Sposób na krótkie nogi

Sposób na krótkie nogi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.06.2011 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krótkie nogi, a może za długie? Gdzie znajduje się moja talia? Krótki przewodnik po stylizacji. Każda kobieta choć raz zastanawiała się nad kwestią doboru fasonów ubrań do sylwetki. Analiza sylwetki jest bardzo ważną sprawą, istotną tak samo jak dobór odpowiedniej palety barw, odpowiedniej fryzury i makijażu. Wszystko to składa się na nasz wizerunek.

Krótkie nogi, a może za długie? Gdzie znajduje się moja talia? Krótki przewodnik po stylizacji. Każda kobieta choć raz zastanawiała się nad kwestią doboru fasonów ubrań do sylwetki. Analiza sylwetki jest bardzo ważną sprawą, istotną tak samo jak dobór odpowiedniej palety barw, odpowiedniej fryzury i makijażu. Wszystko to składa się na nasz wizerunek.

Należy dążyć do tego, aby wizerunek był spójny pod każdym względem, aby wszystkie jego elementy były idealne. Jak zatem radzić sobie z dysproporcjami figury?

Dziś zajmiemy się problemem Pań mających krótkie nogi, długie nogi, wysoko położoną talię oraz nisko położoną talię. Wbrew pozorom takie „mankamenty” mogą mocno zaburzyć proporcje sylwetki, jednak mając wiedzę na temat odpowiedniego komponowania garderoby – z łatwością te dysproporcje zmniejszymy.

Jak sprawdzić, czy moja talia umiejscowiona jest odpowiednio, a długość nóg jest proporcjonalna do wzrostu? Nie jest to skomplikowane…

Długość nóg określa się mierząc odcinek od kroku do podłoża. Odcinek ten powinien stanowić ½ wzrostu. Jeśli odcinek jest krótszy – masz krótkie nogi, jeśli odcinek jest dłuższy – jesteś szczęśliwą posiadaczką długich nóg. Przykład – osoba o wzroście 170 cm powinna dysponować odcinkiem od kroku do podłoża o długości 85 cm. Wynik 75 cm oznacza krótkie nogi, a 90 cm – nogi długie.

Położenie talii określa się w ten sposób, że ustalamy odcinek od talii (talia to największe zwężenie naszego tułowia, niekoniecznie znajdujące się na równi z pępkiem) do podłoża. Odpowiednio położona talia to odcinek będący 5/8 wzrostu. Przykład – osoba o wzroście 160 cm powinna mierzyć od talii do podłoża 100 cm. Jeśli odcinek ten wynosi 90 cm – talia jest umiejscowiona nisko, jeśli jednak 120 cm – mamy talię wysoką. Czasem wysoko położoną talię nazywa się talią krótką, a nisko położoną talię – talią długą.

Długi tułów i krótkie nogi często występują w parze (choć nie jest to regułą!). Tak samo jak nie jest regułą (ale zdarza się często) występowanie jednocześnie długich nóg i krótkiego tułowia.

Długi tułów, krótkie nogi - mówimy wówczas o niskiej talii.

Niewskazane są tuniki, paski na wysokości bioder, długie swetry, długie marynarki, biodrówki. Czyli wszystko to, co jeszcze bardziej obniża talię. Musisz optycznie „oszukać” położenie talii i stworzyć iluzję długich nóg. Idealne są do tego spodnie i spódnice z podwyższonym stanem, paski (także szerokie), krótkie żakiety, swetry, bolerka, bluzki itp.

Unikaj odcinania tułowia przy użyciu kolorów poniżej talii. Najgorszy zestaw: biała bluzka o długości do połowy bioder i ciemne spodnie biodrówki (długość np.3/4 lub 7/8). Pamiętaj też, że krótkie nogi chodzą w długich spodniach (długich, za długich, sięgających połowy obcasa). Spodnie krótkie skrócą nogi.

Krótki tułów i długie nogi – tu występuje talia umiejscowiona wysoko.

O ile długie nogi nie są powodem do zmartwień, o tyle wysoka talia może być mankamentem. Problem odwrotny niż w sąsiednim przypadku. Jeśli nie chcesz skracać nóg, to chociaż nie skracaj tułowia. Noś paski na wysokości bioder, dłuższe swetry i płaszcze, odcinaj tyłów i nogi kolorami oraz poziomymi paskami.

Unikaj wszystkiego, co podkreśli Twoją talię, która najczęściej w takich przypadkach znajduje się tuż pod biustem. Uważaj też z wysokimi obcasami. Im wyższy obcas w Twoich butach, tym niżej powinnaś zaznaczać talię. Nie wybieraj: spódnic i spodni o talii z wysokim stanem, sukienek odcinanych pod biustem, bolerek i krótkich sweterków, krótkich topów, bluzek wpuszczonych w spodnie.

Postaw na obniżony stan zarówno w spódnicach jak i w spodniach. Najważniejszym detalem są paski. Zakładaj je na spódnicę, bluzkę, sweter, znacznie poniżej swojej naturalnej linii talii. W ten sposób wyrównasz proporcje. Wybierając bluzki i topy, kupuj wyłącznie te o długości do bioder. Pamiętaj też, że długie nogi optycznie się skrócą dzięki krótkim spodniom (¾, 7/8, cygaretki, bermudy).

Komentarze (9)