Tak mówi o seksie Polek. "Nic nie zastąpi naszej dłoni"

W ciągu ostatnich 25 lat seksualność polskich kobiet przeszła istotne zmiany. Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna, podsumowuje te przemiany, wskazując na nowe podejście do ciała, potrzeb i granic.

Ekspertka zabrała głos m.in. na temat gry wstępnej
Ekspertka zabrała głos m.in. na temat gry wstępnej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna, w swojej rozmowie na łamach "Wysokich Obcasów" analizuje, jak bardzo w ciągu ostatnich 25 lat zmieniło się podejście Polaków i Polek do seksualności. Według niej był to okres pełen przemian, które znacząco wpłynęły na sposób, w jaki kobiety postrzegają swoje ciała, potrzeby i granice.

Przełomowe zmiany

Długołęcka wyjaśnia, że najbardziej znaczące zmiany zaszły w kontekście wyznaczania granic, szczególnie po fali ruchu Me Too. Expertka uważa, że podejście do przyjemności seksualnej stało się bardziej kompleksowe, a nie ogranicza się jedynie do penetracji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Głośne słowa kurator Nowak o masturbacji. "Większej bzdury nie słyszałem"

W 2011 roku według oficjalnej klasyfikacji wyznacznikiem dobrego seksu stała się odczuwana przyjemność, a nie jedynie orgazm. Długołęcka proponuje, aby pójść krok dalej i zrezygnować z określenia "gra wstępna" na rzecz bardziej neutralnych wyrażeń, takich jak "zabawa seksualna".

"Gra wstępna jest archaicznym pojęciem, ukutym z patriarchalnej, penetrującej perspektywy. No bo jeśli wstępna, to do czego? Proponowałam wówczas, żeby mówić ogólnie o zabawie seksualnej i nie narzucać odgórnie, już na poziomie pojęć, co ma nam bardziej sprawiać przyjemność" - zaznaczyła edukatorka seksualna.

Przyjemność jako istotny element

Ekspertka podkreśla też, jak cieszy ją coraz częstsze mówienie o aspekcie prozdrowotnym samomiłości. Zaznaczył również, że chociaż gadżety erotyczne mogą wspomagać sprawianie sobie przyjemności, to nic nie zastąpi kontaktu z własnym ciałem.

"Nic nie zastąpi naszej dłoni, bo to jesteśmy my, czujemy nią siebie same i za jej pośrednictwem, potrafimy być dla siebie takie, jak potrzebujemy" - mówi Alicja Długołęcka.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (35)