FitnessSporty ekstremalne - rodzaje. Sporty ekstremalne a sporty wysokiego ryzyka

Sporty ekstremalne - rodzaje. Sporty ekstremalne a sporty wysokiego ryzyka

Sporty ekstremalne - rodzaje. Sporty ekstremalne a sporty wysokiego ryzyka
Źródło zdjęć: © iStock.com | makasana

24.11.2018 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sporty ekstremalne to dyscypliny wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odpowiedniego przygotowania i dużej odwagi. Są mniej bezpieczne dla zdrowia niż inne dyscypliny sportowe. Jakie sporty uważane są za ekstremalne?

Czym są sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne, jak podaje słownik języka polskiego PWN, to sporty uprawiane w trudnych warunkach. Sporty te charakteryzują się podwyższonym ryzykiem utraty zdrowia lub życia.

Nie każdy może trenować sporty ekstremalne. Wymagają one od sportowców dużej odwagi, sprawności fizycznej, odpowiedniego przygotowania oraz umiejętności. Należy pamiętać, że wiele z tych dyscyplin może prowadzić do wypadków, jeżeli odpowiednio się do nich nie przygotujemy.

Sporty ekstremalne a sporty wysokiego ryzyka

Definicje sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka często używane są jako synonim. Jednak jak podaje Firma ubezpieczeniowa ERV (Europäische Reiseversicherung AG) pojęcia te należy rozgraniczyć:

  • sporty ekstremalne to dyscypliny sportowe charakteryzujące się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, uprawiane są np. na pustyni, w dżungli lub na terenie lodowcowym. Sporty ekstremalne wymagają od sportowca dużych umiejętności, ponieważ wiążą się nawet z zagrożeniem życia. Są to najczęściej sporty powietrzne jak baloniarstwo, paralotniarstwo czy spadochroniarstwo. Do sportów ekstremalnych należy też zaliczyć alpinizm, B.A.S.E. jumping, bobsleje, canyoning, down hill, freerun, heliboarding, heliskiing, highlining, himalaizm, hydrospeed, kolarstwo górskie, motocross, parkour, skoki na bungee, skoki narciarskie, speleologię oraz wspinaczkę lodową.
  • sporty wysokiego ryzyka to rafting oraz inne sporty uprawiane na rzekach górskich, dyscypliny sportowe z użyciem aparatów oddechowych, np. nurkowanie, żeglarstwo na morzach i oceanach, wszelkie sporty walki, jazda konna, myślistwo, szermierka, łyżwiarstwo i hokej na lodzie.

Sporty ekstremalne - ryzyko

Ze sportami ekstremalnymi wiąże się duże ryzyko kontuzji. Najczęściej osoby trenujące te niebezpieczne dyscypliny narażone są na różnego rodzaju urazy (złamania, zwichnięcia), wstrząs mózgu, a nawet śmierć. Sportowcy ekstremalni najczęściej borykają się z kontuzjami kończyn dolnych i górnych oraz urazami głowy i szyi. Największym ryzykiem śmierci cechuje się wingsuit flying (sport, podobny do spadochroniarstwa, w którym dzięki specjalnemu kombinezonowi możemy szybować po niebie).

Sporty ekstremalne - zalety

Sporty ekstremalne sprawiają, że mózg produkuje substancje, które wprawiają człowieka w stan euforii. Są to tzw. endorfiny nazywane też hormonami szczęścia, dopamina oraz adrenalina. Co więcej, tego rodzaju dyscypliny sportowe pozwalają oderwać się od codziennych spraw i problemów, a także zmierzyć swoje możliwości fizyczne.

Sportowcy ekstremalni poszukują nowych, niebezpiecznych wyzwań, dzięki którym osiągną szczęście oraz satysfakcję. Zawodnicy uprawiający sporty ekstremalne konkurują głównie z samym sobą, swoimi słabościami i strachem.

Mimo wysokiego ryzyka, niektóre sporty ekstremalne, takie jak skoki narciarskie, kolarstwo górskie, bobsleje, jeździectwo oraz żeglarstwo, uważane są za dyscypliny olimpijskie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także