Unia dla zdrowia

Edukacyjne programy unijne realizowane w Polsce przynoszą imponujące efekty. Przykładem projektu, który w znaczącym stopniu przyczynił się do poprawy świadomości odbiorców – w tym przypadku w zakresie zdrowego odżywiania dzieci – jest program „Owoce i warzywa w szkole”. To zasługa długofalowej i skutecznej strategii.

Unia dla zdrowia
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

24.07.2017 | aktual.: 25.07.2017 16:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Program Unii Europejskiej „Owoce i warzywa w szkole” od wdrożenia w 2009 roku objął zasięgiem 90% placówek – 1 329 313 uczniów zerówek oraz klas I–III szkół podstawowych. To projekt, który wspiera szkoły w trwałym budowaniu dobrych nawyków żywieniowych uczniów. Dzieci uczą się, dlaczego zdrowa dieta ma tak ogromne znaczenie dla ich rozwoju oraz jak ważne i przyjemne jest wspólne spożywanie posiłków. Nie bez znaczenia są pozytywne wzorce zaczerpnięte od rówieśników oraz rodziców i nauczycieli.

Obraz
© Materiały prasowe

Czym skorupka nasiąknie za młodu…

Podstawowym celem programu jest kształtowanie właściwych zwyczajów związanych z żywieniem oraz realne zwiększenie ilości owoców i warzyw w codziennej diecie dzieci. W tym celu do szkół dostarczane są świeże, umyte i gotowe do spożycia porcje owoców i warzyw: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, soki owocowe i warzywne, marchewki, rzodkiewki, pomidorki koktajlowe, papryki słodkie, kalarepy. Liczba łącznie rozdanych produktów sięgnęła trzystu siedemdziesięciu ośmiu milionów. Abstrakcyjna liczba jest łatwiej wyobrażalna, jeśli uświadomimy sobie, że dostarczone do szkół owoce i warzywa zmieściłyby się w 4 tysiącach wagonów. To robi wrażenie!

Obraz
© Materiały prasowe

To ptak? To samolot? Nie! To... Chrumas

W tym roku głównym elementem kampanii promującej unijny program "Owoce i warzywa w szkole" jest serial "Ekipa Chrumasa", który został obejrzany ponad 16 mln. razy. Bohaterami animacji są: świnka Chrumas (Jarosław Boberek), królik Uchol (Mirosłw Zbrojewicz), koza Meee (Julia Kamińska) i Strach na Wróble - muzyczny narrator (Włodek Paprodziad Dembowski). Serial składa się z pięciu kilkuminutowych odcinków, opowiadających o: roli rodziców w programie, pochodzeniu owoców i warzyw, obecności programu w szkole, wpływie wczesnej edukacji w zakresie żywienia na przyszłe wybory dzieci.

Wszystkie odcinki serialu „Ekipa Chrumasa” systematycznie publikowane są na stronie www.ekipachrumasa.pl oraz na kanale „Owoce i warzywa w szkole” na YouTube.

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
dietaunia europejskadzieci
Komentarze (0)