Urzędnik ci odmówi. Takiego imienia nie nadasz córce i jest ku temu konkretny powód
To piękne imię zna każdy, bo pochodzi prosto z kart szkolnej lektury. Dlaczego zatem urzędnicy odmawiają jego nadawania? Mają bardzo konkretny i uzasadniony powód, z którym muszą pogodzić się rodzice.
02.02.2024 | aktual.: 02.02.2024 11:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Imię Jagna przeżywa ostatnio znaczący wzrost popularności w związku z najnowszą ekranizacją "Chłopów" Władysława Reymonta. Ma długą tradycję i jest dobrze osadzone w polskiej kulturze. Występuje również w innej szkolnej lekturze, z którą każdy miał kontakt na dość wczesnym etapie edukacji. Jagienka ze Zgorzelic to bohaterka powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Właśnie ta druga postać znanego imienia sprawia kłopoty rodzicom oraz urzędnikom, którzy nie chcą jej zaakceptować. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jagna – znaczenie i pochodzenie imienia
Jagna to imię żeńskie, które pierwotnie stanowiło zdrobnienie Agnieszki lub Jadwigi, po czym się usamodzielniło. Wśród jego dalszych zdrobnień znajdziemy takie urocze formy, jak Jaga, Jagienka czy Jagusia. Imię tłumaczy się jako "czystą życzliwość" lub "zwycięskie dobro" i wiąże z nim bardzo pozytywne konotacje. Kobieta obdarzona tym imieniem to delikatna romantyczka, która lubi bujać w obłokach, a jednocześnie osoba silna wewnętrznie. Inteligencja i pasja sprawiają, że daleko zachodzi w życiu.
Jagienka – zakazana wersja znanego imienia
Według danych zamieszczonych w rejestrze PESEL (stan na 19.01.2024) obecnie mamy w Polsce 3393 kobiety o imieniu Jagna i 217 Jagienek. Ta druga postać imienia może dziwić, ponieważ urzędnicy zwykle je odrzucają. W 2023 roku aż 4 razy udało się nadać imię Jagienka. Rodzice, którzy tego dokonali, mogą mówić o niezwykłym szczęściu, ponieważ nadawanie imienia w tej konkretnej wersji jest niedopuszczalne. Zresztą nie bez powodu. Na ten temat wypowiedziała się nawet Rada Języka Polskiego.
Uzasadnienie jest proste – Jagienka nie spełnia norm
Decyzja urzędników jest jak najbardziej słuszna, ponieważ Jagienka nie stanowi samodzielnego imienia, tylko jego zdrobnienie. Nadawanie zdrobnień jako oficjalnych imion jest w Polsce niedopuszczalne. Jak możemy przeczytać w zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego zamieszczonych na stronie Rady Języka Polskiego:
Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia, Lonia, Wiesiek. Natomiast można nadać dziecku imię z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie odczuwane jako imię samodzielne, np. Betina, Lena, Nina, Rita.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!