkę gotowaną

Składniki: Kostka tłuszczu, szklanka cukru, 6 jaj, 1 szklanka mąki ziemniaczanej, 1 szklanka mąki tortowej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.

Przygotowanie: Najpierw należy utrzeć żółtka z połową cukru, dodać tłuszcz, mąkę z proszkiem do pieczenia, a na koniec dodać ubite na sztywno białka z cukrem. Dodajemy olejek migdałowy lub rumowy, możemy również użyć odrobiny adwokata lub kilku kropli rumu. Ciasto wlewamy do zamykanej formy do gotowania babek i umieszczamy ją w większym garnku z letnią wodą. Powoli podgrzewamy aż do wrzenia wody. Gotujemy przez godzinę i 10 minut.

Inne przepisy... Drożdżówki inaczej

Na Kaszubach wypieka się godne polecenia rodzaje drożdżówek, ta najbardziej znana to: drożdżówka z kruszonką czyli po kaszubsku młodzowy kuch.

To ciasto ma długoletnią tradycję. Jego genezą było ciasto chlebowe. Wywodzi się z około 1700 roku od księży, którzy często biesiadowali u szlachty. Najwcześniejszy zapis przepisu pochodzi z XVI wieku. Początkowo pieczono zwykłe placki, następnie aby zwiększyć ich pulchność dodawano do ciasta drożdże.

W regionie kaszubskim piecze się także drożdżówki z dodatkiem wanilii, cynamonu (nadaje to im aromatyczny zapach), oraz drożdżówkę z jabłkami. Do ciasta dodajemy surowe starte, jabłka. Jest to wypiek dość drogi, aby upiec drożdżówkę z jabłkami potrzebujemy aż 15 żółtek i 6 białek, kilogram mąki, pół litra mleka, pół kostki tłuszczu, szklankę cukru i 5 – 6 dag drożdży, na koniec do ciasta dodajemy 1/3 szklanki oleju aby dłużej zachowało wilgotność.

Oryginalny sernik

Chyba na żadnym wielkanocnym stole nie zabraknie sernika. Tego znanego już od kilku wieków ciasta istnieje bardzo wiele rodzajów. Warto zwrócić uwagę na sernik kaszubski, dzięki dodaniu do ciasta gotowanych ziemniaków, dłużej utrzymuje wilgotność.

Makówc czyli strucla makowa

Kolejnym charakterystycznym dla tego okresu wypiekiem jest makowiec. Jego kaszubska odmiana to strucla makowa (po kaszubsku: makówc) wymaga dużo pracy, dlatego piecze się je na specjalne okazje. Sporo czasu zajmuje przygotowanie nadzienia do strucli, ale uzyskany efekt wart jest włożonego wysiłku.

Przepis na Makówc

Dwie szklanki maku należy przepłukać we wrzątku, a następnie zalać wrzącym mlekiem i parzyć na ogniu, aż mak da się rozcierać w palcach. Następnie dwa razy mieli się mak w maszynce. Dodaje się 2 łyżki masła, dwa żółtka utarte z pięcioma łyżkami cukru, wanilię, aromat migdałowy, rodzynki, orzechy i kilka łyżek miodu. Wszystko to należy dokładnie wymieszać.

Inne przepisy... Do wykonania ciasta potrzebne są następujące składniki: pół kg mąki, pół szklanki mleka, 3 żółtka, 4 łyżki cukru, wanilia, sól i pół ćwiartki rozpuszczonego masła. Składniki te szybko się zagniata, dodając na końcu rozczyn zrobiony z 4 dag drożdży, zmieszanych z łyżką mąki, cukru i połową szklanki mleka. Ciasto powinno wyrosnąć. Zagniata się placek, podsypując nieco mąki, aby dawał się wałkować. Powierzchnię ciasta smaruje się rozbełtanym białkiem, na to rozkłada się makowe nadzienie, zwija roladę, rogi podwija pod spód, aby ciasto nie rozpadło się podczas pieczenia. Struclę przekładamy do wąskiej, długiej blachy i zostawiamy po raz drugi do wyrośnięcia. Pieczemy około godziny w temperaturze 180 stopni. Upieczone ciasto smaruje się lukrem zrobionym z miałkiego cukru, odrobiny wody i jakiegoś syropu owocowego dla smaku.

Mazurki

Mazurki, czyli kruche, makaronikowe, marcepanowe lub biszkoptowe ciasto (niegdyś rodzaj ciasta na mazurka był uzależniony od stopnia zamożności gospodarstwa, stąd tak szeroka różnorodność), z masą orzechową, migdałową, serową, bakaliową, kajmakową (masa powstała ze słodkiego, skondensowanego mleka) itp. Powierzchnię dekoruje się barwnym lukrem i zdobi konfiturami i bakaliami. Jest to bardzo słodkie ciasto wypiekane tradycyjnie w okresie Wielkanocy. Znane jest na terenie całej Polski.

Mazurki wywodzące się z regionu kaszubskiego to mazurek pomorski (rodzaj mazurka na kruchym cieście z bakaliami, można go podawać także z kruszonką) i mazurek kajmakowy – ciasto z masą kajmakową ozdobione rodzynkami, migdałami i orzechami.

Pamiętajmy o tradycji

Na co dzień nie mamy dostatecznie dużo czasu i zadawalamy się gotowymi produktami spożywczymi kupionymi w sklepie. Jednak święta są naprawdę dobrą okazją, aby przygotować coś samodzielnie. Dzięki i temu oryginalne, tradycyjne przepisy nie zostaną zapomniane. Ponadto domowe ciasto jest zdecydowanie zdrowsze niż to gotowe, ponieważ nie zawiera konserwantów.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)