Sposób na niejadka 7‑latka

Co zrobić, gdy 7-letnie dziecko nie chce jeść? Niejadek w wieku 7-lat może być sporym utrapieniem dla rodziców, o czym wiele z nas miało okazję się przekonać na własnej skórze. Niestety w obawie o zdrowie naszego dziecka bardzo często popełniamy podstawowy błąd — zmuszamy go do jedzenia, a gdy odmawia — karzemy, zabraniając np. zabawy z kolegami na podwórku.

Sposób na niejadka 7-latka
Źródło zdjęć: © iStock.com

Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców

Brak apetytu u dziecka może być potęgowany przez samych rodziców, którzy widząc mniejszą ochotę na jedzenie u swojej pociechy, od razu podnoszą alarm. Tymczasem w większości przypadków brak apetytu u dzieci w wieku 7-lat jest całkowicie normalny i nie należy walczyć z tym za wszelką cenę. Poza tym dla wielu rodziców zupełnie niesłusznie brak apetytu jest podstawowym objawem chorobowym. Bardzo częstym błędem popełnianym przez rodziców jest wmuszanie jedzenia 7-latkowi niejadkowi. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do przekarmienia, a w konsekwencji nawet do otyłości, która jest poważną chorobą cywilizacyjną. Innym, równie częstym błędem popełnianym przez rodziców jest szantażowanie dziecka. Teksty typu: „jak nie zjesz, to będę smutna”, „jak nie zjesz, to nie pójdziesz pograć w piłkę”, „jak nie zjesz, to będziesz chory, są bardzo niewychowawcze i mogą wyrządzić dziecku wielką krzywdę".

Sposoby na niejadka 7-latka

Istnieje kilka niezawodnych sposobów na walkę z brakiem apetytu u dziecka w wieku 7 lat. Przede wszystkim należy dać swojemu dziecku większą swobodę w zakresie wyboru swojego codziennego jadłospisu - 7-latek to nie niemowlę i zazwyczaj już dokładnie wie, co lubi jeść, a za czym nie przepada. Dlatego też, jeśli nasze dziecko nie lubi np. pomidorów to, nie należy zmuszać go do ich jedzenia za wszelką cenę, ponieważ może się to skończyć awersją do tych warzyw na całe życie. Nawet jeśli twoja pociecha codziennie ma ochotę na kanapki z szynką to, nie ograniczaj jej (oczywiście — w granicach rozsądku). Niekiedy przyczyną tego, że nasze dziecko stroni od jedzenia jest to, że podjada między posiłkami. Z tego powodu nie należy podawać mu słodyczy i innych niezdrowych przekąsek przed posiłkiem (najlepiej w ogóle wyeliminować je z diety dziecka).

Dobrym sposobem na niejadka jest również urozmaicanie mu posiłków. Dotyczy to zarówno formy podania, jak i estetyki dań. Jeśli codziennie podajemy swojemu dziecku jajko na miękko, to nic dziwnego, że po kilku dniach nie ma już na nie ochoty. W takim przypadku możemy zrobić: jajecznicę, jajko na twardo do kanapek, jajko w koszulce czy jajko sadzone. To samo dotyczy owoców i warzyw — jeśli dziecko nie lubi ich w postaci surowej, to można przygotować sok, koktajl lub nawet domowe lody.

Skutecznym i sprawdzonym sposobem na niejadka jest również częste proponowanie mu posiłków. Nie oznacza to, że należy męczyć swoje dziecko co 15-minut i pytać go, czy w końcu zgłodniał, ponieważ może to przynieść jedynie frustrację i zdenerwowanie. Opcjonalnie można też włączyć swoje dziecko w proces przygotowywania posiłków.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)