Tego nigdy nie czyść octem. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne
Ocet to jeden z najpopularniejszych produktów ułatwiających sprzątanie. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę, że nie nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni, a niektóre może wręcz nieodwracalnie zniszczyć. Podpowiadamy, czego nigdy nie powinno się przemywać octem.
14.09.2022 | aktual.: 15.09.2022 09:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Coraz więcej osób w codziennym sprzątaniu rezygnuje z chemicznych produktów, stawiając na te bezpieczne dla środowiska. Wśród najpopularniejszych i niewątpliwie najbardziej skutecznych pogromców największych domowych zabrudzeń znajduje się ocet, którego właściwości myjące i dezynfekujące są świetnie znane. Z powodzeniem poradzi sobie z tłustymi plamami czy kamieniem w łazience. Dodatkowym atutem jest także jego dostępność i niska cena.
Istnieją jednak powierzchnie, których pod żadnym pozorem nie powinno się przemywać octem. Jego właściwości w kilku przypadkach mogą spowodować trwałe uszkodzenia.
Czego nie przemywać octem?
Nie powinno się stosować octu do czyszczenia drewna. Silne właściwości kwasu mogą uszkodzić impregnat i zostawić widoczne ślady. Dodatkowo drewno może zmatowieć, a przez utratę warstwy ochronnej - powierzchnie z tego materiału mogą być bardziej podatne na uszkodzenia.
Zniszczenie warstwy ochronnej może pojawić się także po przetarciu octem ekranów smartfonów, monitorów komputerowych lub telewizorów. Choć to powierzchnie, które powinno się często dezynfekować, z racji ich kontaktu nie tylko z kurzem, ale i licznymi bakteriami, to warto w tym przypadku zrezygnować z octu i postawić na łagodniejsze środki.
Żrące właściwości octu mogą także uszkodzić kamienne powierzchnie. Dlatego jeśli w domu znajdują się podłogi czy blaty wykonane z marmuru, granitu czy wapienia – nie powinno się ich przemywać octem.
Co możesz czyścić octem?
Z powodzeniem octem można przecierać większość powierzchni w łazience - powinien uporać się z kamieniem, jaki często osadza się na bateriach prysznicowych czy umywalkach. Można go także wykorzystać do czyszczenia płytek - jeśli oczywiście nie są kamienne - i fug. Z powodzeniem poradzi sobie także z tłustymi zabrudzeniami na lustrach, szybach i framugach okiennych. Skutecznie odkamieni czajnik, wyczyści blat z syntetycznego materiału, zdezynfekuje lodówkę i usunie tłuszcz z piekarnika.
Do czyszczenia większości sprzętów i powierzchni najlepiej sprawdzi się roztwór wody ze zwykłym, białym octem, w proporcjach 1:1.
Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl