Trwa ładowanie...

Speedball. Zasady i niezbędne wyposażenie do speedballa

Speedball to dyscyplina sportowa, w której wykorzystuje się rakietę oraz piłeczkę eliptyczną na żyłce. W speedballa można grać indywidualnie, w parze lub w większej grupie podzielonej na drużyny. Jaka jest historia speedballu i kiedy ta dyscyplina pojawiła się w Polsce? Jakie są zasady gry w speedball?

Share
Speedball. Zasady i niezbędne wyposażenie do speedballaŹródło: iStock.com, fot: Sanneberg
d3qng67

Czym jest speedball?

Speedball to rodzaj aktywności fizycznej, w której wykorzystuje się rakietę i piłkę na uwięzi. Piłka w speedballu jest przymocowana półtorametrową żyłką do statywu o wysokości 1,7 metra i porusza się w jego promieniu.

Podstawową zasadą gry w speedball jest zmiana kierunku lotu piłki wędrującej po paraboli wokół statywu. W speedballu wyróżnia się różne konkurencje, a w tym: grę singlową, grę dublową oraz gry super solo i solo relay.

Krótka historia speedballu

Speedball jest stosunkowo młodą dyscypliną sportową. Pierwszymi graczami speedballa byli Egipcjanie, którzy w drugiej połowie ubiegłego stulecia wykorzystywali piłkę na uwięzi w treningach tenisistów. Speedball bowiem służył Egipcjanom jako trening koordynacji i refleksu.

d3qng67

Z racji, iż ten rodzaj aktywności charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami sprzętowymi i sprawia ogromną frajdę podczas uderzania w ruchliwą piłkę, bardzo szybko z systemu treningowego zmienił się w dyscyplinę sportową praktykowaną przez wielu ludzi na całym świecie.

Sprzęt do speedballa

Wymagania sprzętowe do gry w speedballa są niewielkie. Jednak bez tego sprzętu nie da się rozpocząć rozgrywki. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym elementom potrzebny do gry w speedballa.

  • Rakieta do speedballa - rakieta do gry wykonana jest ze sztywnego plastiku, a jej uchwyt pokryty jest gumą. Powierzchnia, którą uderza się piłkę jest perforowana i płaska.
  • Piłka do speedballa - piłka w rozmiarze przypomina klasyczną piłeczkę tenisową. Jest wykonana z gumy i ma eliptyczny kształt. Piłka jest przymocowana żyłką do statywu lub masztu.
  • Statyw do speedballa - statyw ma wysokość 1,7 metra. Składa się z masztu, podstawy i szpulki. Podstawa wykonana jest zazwyczaj z metalu lub żelbetonu. Często można również spotkać podstawę wypełnioną piaskiem lub wodą. Taka podstawa jest jednak dość niestabilna, dlatego sprawdzi się tylko podczas gier rekreacyjnych. Podstawy wykorzystywane przez profesjonalistów ważą 50 kilogramów i więcej. W grze rekreacyjnej wystarczy podstawa o wadze 25 kilogramów. Szpulka natomiast musi być wykonana z wytrzymałego tworzywa i skonstruowana tak, by łatwo można było zaczepić o nią żyłkę.

Zasady speedballa

Zasady gry w speedballa są zależne od tego, który typ konkurencji zostanie wybrany. Przyjrzymy się dwóm podstawowym konkurencjom, czyli grze singlowej i grze dublowej.

  • Gra singlowa - odbywa się między dwoma zawodnikami. Grę rozgrywa się do 10 punktów, a wygranym jest ten, który pokona przeciwnika w 2 lub trzech setach. Po każdym zdobytym punkcie następuje zmiana serwującego, co jednocześnie powoduje zmianę kierunku gry. Punkt zdobywa się, jeśli piłka po uderzeniu zawodnika dwukrotnie okrąży statyw bez uderzenia przeciwnika. Punkt można zdobyć również wtedy, gdy przeciwnik uderzy piłką w statyw, wejdzie na stronę neutralną, wypuści rakietę z ręki lub zamiast piłki uderzy rakietą żyłkę.
  • Gra deblowa - to gra w drużynach. Każda z drużyn składa się z dwóch zawodników. Zawodnicy zagrywają piłkę kolejno. Zasady punktacji są takie same jak w grze singlowej.
d3qng67
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qng67
d3qng67