Śmiertelnie niebezpieczne dla psa. Pierwsze oznaki łatwo przeoczyć

Oznaki udaru cieplnego u psa
Oznaki udaru cieplnego u psa

13.06.2023 21:52, aktual.: 14.06.2023 08:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Psi ekspert wskazał aż siedem oznak, które mogą świadczyć o udarze słonecznym u czworonoga. Podczas upalnych dni warto sprawdzić, czy zwierzę nie cierpi z powodu ciepła. Oczy i język psa są wskazówką na temat jego samopoczucia.

Lato to czas, gdy wiele osób decyduje się na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Właściciele czworonogów zabierają psy na długie spacery lub pozwalają im cały dzień biegać po ogrodzie. Nie od dziś wiadomo, że wysoka temperatura może być niebezpieczna nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W upalne dni istnieje u psa ryzyko udaru cieplnego, który może doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia i życia. 

Psi ekspert na swoim TikToku wskazał siedem oznak, które mogą sugerować udar u czworonoga. Jeśli je zauważysz, natychmiast zareaguj. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Udar cieplny u psa

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to psi język. Jeśli jest on zaczerwieniony i spuchnięty, może sygnalizować, że czworonogowi jest za gorąco. Jasnoczerwone dziąsła, powolne chodzenie i pokładanie się na spacerze, może być kolejną wskazówką. Dodatkowo jeśli pies jest senny, może potrzebować twojej pomocy.

- Przyspieszone bicie serca, nadmierne i gęste ślinienie się, nadmierne dyszenie - to wszystko może sugerować o tym, że psu jest za gorąco i doprowadzić do udaru. Udar może się zdarzyć w każdej chwili - wyliczył na swoim profilu ekspert i miłośnik psów.

Jak zabezpieczyć psa przed udarem?

Najważniejsze jest zapewnić czworonogowi stały dostęp do czystej wody pitnej. Jeśli pies spędza dużo czasu w ogrodzie, należy upewnić się, że ma wystarczająco dużo cienia. Warto też zostawić uchylone drzwi od tarasu, aby zwierzę mogło wejść do środka, gdzie będzie chłodniej.

Pora spaceru także jest ważna. W upały najlepiej wychodzić z psem wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem i wieczorem, gdy jest już chłodniej. Gdy czworonóg ma potrzebę wyjść w ciągu dnia, zapewnij mu krótką wizytę na zewnątrz. W wielu sklepach można dostać chłodzące maty dla zwierząt - warto pomyśleć o zakupie jednej z nich. Możesz rozścielić psu także wilgotny ręcznik, aby mógł skorzystać z ochłody.

Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie w upalne dni. Warto wiedzieć, że w polskim prawie nie istnieje żadna reguła dotycząca zakazu wprowadzania psów do sklepu lub innego miejsca użytkowego. Jeśli dany obiekt nie ma jasno określonego zakazu wstępu z psem, możesz wprowadzić psa na smyczy oraz zadbać o jego higienę.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)