UrodaSucha i tłusta jednocześnie. Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Sucha i tłusta jednocześnie. Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Sucha i tłusta jednocześnie. Jak pielęgnować cerę mieszaną?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Sylwia Ścibak

16.03.2018 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cera mieszana jest niezwykle wymagająca, a jej występowanie jest zazwyczaj spowodowane zaburzeniem równowagi wodno-lipidowej. Jak o nią dbać i jakie kosmetyki warto stosować?

Cera mieszana – jak ją rozpoznać?

Cera mieszana to połączenie dwóch typów skóry, czyli tłustej oraz suchej (czasem też normalnej). Partie tłuste to tzw. strefa T, obejmująca czoło, nos, brodę a często też część policzków tuż przy oczach. W tych miejscach skóra jest grubsza, błyszcząca i często pokryta drobnymi niedoskonałościami. Pozostałe partie, czyli policzki, czasem skronie i część czoła, są skłonne do przesuszania się oraz pieczenia.

Jak rozpoznać typ cery? Wystarczy umyć twarz wodą i chwilę odczekać. Przy cerze mieszanej policzki stają się przesuszone, podrażnione, a my mamy wrażenie ściągnięcia.

Obraz
© iStock.com

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

Cera mieszana potrzebuje zarówno nawilżenia, jak i głębokiego oczyszczenia oraz zmatowienia. Dlatego nie powinno się zapominać o maskach, peelingach oraz odpowiednich kremach i żelach do mycia. Cera mieszana może potrzebować dwóch rodzajów kosmetyków, które stosuje się na różne miejsca na twarzy, ale na rynku znajdziemy też całą gamę produktów specjalnie przeznaczonych do jej pielęgnacji. Dwa rodzaje kosmetyków stosuje się przeważnie wtedy, kiedy różnica między strefą T a resztą twarzy jest bardzo wyraźna.

O ile redukowanie nadmiaru sebum jest potrzebne jedynie w strefie T, o tyle nawilżanie powinno się stosować na każdym miejscu twarzy. Wydawać by się mogło, że tłustych partii nie można nawilżać, gdyż to zwiększa produkcję sebum. W rzeczywistości jest odwrotnie: zbyt wysuszona cera tłusta produkuje bardzo dużo sebum. Dlatego powinno się stosować lekkie, beztłuszczowe kremy, które odpowiednio nawilżą całą skórę. Tłuste preparaty przydadzą się wtedy, kiedy jest duży mróz albo skóra na policzkach jest naprawdę bardzo wysuszona.

Cera mieszana dobrze reaguje na peelingi mechaniczne oraz enzymatyczne. W strefie T warto stosować preparaty z drobinkami ścierającymi, które są specjalne przeznaczone do tego typu skóry. Na suche partie warto z kolei stosować peelingi enzymatyczne. Po zabiegu zaleca się nałożenie odżywczej i nawilżającej maseczki na bazie witaminy E lub aloesu.

Obraz
© iStock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także