Sypialnia, bawialnia i pracownia w jednym – urządzamy pokój dziecka

Jak urządzić pokój, który musi być jednocześnie sypialnią, miejscem do pracy, bawialnią dla kolegów i koleżanek, a także bezpiecznym miejscem, w którym pociecha może odpocząć między kolejnymi zabawami? Nie jest to zadanie łatwe, dobrze więc zastanowić się wcześniej nad funkcjami, jak dopasować pokój do potrzeb zarówno twojego dziecka, jak i twoich.

Sypialnia, bawialnia i pracownia w jednym – urządzamy pokój dziecka
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

23.10.2017 | aktual.: 23.10.2017 14:30

Poniżej podpowiadamy jak urządzić pokój dziecięcy przy pomocy odpowiednich mebli i akcesoriów tak, żeby wspomóc naturalny rozwój dziecka.

Wybieraj stonowane barwy
Nie od dziś wiadomo, że pokoje dziecięce powinny być urządzone raczej w pastelowych kolorach. Choć tuż po remoncie ściany mogą wydawać się nieco zbyt ponure, to wkrótce zapełnią się pstrymi zabawkami w jaskrawych barwach, których sama obecność sprawi, że dostaniemy oczopląsu. Należy również pamiętać, że kolory ścian mogą oddziaływać na zachowanie pociechy. Żółcie i pomarańcze dodadzą energii do działania, zielenie i błękity z kolei uspokoją je i pozwolą się zrelaksować.

Niczego nie przykręcaj
Meble w pokoju dziecięcym często zmieniają swoje położenie. Miejsce, w którym dzisiaj stoi łóżko, za miesiąc może przerodzić się w kącik do zabawy, a w miejscu półki z zabawkami zawisną zdjęcia albo plakaty filmowe. Aby umożliwić swobodną zmianę aranżacji, powinnaś unikać wiszących półek, a jeśli już się na takie decydujesz, to powinny być łatwe w demontażu. Ta sama zasada tyczy się mebli czy sprzętu elektronicznego – wszystko powinno być łatwe do przesunięcia, lekkie i przede wszystkim wytrzymałe.

Pomyśl o potrzebach dziecka…
Podstawowa zasada brzmi: pokój sam musi pokazywać, kto w nim mieszka. Jeśli dziecko lubi czytać, niezbędna będzie dodatkowa półka lub komódka na książki. Jeśli interesuje się biologią, być może warto zainwestować w mikroskop, by umożliwić mu poszerzanie swojej wiedzy. Jeśli natomiast dziecko wymaga tego, by nikt nie przeszkadzał mu podczas pracy lub zabawy, zadbaj o odpowiednie warunki. Nie kieruj się swoimi pasjami i przyzwyczajeniami. To, że ty najlepiej uczyłaś się w ciszy, nie znaczy, że twoje dziecko nie powinno słuchać muzyki podczas nauki.

…ale nie zapominaj o sobie
Musisz jednak umieć odróżnić realne potrzeby dziecka od jego chwilowych kaprysów. Pokój nie powinien być zagracony niepotrzebnymi gadżetami i zabawkami, które będą jedynie zbierać kurz. Lepiej zaoszczędzić sobie wysiłku związanego z codziennym sprzątaniem i schować je do szczelnego pudełka. Jeśli twoje dziecko jeszcze raczkuje, to pokoik musi być dostosowany do twoich potrzeb. Przewijak, wózek czy poduszka do karmienia to podstawa każdego pokoiku dziecięcego.

Zmieść kilka pokojów w jednym
Każdy kącik musi być odpowiednio zagospodarowany. Dziecko nie powinno odrabiać pracy domowej przy stoliku służącym do zabawy, w kuchni czy w salonie. Będzie to miało zgubny wpływ dla jego koncentracji. Miejsce do nauki powinno być ściśle wyznaczone, podobnie jak strefa zabawy i relaksu. Nie wolno też zapominać o tym, że pociecha będzie chciała również przyjmować gości. Należy jej to umożliwić, przygotowując dodatkowe pufy i fotele.

Przygotuj się na masę sprzątania
Każdy rodzic, którego dziecko przechodzi etap małego artysty, musi zmagać się z uporczywymi i trudnymi do zmycia plamami. Rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową, lub zawieszenie na niej prostej, dziecięcej tablicy. Dzięki temu będziesz mogła powoli oduczyć swoją pociechę nieprawidłowego zachowania

Pokój urządzony z pomysłem z pewnością przypadnie do gustu twojemu dziecku. Nawet na niewielkiej przestrzeni można wygospodarować odpowiednie miejsca do nauki i zabawy, bez zaburzania jego harmonii.

Komentarze (4)