Smukłe palce i zadbane dłonie. Ćwiczenia na mięśnie dłoni
Palce to części ciała, które niemal cały czas odpowiadają za wykonywanie różnych czynności. Ćwiczenia na mięśnie dłoni i palców rzadko znajdują się w naszych planach treningowych, przez co grożą im częste przeciążenia, ból lub zesztywnienie. Co warto wiedzieć o anatomii palców i dłoni? Jak zadbać o smukłe palce i wzmocnione mięśnie dłoni?
23.11.2018 12:29
Mięśnie palców - podstawowe informacje
Mięśnie ręki człowieka pełnią szereg istotnych funkcji, takich jak chwytanie, trzymanie czy pisanie. Mięśnie palców można podzielić na trzy grupy, a w tym: mięśnie środkowe dłoni, mięśnie palca małego oraz mięśnie kciuka. Mięśnie ręki znajdują się głównie na wewnętrznej stronie dłoni. Strona zewnętrzna jest pozbawiona mięśni, dzięki czemu palce wyglądają smuklej. Mięśnie ręki odpowiadają za ruchomość palców, a ich uszkodzenie znacząco wpływa na wykonywanie precyzyjnych czynności.
Mięśnie środkowe dłoni ulokowane są między kłębem palca pierwszego i piątego i nazywają się mięśniami glistowatnymi i kostnymi. Mięśnie glistowate zginają wszystkie palce poza kciukiem w stawach śródręczno-paliczkowych. Największym mięśniem palca małego jest odwodziciel, który położony jest najbliżej powierzchni. Mięśnie kciuka natomiast to przywodziciel i odwodziciel kciuka, zginacz krótki i przeciwstawiacz kciuka.
Korzyści z ćwiczeń palców dłoni
Palce są częścią ciała cały czas angażowaną w ruch. Dlatego ćwiczenia na palce mogą przynieść liczne korzyści. Ćwiczenia palców dłoni wzmacniają mięśnie dłoni, co powoduje, że praca rąk i palców jest bardziej wydajna. Ćwiczenia mięśni palców mocno je wysmuklają, dzięki czemu dłonie wyglądają estetyczniej.
Ćwiczenia wzmacniające pozwalają z kolei zapobiec kontuzjom i przeciążeniom stawów. Dodatkowo ćwiczenia pomagają odpocząć palcom po długim pisaniu ręcznym czy na komputerze. Ćwiczenia na mięśnie palców można wykonywać z wykorzystywaniem różnych przyrządów.
Przyrządy do ćwiczeń palców
Mięśnie palców i dłoni można wzmocnić dzięki ćwiczeniom ze specjalnymi narzędziami. Do najczęściej wybieranych przyrządów do ćwiczeń należą ściskacze, gumowe kuleczki, a także piłeczki. Ściskacze są wyposażone w sprężynę, która stawia duży opór. Na rynku są dostępne ściskacze o oporze od 10 do nawet 200 kg. Niektóre z nich mają regulowany opór, dlatego można zmieniać opór wraz ze wzrostem siły mięśni palców.
Piłeczki i krążki do ćwiczeń mięśni palców różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane oraz wypełnieniem. Od materiału i wypełnienia zależy siła oporu stawiana przez te przyrządy. Niektóre z piłeczek czy krążków na powierzchni posiadają wypustki, co stanowi dodatkową funkcję masażu skóry dłoni.
Rozgrzewające ćwiczenia na palce
Ćwiczenia na palce warto zacząć od rozgrzewki mięśni, która przygotuje do dalszych ćwiczeń. Na początku połóż dłoń płasko na stole, a następnie odsuwaj palce maksymalnie od siebie i z powrotem przysuwaj.
W kolejnym ćwiczeniu po kolei podnoś każdy palec i kładź go na stole. Ćwiczenie powtórz ok. 10 razy.
W trzecim ćwiczeniu, trzymając rękę w powietrzu dotykaj kciukiem każdego kolejnego palca tej samej dłoni.
Na koniec ćwiczeń rozgrzewających oprzyj palce jednej ręki na palcach drugiej ręki i lekko odchylaj je do tyłu, tak by poczuć maksymalne napięcie mięśni.
Wzmacniające ćwiczenia na palce
Ćwiczenia wzmacniające zacznij od ułożenia dłoni w tzw. piramidę. Palce jednej i drugiej dłoni powinny na siebie maksymalnie naciskać, aby powstał między nimi opór.
Kolejne ćwiczenie polega na zaciskaniu pięści na ok. 20 sekund i rozluźnianiu ich na 5 sekund.
Ćwiczeniem wzmacniającym, które wymaga wprawy i odpowiedniego doświadczenia, jest podciąganie się na drążku przy użyciu palców. Z racji iż jest to ćwiczenie wymagające, poleca się je osobom zaawansowanym.