Ukryta funkcja w grzejniku. Nie każdy o niej wie
Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a co za tym idzie, już wkrótce zaczniemy włączać ogrzewanie. Podwyżki cen sprawiają, że wiele osób martwi się o wysokość przyszłych rachunków. Z tego też względu warto poznać wszystkie triki, które pozwolą nam zaoszczędzić całkiem spore sumy.
Podwyżki za prąd i ogrzewanie to coś, z czym niestety wkrótce przyjdzie nam się zmierzyć. Wiele osób już zastanawia się, w jaki sposób zaoszczędzić chociaż trochę. Jak zacisnąć pasa przy rosnących cenach? Kiedy mowa o rachunkach za ogrzewanie, warto dokładnie przyjrzeć się swojemu grzejnikowi.
Popatrz na kaloryfer. To cenna wiedza
Grzejniki dostępne na polskim rynku zwykle posiadają termostaty w skali od zera do pięciu. Dlaczego? Według producentów skala zawierająca wskaźniki z konkretną temperaturą mogłaby być myląca dla użytkowników. Działanie samego termostatu nie jest czymś skomplikowanym. Zawór pod postacią gałki pozwala na regulację wydzielanego przez grzejnik ciepła i dostosowanie temperatury tak, aby była dla nas odpowiednia. Jak zatem ją odpowiednio wyregulować?
- Śnieżynka lub cyfra 0 - wcale nie oznacza, że zawór termostatyczny jest całkowicie zamknięty. W tym trybie zawór nie dopuszcza do tego, aby woda w grzejnikach zamarzała i utrzymuje ją na poziomie od sześciu do ośmiu stopni na plusie.
- Cyfra 1 - jej ustawienie sprawi, że w pomieszczeniu zapanuje temperatura pomiędzy 12. a 13. stopniami.
- Cyfra 2 - według producentów to najlepsze ustawienie dla grzejników w sypialni. Temperatura na tym poziomie to ok. 15 stopni.
- Cyfra 3 - pozwala na temperaturę między 18. a 20. stopniami Celsjusza.
- Cyfra 4 - przekręcając pokrętło na tę cyfrę, sprawimy, że w pomieszczeniu będą 22-24 stopnie. To temperatura zalecana do łazienek oraz pokojów dziecięcych.
- Cyfra 5 - ten tryb sprawi, że w pomieszczeniu będziemy mieć nawet 28 stopni na plusie. Producenci nie zalecają korzystania z tego ustawienia na co dzień. Co więcej, ustawienie grzejnika na "piątkę" wcale nie przyspieszy nagrzewania pomieszczenia. W rezultacie będziemy mieć jedynie suche, ciepłe powietrze i wyższy rachunek za prąd.
Co jeszcze zrobić, by zaoszczędzić? W okresie jesienno-zimowym postawmy na krótkie i częstsze wietrzenie pomieszczenia, aby nie tracić na energii i wydzielanego przez grzejnik ciepła.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl