Blisko ludziUchwycić w kadrze magiczne chwile. Ile kosztuje realizacja filmu ze ślubu?

Uchwycić w kadrze magiczne chwile. Ile kosztuje realizacja filmu ze ślubu?

Uchwycić w kadrze magiczne chwile. Ile kosztuje realizacja filmu ze ślubu?
Źródło zdjęć: © 123RF

16.03.2016 14:47, aktual.: 01.08.2017 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co warto wiedzieć, zanim wybierzecie się na poszukiwania odpowiedniego dla was filmowca?

Na rynku spotykamy się z wieloma zaskakującymi pomysłami na film ślubny, zróżnicowanymi technikami jego wykonania oraz coraz to nowszym sprzętem, który usprawnia przygotowanie nagrania i uatrakcyjnia jego efekt końcowy. Co warto wiedzieć, zanim wybierzecie się na poszukiwania odpowiedniego dla was filmowca i ile kosztuje jego praca? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.

Rodzaje filmów ślubnych

Typy filmów ze ślubu i wesela dzielimy najczęściej ze względu na czas ich trwania.

  1. Nagranie trwające 2–4 godziny to tradycyjny i najprostszy do zrealizowania film ślubny, z długimi ujęciami, m.in. znane nam wszystkim kadry „przy kotlecie i rosole”. Momentami bywa nużący, ale i zawierający najwięcej szczegółów. Jest to również najtańsza opcja dostępna na rynku.
  1. Materiał skondensowany do 45–60 minut to obecnie najpopularniejsza wersja wśród nowożeńców. Zmontowany w ciekawy sposób film, prezentujący wyselekcjonowane momenty z trwającego do 12 godzin wesela, ogląda się z przyjemnością, która nie jest zakłócona koniecznością przewijania. Minusami są dłuższy czas oczekiwania na gotowy materiał oraz wyższa cena.
  1. Mocno okrojoną, ale równie atrakcyjną opcją jest teledysk ślubny, czyli relacja trwająca ok. 5–10 minut, zawierająca najważniejsze elementy ślubu i wesela z podłożoną linią melodyczną lub konkretną piosenką, np. z pierwszego tańca.

Ceny filmów ślubnych

- standardowy film o długości ok. 2–3 godzin za jeden dzień pracy to kwota od 1500 do 2000 PLN, dopłata za kolejny dzień to ok. 700–1000 PLN;
- reportaż do 60 minut, nagrywany aparatami fotograficznymi, to cena nawet do 4000 PLN;
- krótka relacja z wesela, filmowana lustrzankami – do 2000 PLN. Plener ślubny w inny dzień niż wesele to kwestia dopłaty od 1500 do 3000 PLN. Cena zależy m.in. od liczby lokalizacji, w których klip będzie nagrywany.

Dodatkowe opcje

Film weselny nie musi składać się wyłącznie z elementów, które spotkamy w standardowym nagraniu tego typu, czyli z ujęć nakręconych w trakcie przygotowań, ceremonii zaślubin i podczas przyjęcia. Dużo ciekawsze są materiały wzbogacone o jakieś niezwykłe i twórcze pomysły.

Plener ślubny/narzeczeński – ujęcia pary młodej np. na tle rodzinnego miasta, opowiadające historię ich związku lub realizujące konkretny fabularny scenariusz. Filmowanie aparatami cyfrowymi, kamerami na tzw. kranie (wysięgniku) czy ujęcia z lotu ptaka nagrane dronem mogą doskonale urozmaicić wasz ślubny film. Zdjęcia te możecie wykonać podczas wesela lub umówić się z ekipą w inny dzień.

Trailer ślubny – krótka, kilkuminutowa zajawka właściwego filmu ślubnego, zawierająca wybrane smaczki z przyjęcia i uroczystości.

Zaproszenie na ślub, podziękowanie dla rodziców – nowoczesne opcje dla pary młodej idącej z duchem czasu. Podziękowanie dla rodziców w formie np. wywiadów z nowożeńcami to niezwykle osobista i wzruszająca forma prezentu dla rodziców.

Lipdub – jeśli jeszcze nie słyszeliście o filmach, w których uczestnicy poruszają ustami do puszczanej w tle piosenki, koniecznie zapoznajcie się z dostępnymi w internecie filmami weselnymi zrealizowanymi w tej konwencji. To niezawodny sposób na wyśmienitą zabawę oraz integrację gości weselnych.

Umowa z kamerzystą

Jakie zapisy powinien zawierać taki dokument? Dla bezpieczeństwa oraz świętego spokoju warto zawrzeć w nim nawet najdrobniejsze szczegóły dotyczące realizacji waszego ślubnego filmu.

- Podstawowe dane kontaktowe pary i firmy wykonującej usługę, data ślubu, nazwa i adres lokalu, przewidywana liczba gości, całościowe koszta oraz informacje o wpłacie zaliczki wraz z terminem płatności;
- Zakres godzinowy nagrywania reportażu, np. od 10.00 do 1.00 i czas trwania zmontowanego filmu. Zazwyczaj łączy się to z wybranym pakietem oraz ceną całości realizacji; liczba kamerzystów - przy więcej niż jednej osobie cena wzrasta;
- dookreślenie, jakim sprzętem film będzie nagrywany – lustrzankami czy kamerą, wyszczególnienie dodatkowych akcesoriów, np. mikrofonów, stabilizatorów obrazu czy slidera;
- dodatkowe opcje, np. plener ślubny (z adnotacją, kiedy będzie nagrywany: w dniu ślubu czy w innym terminie);
- nośnik, na którym film będzie zapisany, np. płyty DVD lub pendrive, ważna jest także notka o zachowaniu przez określony czas pliku w archiwum firmy z możliwością wykonania jego kopii oraz informacja o możliwości wykonania poprawek do gotowego filmu (zazwyczaj są one wliczone w cenę danego pakietu);
- koszt dojazdu operatora oraz ewentualna adnotacja o zakwaterowaniu; data odbioru gotowego filmu, np. w terminie do 3 miesięcy od daty ślubu;
- na prośbę kamerzysty czasami zawierana jest także informacja o pozwoleniu na udostępnianie filmu potencjalnym klientom w celu zaprezentowania jego twórczości.

MAGAZYN WESELE/ tekst: Paulina Stępień

Źródło artykułu:Magazyn Wesele
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także