Ani centymetra więcej. Za wyższy płot grozi kara
Stawianie płotu to nie tylko kwestia estetyki, ale także przestrzegania przepisów prawa. Jakie są zasady dotyczące wysokości płotu i jakie kary grożą za ich nieprzestrzeganie?
Stawianie płotu na granicy działek to temat, który często budzi emocje wśród sąsiadów. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym ogrodzenia na granicy działek są wspólną własnością sąsiadów, co oznacza, że obie strony powinny partycypować w kosztach ich budowy i utrzymania. W przypadku, gdy działka sąsiada nie jest jeszcze ogrodzona, a planuje on postawić na niej płot, powinien o tym poinformować i uzyskać pisemną zgodę sąsiada.
Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne. Zgodnie z art. 154 Kodeksu Cywilnego, wszelkie mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne urządzenia znajdujące się na granicy sąsiadujących gruntów służą wspólnemu użytkowi obu stron. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów może prowadzić do sprawy sądowej, a w przypadku braku umowy, sąsiad może zażądać usunięcia płotu.
Jak wysoki może być płot?
Wysokość płotu to kolejny aspekt, który wymaga uwagi. Jeżeli chcemy postawić płot, którego wysokość przekracza 2,2 m, musimy skontaktować się z administracją architektoniczno-budowlaną. Wymiana płotu musi zostać również skonsultowana z sąsiadem. Potrzebna jest pisemna zgoda osoby, z którą dzielimy ogrodzenie oraz wyznaczenie dokładnego miejsca, przez które biec będzie nowy płot.
Jeżeli zarówno fundament, jak i ogrodzenie znajdują się wyłącznie na naszej działce, zgoda nie jest potrzebna. Musimy jednak dokładnie znać obowiązujące przepisy, ponieważ konstrukcja w żaden sposób nie może zagrażać ludziom i zwierzętom.
Nieco inaczej, jeśli chodzi o wysokość płotu, jest w przypadku działek ROD. Zgodnie z regulaminem ROD, ogrodzenie działki nie może przekraczać 1 m wysokości i powinno być ażurowe. Betonowe płoty są stanowczo zabronione, a konstrukcja ogrodzenia nie powinna zawierać ostrych elementów, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa.
Kary za nielegalne ogrodzenia
Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących stawiania płotów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym przede wszystkich mandatów. Jednym z poważniejszych jest ten za grodzenie linii brzegowej, za które grozi grzywna do 5 tys. zł. W przypadku większej ingerencji w krajobraz, kary mogą być bardziej dotkliwe.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.