Trwa ładowanie...

Śnieżnobiały uśmiech szybko i bezpiecznie. Są na to sposoby

Problemy jamy ustnej często są przez nas bagatelizowane. Ma to związek z irracjonalnym lękiem przed wizytą u dentysty, niewłaściwą pielęgnacją szkliwa lub nawet nieodpowiednimi akcesoriami, które nie są dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli masz powody, by martwić się o swoje zęby, lepiej zacząć działać, długotrwałe skutki mogą być opłakane.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Mycie zębów weszło nam w krew. Gorzej jest z nitkowaniem
Mycie zębów weszło nam w krew. Gorzej jest z nitkowaniemŹródło: Shutterstock.com
dnammdu

Poniżej przedstawiamy kilka pożytecznych porad związanych z codzienną higieną jamy ustnej. Podpowiadamy również, jak utrzymać w czystości nie tylko zęby, ale i szczoteczkę.

Nie zapominaj o nitkowaniu
Choć dla większości z nas – na szczęście – mycie zębów jest obowiązkowym punktem dnia, to zwykle bardzo rzadko je nitkujemy. To kardynalny błąd. Odpowiednia szczoteczka z powodzeniem pozbędzie się płytki nazębnej, jednak resztki jedzenia, które dostają się pomiędzy zęby, mogą powodować powstawanie ubytków w trudno dostępnych miejscach. Wielu pacjentów skarżących się na ból zębów dziwi się, gdy dentysta oświadcza, że to wina sporych ubytków. Choć na pierwszy rzut oka zęby mogą wydawać się zdrowe, to nie wiemy, co dzieje się pomiędzy nimi.

Z pomocą przychodzą nici dentystyczne, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz irygatory. Te ostatnie okażą się szczególnie pomocne dla osób z wrażliwymi i krwawiącymi dziąsłami. Cienki strumień płynu pod niskim ciśnieniem nie tylko masuje i wzmacnia wnętrze jamy ustnej, ale pozwala również dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, których nie wyczyścisz przy pomocy nitki lub wykałaczki. Posiadacze aparatów ortodontycznych i mostków będą więc mogli odpowiednio dbać o zęby i implanty. Do irygacji zwykle używa się wody, choć można również stosować różnego rodzaju płukanki i płyny.

Szczotkowanie to podstawa
Irygacja to jedynie zabieg pomocniczy. Najważniejszym procesem wciąż jest szczotkowanie. Poza zwykłymi szczoteczkami do zębów, coraz większą popularnością cieszą się również modele elektryczne, które dzielimy na obrotowe, soniczne i ultradźwiękowe. Nowoczesne szczoteczki posiadają kilka trybów czyszczenia oraz poziomów intensywności, które możesz dopasować do stanu swojego uzębienia. Jeśli więc masz wrażliwe dziąsła, warto zainteresować się szczoteczką, która łagodnie, ale jednocześnie dokładnie je oczyści. Szczoteczka soniczna posiada wbudowany generator dźwięków, który emituje fale dźwiękowe wprawiające włókna w ruch. Drgania te rozchodzą się w ślinie wypełniającej jamę ustną tworząc bąbelki, które wnikają w miejsca trudno dostępne dla szczoteczki i czyszczą je.

Zadbaj o higienę nie tylko w jamie ustnej *
Niezależnie od szczoteczki, która wybierzesz, ważne jest zachowanie odpowiednich zasad higieny. Szczoteczkę powinno wymieniać się średnio co dwa miesiące. Wszelkiego rodzaju zarazki, bakterie i resztki jedzenia, których pozbywasz się z jamy ustnej podczas mycia, mogą pozostać między włóknami szczoteczki. Dlatego staraj się przynajmniej raz w tygodniu płukać ją we wrzątku. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój sprzęt będzie całkowicie czysty, możesz pokusić się o zakup *
sanitizera
, wykorzystującego promienie ultrafioletowe. Wystarczy dziesięć minut dziennie, by pozbyć się bakterii. To najskuteczniejsza, a przy tym bezpieczna metoda. Senitizer nie potrzebuje żadnych środków chemicznych do pracy.

Odpowiednia higiena jamy ustnej to jedna z podstaw schludnego wyglądu. Twój rozmówca od razu zwróci uwagę na śnieżnobiały uśmiech, a zdrowe dziąsła pozwolą utrzymać zęby w dobrej kondycji przez długi czas. Warto pomyśleć o zakupie elektrycznej szczoteczki do zębów zwłaszcza dziś, w Czarny Piątek, gdy w internecie znajdziesz pełno atrakcyjnych promocji.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dnammdu

Podziel się opinią

Share
dnammdu
dnammdu