FitnessTaping. Poznaj zalety nowoczesnej metody radzenia sobie z kontuzjami

Taping. Poznaj zalety nowoczesnej metody radzenia sobie z kontuzjami

Taping to jedna z nowoczesnych metod zwalczania urazów i kontuzji, które powstają w wyniku trenowania różnych dyscyplin sportowych. Ze względu na technikę działania tapingu, tę metodę nazywa się również plastrowaniem. Kiedy stosuje się taping i jakie są jego metody? Jakich rodzajów plastrów używa się do tapingu?

Taping. Poznaj zalety nowoczesnej metody radzenia sobie z kontuzjami
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com

Czym jest taping?

Taping nazywany inaczej plastrowaniem to nowoczesna metoda wykorzystywana do leczenia urazów i kontuzji. Leczenie polega na naklejaniu na ciele nierozciągliwego lub elastycznego plastra.

Plaster wykorzystywany w tapingu jest źródłem bodźców, ale wyłącznie mechanicznych. Plaster nie jest nasączony żadnym lekiem ani płynem przedostającym się przez skórę do organizmu.

Leczenie przy wykorzystaniu tapingu może wyglądać odmiennie w zależności od rodzaju, sposobu i miejsca aplikacji. Stosowanie tapingu wzbudza kontrowersje, ponieważ badania naukowe nie wykazały jego większej skuteczności od placebo.

Taping - kiedy się stosuje?

Pomimo wspomnianych kontrowersji dotyczących działania tapingu, ta metoda leczenia znajduje różnorodne zastosowania. Taping stosowany jest głównie w fizjoterapii, zwłaszcza przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, onkologicznej, pooperacyjnej czy ginekologicznej.

Należy jednak pamiętać, że taping nie powinien być stosowany jako główna linia leczenia kontuzji czy urazów. Każda kontuzja wymaga bowiem kompleksowej terapii i interwencji lekarskiej.

Prawidłowe naklejenie plastra wpływa na uelastycznienie skóry oraz uniesienie i pofałdowanie naskórka. Dzięki zwiększeniu wolnej przestrzeni między skórą a mięśniami, poprawia się krążenie krwi oraz limfy w naczyniach głębokich. To z kolei wpływa na zwiększenie dostaw substancji odżywczych do uszkodzonych fragmentów ciała i tworzy lepsze warunki do gojenia się.

Metody tapingu

Taping stał się na tyle popularnym sposobem zwalczania urazów i kontuzji, że fizjoterapeuci zaczęli proponować swoim pacjentom różne metody plastrowania.

  • Kinesiotaping - to rodzaj dynamicznego tapingu, które zostało opracowane i spopularyzowane w latach 80. minionego stulecia przez japońskiego doktora Kenzo Kase. Plaster wykorzystywany w kinesiotapingu jest elastyczny, rozciąga się na długość i nie ogranicza ruchu stawów.
  • Taping sportowy - to rodzaj tapingu, który ma działać profilaktycznie i zapobiegać kontuzjom czy obciążeniom. Taping sportowy stosowany jest jako uzupełnienie medycyny sportowej. Plastry nakleja się sportowcom, których czekają intensywne treningi.
  • Taping medyczny - to rodzaj plastrowania, który wykorzystuje się aby wyleczyć schorzenia nerwowe, mięśniowe czy narządowe.

Zalety tapingu

Osoby, które decydują się na taping, wskazują na liczne zalety tej metody zwalczania urazów i kontuzji. Po pierwsze plastry są praktycznie niewyczuwalne, gdyż mają grubość ludzkiej skóry i mogą się rozciągać do 130-140 proc. swojej długości początkowej. Plastry są bardzo wytrzymałe i wodoodporne, więc można je nosić nawet przez kilka dni.

Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pozytywnie działają na uszkodzone miejsca przez 24 godziny na dobę, a nie tylko w czasie terapii. Plastry ponadto nie uczulają i ze względów estetycznych dostępne są w różnych kolorach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
poradnik fitnesskontuzjauraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)