Od lipca wyższe emerytury. Seniorzy mogą liczyć na dodatkowe środki

Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe Stock

12.06.2023 15:01, aktual.: 12.06.2023 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby, które planują przejść na emeryturę, powinny wstrzymać się ze złożeniem wniosku do lipca. To właśnie od tego miesiąca emeryci mogą liczyć na więcej pieniędzy. Wszystko ze względu na waloryzację, która spowoduje wzrost wypłacanych środków.

Każdego roku, w czerwcu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje kapitał gromadzony na naszych kontach, tak, aby ten nie tracił na wartości ze względu na rosnącą inflację. Oznacza to, że emerytki mogą liczyć na dodatkowe środki. Osoby, które niedawno osiągnęły wiek emerytalny, powinny wstrzymać się ze złożeniem wniosku o wypłacenie świadczenia. W te sposób przyznana emerytura będzie wyższa od tej wypłacanej w czerwcu.

Wskaźnik waloryzacji jest już znany

Pędząca inflacja prowadzi do pogorszenia naszego dobrobytu finansowego. W wyniku wzrostu cen, aby uchronić wartość rent i emerytur, ZUS każdego czerwca przeprowadza waloryzację świadczeń zgodnie ze wskaźnikiem inflacji. Dzięki waloryzacji kapitał zebrany w ZUS przez 24 mln Polaków nie powinien stracić na wartości.

Opublikowane w "Monitorze Polskim" obwieszczenie ministra rodziny i polityki społecznej informuje, że w tym roku waloryzacja wyniesie 14,4 proc. Natomiast zgromadzone na subkoncie środki zostały zwaloryzowane o 9,2 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyższa emerytura od lipca 2023

Od 1 czerwca każdy może sprawdzić wysokość zgromadzonych składek na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Informacja znajduje się w zakładce "Panel ubezpieczonego" w zakładce "Informacja o stanie konta", a dokładniej "Informacja za 2022 r." Ubezpieczeni, którzy skończyli 35 lat, także mogą znaleźć wstępne wyliczenia emerytury.

ZUS bierze pod uwagę kwotę zgromadzonego kapitału i dzieli go przez średni czas dalszego trwania życia, liczony od momentu przejścia na emeryturę. Im wyższy kapitał i późniejszy wiek przejścia na emeryturę, tym emerytura jest wyższa. "Fakt" wyliczył, że 60-latka z kapitałem ZUS o wartości 400 tys. zł otrzyma po waloryzacji świadczenie wyższe o 226 zł.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także