ModaStylowe kozaki na jesień i zimę. Klasa sama w sobie

Stylowe kozaki na jesień i zimę. Klasa sama w sobie

Stylowe kozaki na jesień i zimę. Klasa sama w sobie
Źródło zdjęć: © iStock.com | SBDIGIT
Sylwia Ścibak
03.10.2019 15:37

Nie wyobrażamy sobie późnej jesieni i zimy bez kozaków. Są to wygodne i stylowe buty, które nie tylko ocieplają nogi, ale też świetnie je wysmuklają i doskonale uzupełniają eleganckie zestawienia. Jakie modele nie zniszczą się zbyt szybko i będą modne w każdym sezonie? Podpowiadamy.

Stylowe kozaki – uniwersalne modele na każdy sezon

Kozaki mają różne fasony, ale jeśli zależy nam na uniwersalności, postawmy na totalną klasykę. Najlepsze będą proste kozaki do połowy łydki lub do kolana, mające prosty krój i stonowany kolor, czarny lub brązowy. Obcas nie jest aż tak istotny, niemniej niewielki słupek czy klocek są bardziej eleganckie niż płaska podeszwa bez podwyższenia. Materiał też ma znaczenie. Najlepiej sprawdza się gładka, lekko połyskująca skóra albo skóra lakierowana, chociaż można wybrać też miękki zamsz albo nubuk. Takie kozaki z pewnością posłużą przez wiele sezonów.

Stylowe kozaki – skóra naturalna

W sklepach znajdziemy kozaki ze skóry naturalnej albo sztucznej. Każda z nich ma swoje wady i zalety, więc wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji. Najlepiej sprawdza się skóra naturalna, która wciąż jest dość luksusowa ze względu na swoją cenę, estetyczne walory i niezwykłą trwałość. Jeśli zależy nam na butach, które wytrzymają zmienną pogodę, a później siarczyste mrozy, wybierzmy właśnie modele ze skóry naturalnej, która doskonale izoluje przed chłodem, ale też przepuszcza powietrze. Pamiętajmy jednak, że trzeba o nie regularnie dbać i konserwować specjalnymi preparatami, by jak najdłużej zachowały piękno.

Jeśli jednak szukamy czegoś tańszego, wybierzmy kozaki ze skóry sztucznej, które nie są aż tak trwałe jak skóra naturalna, bo mają tendencję do kruszenia się i łamania, ale za to dobrze chronią przed chłodem i są łatwiejsze w pielęgnacji. Oczywiście nie każda z nas uznaje skórę naturalną, więc sztuczny odpowiednik będzie świetnym wyborem.

Stylowe kozaki – jak dobrać?

Aby dobrze wyglądać w kozakach, warto dopasować odpowiedni model do kształtu nóg. Panie o grubszych łydkach najlepiej wyglądają w modelach do kolana lub za kolano, ale powinny unikać kozaków do połowy łydek, które "obcinają" je w najszerszym miejscu i tym samym poszerzają jeszcze bardziej. Panie z grubymi udami będą lepiej wyglądały w krótszych modelach niż w egzemplarzach za kolano. Dla kobiet z bardzo szczupłymi nogami przeznaczone są z kolei oficerki z szerszą cholewą, która dodaje nieco kształtów i nie eksponuje szczupłości.

Jeśli chcemy wydłużyć nogi, wybierzmy obcisłe kozaki za kolano, najlepiej na niewysokim podwyższeniu, np. słupku. Dobrze jest je wyeksponować sukienką mini albo jeansowymi rurkami.