Trwa ładowanie...
śmierć
ALLE
29-10-2022 11:38

Ten zapach zwiastuje śmierć. Jest wyczuwany przez umierającego

Czy zbliżając się do momentu śmierci, wyczuwamy konkretny zapach? Czy to właśnie on może zwiastować, że nadchodzą ostatnie dni naszego życia? Naukowcy nie mają wątpliwości. Po przeprowadzonych badaniach wiedzą, że osoby umierające czują w podświadomości specyficzny zapach, który wywołuje u nich poczucie lęku i strachu. Jaki jest? Czy każdy czuje ten sam?

Ten zapach zwiastuje śmierć. Jest wyczuwany przez umierającegoTen zapach zwiastuje śmierć. Jest wyczuwany przez umierającegoŹródło: Adobe Stock
d334sxr
d334sxr

Większość z nas boi się momentu śmierci i nie ma w tym nic dziwnego. Nikt nie jest w końcu pewien, jaki dokładnie będzie - czy będziemy czuć ból, strach i lęk? Czy może coś przyjemnego? Co ciekawe, zbliżając się do śmierci możemy odczuwać w podświadomości specyficzny zapach, który nie będzie dla nas przyjemny. Jaki zdaniem naukowców jest więc "zapach śmierci"?

Ten zapach zwiastuje śmierć

Według naukowców z Katedry Nauk Behawioralnych Uniwersytetu w Arkansas w Stanach Zjednoczonych, zapach śmierci jest zapachem przypominającym gnijące mięso. Aby tego dowieść, przeprowadzili cztery różne eksperymenty, w których wykorzystali trzy zapachy: putrescyny, amoniaku i wody. "Pacjenci", czyli osoby badane, byli wystawieni na działanie tych związków zapachowych. Badacze rejestrowali ich reakcję na każdy z nich.

Dzięki temu zauważono, że wszyscy pacjenci zareagowali stanowczo na jeden zapach - zapach putrescyny. Arnaud Wisman, który poprowadził wspomniane badania na uniwersytecie, zdradził, że tuż po nich każdy z pacjentów przyznał, że zapach putrescyny wywołał u niego podświadomie strach i lęk. Mimo tego, że nigdy wcześniej go nie czuł.

Zapach wyczuwany przez umierającego

Z tego też względu zapach gnijącego mięsa, który może być wychwytywany przez podświadomość osoby, która zbliża się do śmierci, jest nazywany "zapachem śmierci". Choć z pewnością jest bardzo charakterystyczny, nie będzie wyczuwany przez otoczenie osoby umierającej. Naukowcy z Katedry Nauk Behawioralnych Uniwersytetu w Arkansas tłumaczą to m.in. zmianami, jakie zachodzą na poziomie komórkowym umierającego.

d334sxr
Zagłosuj na #Wszechmocne 2022Źródło: WP Kobieta

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Czy śmierć można oswoić?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d334sxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d334sxr