Blisko ludziTak robi się przetarcia w dżinsach. Niewiarygodne nagranie obiegło sieć

Tak robi się przetarcia w dżinsach. Niewiarygodne nagranie obiegło sieć

Pokazali, jak robi się przetarcia w dżinsach
Pokazali, jak robi się przetarcia w dżinsach
Źródło zdjęć: © Pexels, TikTok

04.04.2022 19:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że szybka moda w większości przypadków równa się wyzyskowi pracowników, wytwarzających w tragicznych warunkach ubrania dla znanych sieciówek. Na nagraniu opublikowanym na TikToku pokazano, jak wygląda praca w takich fabrykach, a konkretnie produkcja przetartych dżinsów. "Macie ten wasz konsumpcjonizm" – grzmią świadomi problemu internauci.

Szybka moda to jedna z głównych przyczyn bardzo złego stanu środowiska naturalnego. Przykładowo do masowej produkcji ubrań potrzebna jest bardzo duża ilość wody, która zwracana jest potem w postaci zanieczyszczonej chemikaliami. Dodatkowo fabryki ubrań tzw. sieciówek, czyli sieci sklepów odzieżowych, ulokowane są zazwyczaj w krajach słabo rozwiniętych, gdzie pracownicy otrzymują groszowe pensje i pracują w skandalicznych warunkach, często zagrażających ich życiu. Potwierdzeniem dla tego stanu rzeczy jest filmik, który stał się viralem na TikToku. 

Jak robi się przetarte dżinsy? Oto warunki w fabryce ubrań

Nagranie opublikowane na TikToku przez niejakiego Luâna Ngao obejrzało do tej pory 10,7 miliona użytkowników tej platformy. Autor filmiku jest pracownikiem fabryki produkującej dżinsy. Trzeba dodać, że budynek, w którym wykonuje swoją pracę, wewnątrz przypomina w zasadzie ruinę. Nie ma mowy o jakichkolwiek zasadach BHP.

Na wideo widać przede wszystkim, w jaki sposób tworzone są przetarcia na spodniach. Używa się do tego urządzenia przypominającego szlifierkę. W wyniku tej czynności w powietrzu unosi się mnóstwo ścinków materiału, które pokrywają również całe ciała pracowników fabryki. Zaznaczmy, że mają oni na sobie jedynie cienkie maseczki i plastikowe okulary. 

"Macie ten wasz konsumpcjonizm"

Internauci, którzy zobaczyli to nagranie, wprost nie mogą uwierzyć własnym oczom. W sekcji komentarzy potępiają marki produkujące ubrania w ten sposób oraz ich konsumentów. "Macie ten wasz konsumpcjonizm", "Miłych zakupów w każdej sieciówce", "Ja nie wierzę... Będę to widzieć za każdym razem patrząc na spodnie", "Może wielu z nas oglądając film nie kupi kolejnej rzeczy, aby ci ludzie nie musieli tak pracować?", "Biedni ludzie, gdzie profesjonalne maski antypyłowe?" – czytamy pod filmikiem. 

Aby nie wspierać szybkiej mody, warto kupować ubrania z drugiej ręki – w second handach oraz przeznaczonych do tego platformach sprzedażowych. Z kolei osoby, dysponujące nieco większymi środkami pieniężnymi, mogą wybrać lokalne marki lub ekologicznych producentów. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (99)
Zobacz także