UrodaUczulenie słoneczne - jak pozbyć się wysypki od słońca?

Uczulenie słoneczne - jak pozbyć się wysypki od słońca?

Uczulenie słoneczne - jak pozbyć się wysypki od słońca?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.07.2018 22:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wysypka od słońca to efekt alergii, czyli nadwrażliwości na promienie słoneczne. Pojawia się zwykle po pierwszym kontakcie z promieniami słonecznymi lub na skutek interakcji słońca, perfum lub dezodorantów. Inne objawy alergii słonecznej to zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry. Jak radzić sobie z wysypką od słońca?

Wysypka od słońca - domowe sposoby na zaczerwienienie i wysypkę od słońca

Wysypka może pojawić się po nadmiernym zażywaniu kąpieli słonecznych. Zbyt długa ekspozycja słoneczna może powodować na skórze pęcherze, zaczerwienienie i piekące plamy. Domowymi sposobami można szybko i tanio załagodzić wszelkie objawy alergii słonecznych.

  • Kompresy z mleka na wysypkę od słońca - mleko jest doskonałym lekarstwem na alergie słoneczne. Przede wszystkim łagodzi zaczerwienienie skóry, swędzenie i wysypkę od słońca. Wystarczy namoczyć gazę w mleku i przemywać zaczerwienione i swędzące miejsca na skórze. Czynność należy powtarzać nawet 5 razy dziennie. Najlepsze efekty daje zsiadłe mleko, które pomaga odzyskać prawidłowy poziom pH skóry.
  • Ogórek na wysypkę od słońca - ogórek zawiera dużą ilość wody, dzięki czemu doskonale nawilża naszą skórę. Co więcej, zawiera witaminę C, mającą działanie przeciwstarzeniowe oraz witaminę K poprawiającą koloryt skóry. Ogórek składa się też z minerałów, jak między innymi potas czy siatka, która pomaga w walce z wypryskami i podrażnieniami skóry. Ponadto, ma działanie bakteriobójcze i zapobiega rozprzestrzenianiu się słonecznej wysypki. Wystarczy obrać ogórka ze skórki i rozdrobnić tworząc papkę. Maseczkę należy nałożyć na wysypkę na ok. 30 min, a następnie zmyć letnią wodą.
  • Mleko kokosowe i jogurt naturalny na wysypkę od słońca - z tych produktów należy zrobić napój do picia. Wystarczy do jogurtu naturalnego dodać 2-3 łyżeczki mleka kokosowego i wymieszać składniki. Po każdej kąpieli słonecznej należy pić napój z mleka kokosowego i jogurty naturalnego, dzięki czemu można poprawić kondycję skóry oraz zneutralizować negatywne skutki opalania. Produkty te można też nałożyć na zaczerwienione miejsce, a następnie po 15 min delikatnie zmyć ciepłą wodą. Taka maseczka łagodzi ból związany z oparzeniem słonecznym, a także pozwala pozbyć się męczącej wysypki.
  • Wapno na wysypkę od słońca - wapno osłabia działanie różnego rodzaju alergii. Wapno do picia (calcium) zawiera jony wapnia, wodorowęglan sodu, kwas cytrynowy oraz glikol. Codzienne spożywanie wapnia przyspiesza gojenie się oparzeń słonecznych i zapobiega rozprzestrzenianiu się wysypki powstałej od słońca. Wapno należy pić min. 3 razy dziennie.

Jak zabezpieczyć się przed słońcem?

Jeżeli na alergię słoneczną nie pomogą domowe sposoby i preparaty dostępne w aptece, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Warto pamiętać, aby przed każdym wyjściem na słońce chronić skórę używając kremów z wysokimi filtrami UV (najlepiej filtr przeciwsłoneczny +50). Należy też unikać perfum i dezodorantów, które w połączeniu ze słońcem mogą powodować alergie skórne. Do substancji fotouczulających należy zaliczyć też niektóre antybiotyki (np. tetracykliny), leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. kwas acetylosalicylowy) oraz preparaty ziołowe (np. wyciąg z dziurawca).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także