UrodaWłosyCzarne włosy nie muszą postarzać. Propozycje fryzur

Czarne włosy nie muszą postarzać. Propozycje fryzur

Czarne włosy to stylizacja, która wcale nie musi postarzać
Czarne włosy to stylizacja, która wcale nie musi postarzać
Źródło zdjęć: © pexels.com
Marlena Kostyńska
22.07.2019 09:35, aktualizacja: 22.07.2019 11:35

Czarne włosy mogą wyglądać pięknie, jeśli są zadbane i estetycznie ścięte. Dość powszechnie króluje jednak opinia, że krucza czerń postarza i nie do każdego typu urody pasuje. Kiedy więc możemy zdecydować się na czarne włosy i jak je stylizować?

Czarne włosy – czy postarzają?

Powszechne przekonanie o tym, że czarne włosy postarzają, nie jest do końca prawdziwe. Podstawowa kwestia jest taka, że czerń uwydatnia rysy twarzy, przez co uwydatnia ostre krawędzie szczęki, spiczasty nos, podkreśla krągłość policzków, wszelkie niedoskonałości i zmarszczki. Powoduje to, że w efekcie właścicielka może wyglądać na kilka lat starszą. Nie jest to jednak regułą, a wszystko zależy od typu urody. Czarne włosy pasują szczególnie kobietom o chłodnej urodzie, ciemnych brwiach i wyrazistej oprawie oczu.

Wyraźny kontrast daje krucza czerń połączona z bladą, wręcz porcelanową cerą. Takie zestawienie ma swój urok, a najlepiej sprawdza się, jeśli mamy regularne rysy twarzy. Niektóre kobiety wolą jednak uzyskać subtelniejszy efekt, decydując się na pasemka lub ombre.

Jaką fryzurę na czarne włosy wybrać?

Czarne włosy świetnie prezentują się w różnych stylizacjach, szczególnie tych klasycznych. Długie, rozpuszczone włosy są uniwersalne, a nie zaszkodzą im też upięcia, koki czy końskie ogony. Na krótkich lub średniej długości włosach sprawdzą się boby oraz cięcia asymetryczne. Jeśli do naszego kształtu twarzy pasuje grzywka, to sprawdzi się również przy włosach farbowanych na czarno.

Przykładowe cięcia na czarne włosy
Przykładowe cięcia na czarne włosy© pexels.com

Czarne włosy z pasemkami lub ombre

Jednolita czerń na włosach to odważne posunięcie, dlatego wiele kobiet decyduje się na modne przełamania w postaci pasemek lub farbowania w stylu ombre. Jeśli chodzi o pasemka, to najpopularniejsze są kosmyki jasnego brązu lub kolor blond. To sposób na ożywienie stylizacji, ale też bezpieczne rozwiązanie, jeśli zależy nam na złagodzeniu kontrastu między ciemną fryzurą a cerą. Również miłośniczki zaplatania włosów mogą pokusić się o pasemka. Dzięki nim misterne kłosy i warkocze będą lepiej widoczne w burzy czarnych włosów.

Pasemka na czarnych włosach urozmaicają fryzurę
Pasemka na czarnych włosach urozmaicają fryzurę© pexels.com

Ostatnio modne jest też kolorowe ombre na czarnych włosach. Do popularnych barw należą m.in. blond, szarość, a do wyróżniających się trendów należą czarne włosy z niebieskim albo czerwonym ombre.

Czarne włosy z niebieskim lub czerwonym ombre to ciekawy trend dla odważnych
Czarne włosy z niebieskim lub czerwonym ombre to ciekawy trend dla odważnych© pexels.com

Pielęgnacja czarnych włosów

Czarne włosy wymagają regularnego odżywiania i nawilżania. Jest to szczególnie ważne przy włosach farbowanych, które mogą się puszyć i matowieć. Warto sięgać po kosmetyki do włosów farbowanych oraz ziołowe płukanki. W celu podkreślenia czerni możemy też korzystać z nabłyszczaczy. Po farbowaniu lepiej unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Jeśli planujemy farbowanie włosów na czarno, musimy brać pod uwagę, że ten kolor nie jest idealny dla cienkich kosmyków. Po zastosowaniu farby do włosów w ciemnym kolorze uwidocznią się wszelkie prześwity, który zdarzają się przy rzadkich włosach. Negatywny efekt wizualny pojawi się na włosach z tendencją do przetłuszczania – błyszczenie na czubku głowy stanie się bardziej zauważalne.

Źródło artykułu:WP Kobieta