Spryskaj zakamarki, a uciekną w mig. Dla rybików to katastrofa

Spryskaj zakamarki, a uciekną w mig. Dla rybików to katastrofa

Rybki nie są groźne dla ludzi
Rybki nie są groźne dla ludzi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.03.2023 12:33, aktualizacja: 05.02.2024 17:05

Pojawiają się w zasadzie znikąd. Szybko przemieszczają się po łazience czy też kuchni, nie robiąc nikomu krzywdy. Nie szkodzą, nie są też niebezpieczne dla zdrowia. Mimo to wywołują obrzydzenie u wielu osób. Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Rybiki cukrowe, inaczej srebrzyki, to owady, których naturalnym środowiskiem są miejsca, w których panuje wilgoć, ciepło i ciemność — dlatego też szczególnie upodobały sobie nasze łazienki. Najczęściej spotyka się je w blokach, zwłaszcza w takich, gdzie jest słaba wentylacja.

Jak pozbyć się rybików z domu? Poznaj skuteczny i pachnący sposób

Rybiki przepadają produktami bogatymi w cukier i skrobię. Kiedy nie mają wyboru, żywią się resztkami martwych owadów, gnijącymi liśćmi, a także pleśnią i papierem celulozowym. Brak pożywienia nie stanowi jednak dla nich problemu, ponieważ są w stanie przetrwać bez niego aż rok.

Jak pozbyć się rybików z mieszkania? Przede wszystkim, trzeba przyłożyć się do sprzątania, a zwłaszcza - odkurzania. Jeśli rybiki zadomowiły się w łazience, to znak, że jest w niej zbyt wilgotno. Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować wilgoci z łazienki, można ją ograniczyć. Po każdej kąpieli należy dokładnie wycierać podłogi, zwłaszcza w trudno dostępnych zakamarkach. Dobrą praktyką jest wietrzenie pomieszczenia przez co najmniej godzinę po skorzystaniu z wanny czy prysznica.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rybiki ciągnie tam, gdzie jest ciemno, wilgotno i parno. Dzięki wietrzeniu łazienki i obniżeniu temperatury, rybiki nie będą już tak chętnie przebywać w łazience, chociaż nie można brać tego za pewnik. Na szczęście, jest jeden, skuteczny sposób, który sprawi, że uciekną co do jednego. Stosowały go już nasze babcie. Jest bezpieczny dla zdrowia i zarazem pięknie pachnie.

Srebrzyki nie znoszą zapachu lawendy. Jeśli chcesz pozbyć się rybików z kuchni czy łazienki, przygotuj domowy spray zapachowy, który sprawi, że owady uciekną z mieszkania. Do jego przygotowania potrzebne ci będą: olejek eteryczny z lawendy (to musi być olejek eteryczny — zapachowy nie zadziała), woda i sok z cytryny. Do buteleczki z atomizerem wlej szklankę wody, dodaj do niej 15 kropli olejku lawendowego i sok z całej cytryny. Wstrząśnij buteleczką i opryskaj miejsca, w których pojawiają się rybiki. W łazience będzie pięknie pachnieć lawendą, a owady szybko się z niej wyniosą.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta