Trwa ładowanie...
ycipk-1gwm10

Sukcesy partnerki obniżają samoocenę mężczyzny

Samoocena panów, których żona czy partnerka odnosi sukces podświadomie się pogarsza – wynika z badań, które publikuje pismo “Journal of Personality and Social Psychology”. U kobiet nie zaobserwowano podobnej zależności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sukcesy partnerki obniżają samoocenę mężczyzny
(Thinkstockphotos)
ycipk-1gwm10

Samoocena panów, których żona czy partnerka odnosi sukces podświadomie się pogarsza – wynika z badań, które publikuje pismo “Journal of Personality and Social Psychology”. U kobiet nie zaobserwowano podobnej zależności. Nie ma znaczenia, czy kobieta odnosiła sukcesy jako hostessa czy jako pracownik intelektualny, podświadoma samoocena panów obniżała się wówczas częściej, niż w przypadku niepowodzeń partnerki, podkreślają autorzy pracy.

“To logiczne, że mężczyzna może czuć się zagrożony, gdy jego ukochana radzi sobie lepiej w czymś, co robią razem, np. gdy próbują wspólnie się odchudzać. Ale my wykazaliśmy, że panowie automatycznie interpretują sukces partnerki, jako własną porażkę, nawet jeśli nie stanowią dla siebie bezpośredniej konkurencji" – komentuje główna autorka badań dr Kate Ratliff z University of Florida. Razem z kolegami przebadała ona 896 heteroseksualnych osób z USA i Danii.

W jednym z doświadczeń 32 młode pary wybrane spośród studentów jednego z uniwersytetów zostały poddane testowi oceniającemu zdolność do rozwiązywania problemów oraz tzw. inteligencję społeczną (czyli zdolność rozumnego działania w relacjach międzyludzkich). Następnie każdej osobie powiedziano, że jej partner uzyskał wynik plasujący go wśród 12 proc. najlepszych lub najgorszych studentów uczelni.

ycipk-1gwm10

Informacja ta nie miała wpływu na to, jak badani oceniali siebie w świadomy sposób.

Inne wyniki uzyskano jednak w badaniu, które ma ujawnić podświadomą ocenę swojej osoby. Jest to test komputerowy, który – w skrócie - polega na jak najszybszym wciskaniu jednego z dwóch klawiszy, gdy na ekranie pojawiają się słowa określające nas pozytywnie lub negatywnie.

To badanie ujawniło, że u panów, którzy usłyszeli, że ich partnerka uzyskała wyniki plasujące ją wśród najlepszych studentów podświadoma samoocena była niższa niż wówczas, gdy informowano ich, że wypadła źle.

Podobne wyniki uzyskano w dwóch kolejnych eksperymentach, które przeprowadzono w Holandii. Zgodnie ze Wskaźnikiem Nierówności Płci ONZ kraj ten może się poszczycić jednymi z najmniejszych dysproporcji odnośnie równouprawnienia obu płci w edukacji, pracy, polityce.

ycipk-1gwm10

Jednak, również u holenderskich mężczyzn podświadoma samoocena była niższa po informacji o sukcesie partnerki niż po wieści o jej niepowodzeniu. Panowie twierdzili, że nie uległa zmianie, ale test psychologiczny wykazał co innego, podkreślają naukowcy.

W dwóch ostatnich doświadczeniach przeprowadzonych przez internet udział wzięło 657 Amerykanów, w tym 284 mężczyzn. Poproszono ich, by przypomnieli sobie sytuacje, gdy okazało się, że ich partnerce w czymś poszło dobrze oraz takie, w których odniosła porażkę. Mógł to być na przykład sukces (bądź niepowodzenie) towarzyski, jak bycie uroczą gospodynią podczas domowego przyjęcia, bądź sukces intelektualny. Uczestnicy eksperymentów mieli też przypomnieć sobie sytuację, w której partnerowi się powiodło (lub nie) w czymś, w czym oni sami odnieśli sukces lub porażkę.

Okazało się, że podświadoma samoocena panów była gorsza w przypadku powodzenia ukochanej. Najniżej spadała wówczas, gdy przypominali sobie sytuację, w której ona sobie poradziła, a oni ponieśli porażkę.

(PAP/ma)

ycipk-1gwm10

POLECAMY:

* Finansowe sekrety. Dopóki kasa nas nie rozłączy*

* Męski zawód wpływa na podejście do obowiązków domowych*

* Tego nigdy nie mów podczas kłótni!*

ycipk-1gwm10

15 błędów, które zabijają związek!

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1gwm10

ycipk-1gwm10
ycipk-1gwm10