Uchwycić w kadrze magiczne chwile. Ile kosztuje realizacja filmu ze ślubu?
Co warto wiedzieć, zanim wybierzecie się na poszukiwania odpowiedniego dla was filmowca?
16.03.2016 | aktual.: 01.08.2017 13:42
Na rynku spotykamy się z wieloma zaskakującymi pomysłami na film ślubny, zróżnicowanymi technikami jego wykonania oraz coraz to nowszym sprzętem, który usprawnia przygotowanie nagrania i uatrakcyjnia jego efekt końcowy. Co warto wiedzieć, zanim wybierzecie się na poszukiwania odpowiedniego dla was filmowca i ile kosztuje jego praca? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.
Rodzaje filmów ślubnych
Typy filmów ze ślubu i wesela dzielimy najczęściej ze względu na czas ich trwania.
- Nagranie trwające 2–4 godziny to tradycyjny i najprostszy do zrealizowania film ślubny, z długimi ujęciami, m.in. znane nam wszystkim kadry „przy kotlecie i rosole”. Momentami bywa nużący, ale i zawierający najwięcej szczegółów. Jest to również najtańsza opcja dostępna na rynku.
- Materiał skondensowany do 45–60 minut to obecnie najpopularniejsza wersja wśród nowożeńców. Zmontowany w ciekawy sposób film, prezentujący wyselekcjonowane momenty z trwającego do 12 godzin wesela, ogląda się z przyjemnością, która nie jest zakłócona koniecznością przewijania. Minusami są dłuższy czas oczekiwania na gotowy materiał oraz wyższa cena.
- Mocno okrojoną, ale równie atrakcyjną opcją jest teledysk ślubny, czyli relacja trwająca ok. 5–10 minut, zawierająca najważniejsze elementy ślubu i wesela z podłożoną linią melodyczną lub konkretną piosenką, np. z pierwszego tańca.
Ceny filmów ślubnych
- standardowy film o długości ok. 2–3 godzin za jeden dzień pracy to kwota od 1500 do 2000 PLN, dopłata za kolejny dzień to ok. 700–1000 PLN;
- reportaż do 60 minut, nagrywany aparatami fotograficznymi, to cena nawet do 4000 PLN;
- krótka relacja z wesela, filmowana lustrzankami – do 2000 PLN. Plener ślubny w inny dzień niż wesele to kwestia dopłaty od 1500 do 3000 PLN. Cena zależy m.in. od liczby lokalizacji, w których klip będzie nagrywany.
Dodatkowe opcje
Film weselny nie musi składać się wyłącznie z elementów, które spotkamy w standardowym nagraniu tego typu, czyli z ujęć nakręconych w trakcie przygotowań, ceremonii zaślubin i podczas przyjęcia. Dużo ciekawsze są materiały wzbogacone o jakieś niezwykłe i twórcze pomysły.
Plener ślubny/narzeczeński – ujęcia pary młodej np. na tle rodzinnego miasta, opowiadające historię ich związku lub realizujące konkretny fabularny scenariusz. Filmowanie aparatami cyfrowymi, kamerami na tzw. kranie (wysięgniku) czy ujęcia z lotu ptaka nagrane dronem mogą doskonale urozmaicić wasz ślubny film. Zdjęcia te możecie wykonać podczas wesela lub umówić się z ekipą w inny dzień.
Trailer ślubny – krótka, kilkuminutowa zajawka właściwego filmu ślubnego, zawierająca wybrane smaczki z przyjęcia i uroczystości.
Zaproszenie na ślub, podziękowanie dla rodziców – nowoczesne opcje dla pary młodej idącej z duchem czasu. Podziękowanie dla rodziców w formie np. wywiadów z nowożeńcami to niezwykle osobista i wzruszająca forma prezentu dla rodziców.
Lipdub – jeśli jeszcze nie słyszeliście o filmach, w których uczestnicy poruszają ustami do puszczanej w tle piosenki, koniecznie zapoznajcie się z dostępnymi w internecie filmami weselnymi zrealizowanymi w tej konwencji. To niezawodny sposób na wyśmienitą zabawę oraz integrację gości weselnych.
Umowa z kamerzystą
Jakie zapisy powinien zawierać taki dokument? Dla bezpieczeństwa oraz świętego spokoju warto zawrzeć w nim nawet najdrobniejsze szczegóły dotyczące realizacji waszego ślubnego filmu.
- Podstawowe dane kontaktowe pary i firmy wykonującej usługę, data ślubu, nazwa i adres lokalu, przewidywana liczba gości, całościowe koszta oraz informacje o wpłacie zaliczki wraz z terminem płatności;
- Zakres godzinowy nagrywania reportażu, np. od 10.00 do 1.00 i czas trwania zmontowanego filmu. Zazwyczaj łączy się to z wybranym pakietem oraz ceną całości realizacji; liczba kamerzystów - przy więcej niż jednej osobie cena wzrasta;
- dookreślenie, jakim sprzętem film będzie nagrywany – lustrzankami czy kamerą, wyszczególnienie dodatkowych akcesoriów, np. mikrofonów, stabilizatorów obrazu czy slidera;
- dodatkowe opcje, np. plener ślubny (z adnotacją, kiedy będzie nagrywany: w dniu ślubu czy w innym terminie);
- nośnik, na którym film będzie zapisany, np. płyty DVD lub pendrive, ważna jest także notka o zachowaniu przez określony czas pliku w archiwum firmy z możliwością wykonania jego kopii oraz informacja o możliwości wykonania poprawek do gotowego filmu (zazwyczaj są one wliczone w cenę danego pakietu);
- koszt dojazdu operatora oraz ewentualna adnotacja o zakwaterowaniu; data odbioru gotowego filmu, np. w terminie do 3 miesięcy od daty ślubu;
- na prośbę kamerzysty czasami zawierana jest także informacja o pozwoleniu na udostępnianie filmu potencjalnym klientom w celu zaprezentowania jego twórczości.
MAGAZYN WESELE/ tekst: Paulina Stępień