Upiorny widok w polskich lasach. Może przyprawić o dreszcze

Upiorny widok w polskich lasach. Może przyprawić o dreszcze

"Palce umarlaka" mogą wystraszyć podczas leśnego spaceru
"Palce umarlaka" mogą wystraszyć podczas leśnego spaceru
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Roxane Bay
21.09.2023 08:59, aktualizacja: 21.09.2023 09:51

Trwa gorący sezon na grzyby, a miłośnicy takiej formy spędzania czasu prześcigają się w wyszukiwaniu najlepszych i najsmaczniejszych okazów. Podczas pozornie odprężającego spaceru, pewien widok może skutecznie podnieść ciśnienie.

Grzybobranie kojarzy się z przyjemnymi, wielogodzinnymi spacerami, a dla wielu osób leśna sceneria i wyszukiwanie najdorodniejszych i najsmaczniejszych okazów to idealny sposób na relaks. Niestety nawet najbardziej doświadczeni grzybiarze mogą przeżyć chwile grozy, gdy podczas przeszukiwania leśnej ściółki zauważą wystające z ziemi "palce".

Wyjątkowo upiorny obraz

"Kiedy jesienią ziemia robi się wilgotna i miękka od deszczu, a blask księżyca dociera do dna lasu, spod ściółki próbują wyjść Ci, co drzewiej w niej spoczęli..." - napisano na Facebooku Nadleśnictwa Kolbudy.

Opis może mrozić krew w żyłach, jednak upiorny widok, który z pewnością niejednej osobie już podniósł ciśnienie, to wyjątkowo charakterystyczny grzyb - próchnilec maczugowaty. Ze względu na charakterystyczny kształt, przypominający wystającą z ziemi ludzką dłoń, nazywany jest właśnie "palcami umarlaka" lub "palcami nieboszczyka".

Jednak, jak czytamy na Twitterze Lasów Państwowych, to nie "horror klasy B", a właśnie grzyb, którego lekko zagięte, czarne owocniki o ciemnym kolorze przypominają maczugi lub wspomniane ludzkie palce. Skojarzeniom sprzyja też fakt, że zwykle osiągają wysokość od 3 do 10 cm i grubość ok. 2,5 cm.

Próchnilec maczugowaty - występowanie

Ich polska nazwa wiąże się z tym, że grzyby z tego gatunku powodują próchnienie drewna, dlatego często można je spotkać od wiosny do później jesieni tuż przy ziemi, szczególnie w pobliżu ściętych, martwych drzew, którymi się żywią. Choć nie stanowi zagrożenia dla człowieka i nie jest pod ochroną, jest niejadalny, dlatego lepiej zostawić go tam, gdzie go zobaczymy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także